Zdarzają się lekarze, czy kosmetyczki, którzy uczulają swoich podopiecznych przed tym, by nie wystawiali się na słońce. Tak leki, jak zabiegi kosmetycznę mogą być bowiem powodem odczynów fototoksycznych i reakcji fotoalergicznych. Inni jednak wierzą w to, że pacjent, czy klient sam zapozna się z treścią ulotki lub po prostu takie rzeczy wie. Zadarza się więc, że wystawiamy się na niebezpieczne połączenia leków i słońca, nie wiedząc o tym, że mogą one być dla nas niekorzystne. Zanim wyruszysz więc na te wymarzone i dłogowyczekiwane wakacje życia, przyjrzyj się swoim lekom. Wszystko po to, by nic nie zepsuło Ci wakacji.
Odczyny fototoksyczne vs. reakcje fotoalergiczne
Te pierwsze pojawiają się pod wpływek korelacji słońca z wprowadzanymi do organizmu substancjami. Wyglądają jak poparzenie słoneczne i dotyczą tej części skóry, która była wystawiona na słońce. Reakcje fotoalergiczne z kolei pojawiają się nawet na dobrę po ekspozycji na słońce i rozprzestrzeniają się nawet na miejsca, które wystawione na słońce nie były. Ostremu zapaleniu skóry towarzyszy zazwyczaj pokrzywka i obrzęk.
Leki, po których nie można się opalać
Aby więc uniknąć nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości, przyjrzyj się lekom, która zarzywasz lub bierze ktoś z Twoich bliskich. Do grupy leków nieodpowiednich dla skóry w połączeniu z wystawianiem się na słońce należą:
Leki przeciwcukrzycowe
Sulfonamidy (bardzo uczulające leki)
Fenotiazyny (stosowane w psychiatrii i neurologii: chloropromazyna, prometazyna, promazyna, triorydazyna)
Antybiotyki (tetracyklina, chinolonowe z pefloksacyną)
Beta-blokery (tzw. środki arytmiczne lub leki podawane w celu obniżenia ciśnienia krwi)
Leki moczopędne
Leki obniżające stężenie cholesterolu
Leki przeciwzapalne (niesteroidowe)
Leki hormonalne (również w przypadku niektórych tabletek antykoncepcyjnych
Psolareny (np. leki przeciwłuszczycowe)
Leki przeciwłupieżowe i przeciwtrądzikowe
Środki przeciwbakteryjne
Leki przeciwgrzybicze
Olejek z dziurawca i arcydzięgla
Jeśli zażywasz leki z przedstawionej grupy koniecznie przeczytaj ich ulotkę, a jeśli nadal nie masz pewności to przed wyjazdem skonsultuj się z lekarzem. Zawsze można zamienić wylegiwanie się na plaży na inną, przyjemną formę wypoczynku w zacienionym i miłym miejscu. Pamiętaj także by chronić się kremem z odpowiednim filtrem UVB oraz UVA (minimum 30) i nosić odpowiedni strój zakrywający skórę (także kapelusz) oraz szukać ochłody.