Wirus atakuje zazwyczaj jeden nerw czuciowy, powiązany z nim nerw międzykręgowy oraz fragment skóry, która jest unerwiana przez ten nerw. Zazwyczaj atakowane są nerwy umieszczone w klatce piersiowej, wraz z rozwojem choroby pojawia się pas wykwitów skórnych (podobnych jak w przypadku ospy wietrznej) obejmujący połowę korpusu człowieka (stąd nazwa - półpasiec).
Pierwszym objawem jest pojawienie się przeczulicy oraz nadwrażliwości skóry w miejscu, w którym pojawią się później zmiany. W ciągu kilku dni pojawia się charakterystyczna wysypka, ewoluując kolejno przez następujące stadia:
- jasnoczerwone plamy
- czerwone, wypukłe grudki
- pęcherzyki z płynem
- strupy
Wysyp plam następuje w kilku rzutach, dlatego możemy zaobserwować jednocześnie wykwity w różnych fazach rozwoju.
Istnieją także cięższe odmiany półpaśca:
- oczny - zmiany pojawiają się na powiekach, w okolicach oczu. Wirus atakuje także rogówkę i spojówkę. Odmiana bardzo niebezpieczna - może doprowadzić do paraliżu nerwu gałki ocznej a nawet ślepoty.
- uszny - zmiany następują w obrębie ucha, może doprowadzić do przytępienia słuchu.
- rozsiany - ciężka odmiana półpaśca, zmiany pojawiają się w wielu miejscach,
- krwotoczny - bardzo ciężka odmiana półpaśca.
Leczenie: Im wcześniej zdiagnozuje się chorobę, tym lepiej. Pacjentowi podaje się lek antywirusowy (np. acyklowir) oraz kortykosteroidy (w małych dawkach). Jeśli choroba ma bardzo bolesny przebieg, stosuje się karbamazepinę a także naświetlanie laserem stymulującym. Natomiast na zmiany skórne stosuje się miejscowo leki odkażające
Melisa 1 listopada 2010 22:39
Na zmiany na skórze miałam stosowany Zowirax.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.