OBJAWY POPORODOWEJ TRAUMY
Co przeżywa kobieta, która cierpi na traumę poporodową? Przede wszystkim, co warto podkreślić, nigdy nie jest to dla niej „trudny poród, który jednak szybko się zapomniało – gdy tylko maluch pojawił się na świecie”. Wydarzenie traumatyczne niesie za sobą wiele poważniejszych konsekwencji i są to między innymi:
- powracanie myślami do chwil porodu – czynności tej towarzyszy pojawienie się także uczuć i emocji jemu towarzyszących
- zaburzenia nastroju, z przewagą przygnębienia o większym lub mniejszym natężeniu
- napady paniki
- zaburzenia snu, które nie występowały przed porodem (nie musi im towarzyszyć myśl o tym doświadczeniu)
- ciągłe wspominanie porodu
- problemy z karmieniem piersią
- trudności z nawiązaniem kontaktu z dzieckiem
- poczucie bezradności w opiece nad malcem
- wycofywanie się z kontaktów interpersonalnych
- wielki lęk przed kolejną ciążą
JAK SOBIE POMÓC?
Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na uraz psychiczny w postaci traumy, wiedz, że nie jest to coś, z czym poradzisz sobie sama (a na pewno nie bez konsekwencji dla zdrowia psychicznego). W pierwszym odruchu możesz mieć ochotę podzielić się swoimi przeżyciami i emocjami z najbliższymi. Jednak warto wiedzieć, że zwykle nie mają oni psychologicznej wiedzy i praktyki koniecznej do ofiarowania ci pomocy.
W konsekwencji, po dłuższym czasie (gdy rodzina zacznie oczekiwać, że już uporasz się ze wspomnieniami), może usłyszeć pełne niezrozumienia słowa „zmęczenia tematem” – są to na przykład rady w stylu: „Przestań już ciągle mówić o jednym”, albo „Wyjdź do ludzi, zabaw się, a nie siedzisz i myślisz o tym porodzie” czy „Jeśli ciągle będziesz to wspominać, nigdy nie zapomnisz”. Ostatecznie, zamiast czuć się lepiej, będziesz czuła wyrzuty sumienia.
W przypadku, gdy doświadczasz porodowej traumy, jedynym „lekarstwem” jest terapia u psychologa. Tylko specjalista pomoże ci uporać się z dręczącymi wspomniani, poradzi, w jaki sposób ustrzec się przed kolejnym urazem w przypadku następnego porodu oraz doradzi twojej rodzinie, jak należy postępować.
Pamiętaj – gabinet psychologa już dawno przestał być miejscem, do którego chodzą tylko ci, którzy mają „te” problemy. Teraz odwiedzają go głównie ci, którzy są świadomi swoich potrzeb i troszczą się o dobrą kondycję psychiczną.