Fala powodziowa nadal przetacza się przez nasz kraj, powodując wiele zniszczeń. W wyniku tej sytuacji zdecydowano się zamknąć ponad 420 szkół i przedszkoli na terenach zalanych lub zagrożonych falą powodziową.
Szkoły i przedszkola, które nie zostały zniszczone przez wodę są wykorzystane jako miejsce pobytu dla osób ewakuowanych, a uczniowie mają w tym czasie wolne od zajęć. ZUS przypomina, że rodzicom niektórych uczniów przysługuje w tej sytuacji zasiłek opiekuńczy.
Powódź – zasiłek opiekuńczy w wyniku zamknięcia szkoły lub przedszkola
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 16 września 2024 r. zostały zawieszone zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w 4 województwach, które są najbardziej narażone na skutki powodzi. Na dzień dzisiejszy zajęcia zawieszono w ponad 42 palcówkach. ZUS przypomina na platformie X, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego.
W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Od 16 września zawieszono zajęcia w około 420 placówkach w 4 województwach narażonych najbardziej na skutki powódź – czytamy we wpisie ZUS.
Za nieprzewidziane zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, uważa się takie zamknięcie tej placówki, o którym ubezpieczony dowiedział się w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem jej zamknięcia. Maksymalny wymiar zasiłku opiekuńczego wynosi 60 dni w roku kalendarzowym.
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć wniosek Z-15A oraz oświadczenie, że żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła, do których uczęszcza dziecko, zostały nieprzewidzianie zamknięte.