Opublikowany przez: ULA 2013-07-25 12:53:45
Człowiek mruga zazwyczaj 15 razy na minutę. Pracując przy komputerze lub w klimatyzowanym pomieszczeniu ilość mrugnięć obniża się do zaledwie 7. Wtedy też pojawia się uczucie zmęczenia, pieczenia lub lekkiego zaczerwienienia oczu. Wszystkie wymienione objawy mogą świadczyć o zespole suchego oka - jednej z najczęściej spotykanych dolegliwości okulistycznych. Wszystkiemu winna jest nieprawidłowa ilość produkowanych łez, które niedostatecznie zwilżają gałkę oczną, przez co oczy narażone są rozwój zakażeń i wnikanie różnego rodzaju mikroorganizmów.
Stosując się do zasady lepiej zapobiegać niż leczyć, warto pamiętać, że kiedy tylko istnieje taka możliwość, pracę z komputerem należy ograniczyć do minimum. W innym przypadku po każdej godzinie pracy z komputerem zaleca się zrobić 5 minutową przerwę, spojrzeć przez okno, na oddalone od nas obiekty. Zespół suchego oka leczy się jedynie objawowo, stosując w tym celu preparaty zwane „sztucznymi łzami”, które przypominają prawdziwe łzy i przynoszą natychmiastową ulgę pacjentowi.
Do zdiagnozowania zespołu suchego oka lekarze wykorzystują test Schirmera, czyli badanie wydzielania łez. Test polega na umieszczeniu w załamku dolnym spojówki kalibrowanych pasków bibuły, które w ciągu dziesięciu minut powinny zwilżyć przynajmniej 10 mm paska od krawędzi powieki. Jeżeli ten wynik nie zostanie osiągnięty lekarz może stwierdzić zespół suchego oka.
Nieleczenie zespołu suchego oka może doprowadzić nie tylko do pogorszenia się objawów ale także do poważniejszych chorób oczy a nawet całkowitej utraty wzroku.
Lek. med. Piotr Jaworski, okulista Centrum Mikrochirurgii Oka OPTOMED w Katowicach. Specjalizuje się w okulistyce dziecięcej, neurookulistyce, kontaktologii, ortokorekcji i chirurgii oka.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Mariola1811 2013.07.25 16:46
Dbajmy o oczy - wymienić ich nie można.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.