Dziecko rzuca się na podłogę w sklepie, bo rodzic nie chce kupić upatrzonej zabawki? A może Twoja decyzja o wcześniejszym wyjściu z placu zabaw wzbudziła w maluchu złość i frustrację? Emocje dziecka bardzo często znajdują ujście w fizycznych zachowaniach, a wtedy stajemy się świadkami złości. Jak sobie radzić z gniewem dziecka, aby pomóc mu rozwiązać trudna dla niego sytuację? Mamy kilka sprawdzonych porad.
Dziecięcy gniew: porady rodziców
Małe dzieci postrzegają wszystkie swoje potrzeby, jako niecierpiące zwłoki, a gdy są one nie zaspokojone, reagują gniewem i frustracją. Starsze dziecko już potrafi nazwać swoje potrzeby i wie, że nie zawsze dostają to czego chcą. Jednak zdarzają się sytuacje, że wybuchają gniewem, który ciężko jest opanować. Co wtedy robić?
#1 Uznaj emocje dziecka
Nie mów: Nie płacz, przecież nic się nie stało. Dla dziecka się stało i jest to ważne. Dlatego wiele lepiej będzie powiedzieć: Widzę, że jesteś zły, bo… Dziecko poczuje wówczas, że jego emocje mają znaczenie i ma do nich prawo.
#2 Powstrzymaj złość
Jeśli wiesz, że jakaś sytuacja bądź odmowa spotka się z silną reakcją dziecka, postaraj się inaczej sformułować swoje „Nie”. Zamiast tego możesz powiedzieć: Widzę, że podoba Ci się ta zabawka. Porozmawiamy o tym i zobaczymy, co da się zrobić. W ten sposób spowalniasz negatywne emocje i uczysz dziecko sztuki kompromisu.
#3 Pozwól dziecku poczuć się bezpiecznie
Jeśli napad złości ma miejsce w miejscu publicznym, postaraj się znaleźć dla Was spokojniejsze miejsce. Zaproponuj, że odejdziecie na bok, albo posadź sobie malucha na kolanach. Odseparowanie od ewentualnych gapiów i głośnych dźwięków pomoże dziecku się uspokoić. Zanim zaczniesz dziecku wyjaśniać, dlaczego np. nie kupisz kolejnej zabawki, pozwól mu się uspokoić i poczuć bezpiecznie.
CZYTAJ TEŻ >> Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy 2021?