Udar cieplny (słoneczny) – jak go rozpoznać i jak działać w jego przypadku? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Udar cieplny (słoneczny) – jak go rozpoznać i jak działać w jego przypadku?

Udar cieplny (słoneczny) – jak go rozpoznać i jak działać w jego przypadku?

Autor zdjęcia/źródło: udar cieplny, kobieta, słońce @ Zaprojektowane przez Freepik

Udar cieplny jest nazywany inaczej udarem słonecznym, bo to nasilenie słońca jest przyczyną z nim związanych dolegliwości. Warto wiedzieć jak udar cieplny rozpoznać, czyli gdzie jest granica między zmęczeniem słońcem a udarem oraz jak stosować pierwszą pomoc, gdy już do udaru dojdzie.

Pogoda jest ostatnio bardzo skrajna. Uderzają nas fale gorąca i żar leje się z nieba. Te nieoczekiwane wachnięcia pogody skłoniły mnie, żeby przypomnieć czym jest udar cieplny. Oczywiście ważne jest to żeby do niego nie doprowadzać, ale przy taaaaakich upałach, warto być zwyczajnie przezornym i po prostu wiedzieć jak się zachować.

Udar cieplny - PRZYCZYNA

Udar cieplny ma nieskomplikowaną przyczynę. To nadmierne eksponowanie ciała na działanie promieni słonecznych oraz dusząca wręcz temperatura (taka jaką mamy teraz) prowadzić mogą do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji. Szybko można się także odwodnić i stracić elektrolity. Zatem oddawanie przez organizm ciepła jest utrudnione, a niekiedy uniemożliwoine wręcz.

Udar cieplny – OBJAWY

Objawy udaru słonecznego są podstępne, bo może się nam początkowo wydawać, że to tylko zwykłe zmęczenie słońcem. Ważne jest jednak to, że to objawy kumulują się i nasilają, aż stają się nie do wytrzymania. Zwykle zaczyna się od bólu głowy. Możemy zauważyć przy okazji, że zbytnio się opaliliśmy lub nawet skóra uległa poparzeniu. Czujemy się jacyś osłabieni i jest nam nieswojo. Odczuwamy nadmierny niepokój. Z czasem mogą się pojawić zawroty głowy oraz nudności. Kiedy się pojawią w towarzystwie dreszczy, zaburzeń widzenia, bełkotania, dużej gorączki, przyśpieszenia tętna, zwiotczenia mięśni i nadmiernej potliwości oraz utraty przytomności, czy zaburzeń w oddychaniu, rada jest tylko jedna. Koniecznie wezwij karetkę lub zawieź szybko poszkodowaną osobę na SOR.

Udar cieplny – PIERWSZA POMOC

Kiedy objawy nie należą do drugiej kategorii i nie są nasilone i tak warto trzymać się zasad pierwszej pomocy, które za chwilkę zostaną wymienione. Kiedy stan osoby z dolegliwościami jest zaawansowany pomożesz jej również dzięki tym dobrym zasadom. Najważniejsze to ochłonąć, także pod względem emocji i działać tak, by pomóc.

KROK1

Poszukaj chłodniejszego, zacienionego miejsca w pobliżu i zaprowadź tak lub przenieś chorego.

KROK 2

Jeśli to możliwe poluzuj ubranie chorego lub zdejmij niepotrzebne warstwy.

KROK 3

Jeśli chory jest przytomny daj mu do picia wodę i pilnuj by pił małymi łyczkami.

KROK 4

Zwróć uwagę na twarz chorego:

Blada – ułóż głowę niżej od tułowia

Czerwona – połóż chorego w pozycji półleżącej.

KROK 5

Zastosuj zimne okłady z wody na głowę i klatkę piersiową. Jeśli masz dostęp do lodu możesz powoli go stosować do okładów, ale nie zbyt gwałtownie, by nie doprowadzić do szoku.

KROK 6

Jeśli to możliwe zmierz choremu temperaturę Jeśli obniży się do 38 stopni możesz przerwać okłady. Mierz temperaturę co 10 minut.

Bezkompromisowy pozostaje fakt, że w takie upały należy unikać słońca. Niestety powietrze jest na tyle duszne, że łatwo o udar po jakimkolwiek intensywniejszym działaniu, np. wtedy kiedy nie mamy klimatyzacji w pracy, czy wyjdziemy na dłuższy spacer. Dlatego właśnie powtarzam znaną wszystkim mantrę: smarować się kremem z filtrem (także tym chłodzącym po opalaniu), pić dużo wody, ograniczać aktywność na słońcu, jeść soczyste potrawy i…leniuchować. Nie ma nic lepszego w upalny dzień jak odrobina lenistwa w cieniu.


ZOBACZ TAKŻE:

Przebarwienia na twarzy - sposoby na cerę bez plam >>