Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-04-04 09:17:28
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa KamranAydinov na Freepik
Jelitówka, powszechnie znana jako grypa żołądkowa, to nagła infekcja przewodu pokarmowego, często występująca u dzieci. Jest spowodowana przez wirusy, z których najczęstsze to rotawirusy, adenowirusy i norowirusy. Antybiotyki nie są skuteczne w leczeniu jelitówki, ponieważ choroba jest wirusowa. Jelitówka u dziecka może potrwać kilka dni, dlatego niezwykle ważną kwestią jest co można podwać dziecku do picia i jedzenia w trakcie i po jelitówce.
Ostre objawy jelitówki trwają zwykle 2-3 dni, wówczas zaleca się podawać dziecku jak najwięcej płynów lub odpowiednie ilości elektrolitów, aby nie dopuścić do odwodnienia i pogorszenia stanu zdrowia. Co możemy podawać dziecku do jedzenia po jelitówce?
Postarajmy się, aby dania, które podajemy dziecku po jelitówce były lekkostrawne i nie zawierały dużo błonnika, który mógłby dodatkowo podrażnić jelita. Sprawdźmy też, czy dziecko będzie dobrze tolerowało proponowane potrawy i czy nie będą one powodowały nasilenia objawów jelitówki. Co możmy dawać dziecku po jelitówce? Proponowane potrawy lekkostrawne po jelitówce to najczęściej ryż gotowany na miękko, bez sosów, delikatne zupy (rosół, marchwiowa), mięso gotowane lub na parze – głównie drobiowe, jajka na miękko, pieczywo bez dodatku ziaren, gotowane warzywa (bez kapustnych i wzdymających) i uparowane owoce (banan, jabłko).
Jelitówka u dziecka może potrwać kilka dni, dlatego w zależności od nasilenia skupiajmy się na podawaniu odpowiedniej ilości płynów i lekkostrawnych, nie drażniących potraw. Najczęstsze objawy jelitówki u dzieci obejmują:
Leczenie polega na łagodzeniu objawów, takich jak utrzymywanie dziecka nawodnionego i zapewnienie mu odpowiedniej diety. Ważne jest również unikanie zakażenia innych domowników poprzez zachowanie higieny, w tym częste mycie rąk. Szczepienia przeciwko rotawirusom mogą być również skutecznym środkiem zapobiegawczym, szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia jelitówki.
Należy pamiętać, że każde dziecko może mieć inny przebieg choroby, więc w przypadku pojawienia się objawów warto skonsultować się z lekarzem pediatrą w celu odpowiedniego postępowania.
CZYTAJ TEŻ >> Wiosna okiem dietetyka - zdrowie prosto z pola
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.