Wysokość zasiłku macierzyńskiego 2020 za okres urlopu rodzicielskiego i macierzyńskiego uzależniona jest przede wszystkim od terminu złożenia wniosków. Jeśli mama w ciągu 21 dniu po urodzeniu dziecka, przyjęciu na wychowanie jako rodzina zastępcza lub w sprawie przysposobienia, przedłoży wypełniony wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski, wówczas otrzyma zasiłek w wysokości 80% podstawy jego wymiaru.
Co się stanie, jeśli kobieta nie zdąży ze złożeniem wniosku w terminie? W takim przypadku przysługuje jej 100% wielkości przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy.
Jakie dokumenty złożyć po urodzeniu dziecka?
Starając się o zasiłek macierzyński na 2020, należy skompletować i złożyć szereg wymaganych dokumentów, w tym:
- zaświadczenie lekarskie z informacją o przewidywalnym terminem porodu,
- odpis lub kopię skróconego aktu urodzeniu dziecka. W tym drugim przypadku dokument musi być potwierdzony przez płatnika składek za zgodność z oryginałem.
Jakie dokumenty złożyć w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie?
Jeśli kobieta decyduje się na przyjęcia dziecka na wychowanie, starając się o zasiłek macierzyński na 2020 zobowiązana jest skompletować:
- oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie,
- sądowe oświadczenie o dokładnym terminie wystąpienia do sądu opiekuńczego o przysposobienie podopiecznego (dokument musi zawierać: datę urodzenia dziecka),
- informację dotyczącą odroczenia obowiązku szkolnego (oryginał lub potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię).
Jakie dokumenty złożyć w przypadku przyjęcia dziecka w ramach rodziny zastępczej?
Aby uzyskać pełne świadczenie zasiłku macierzyńskiego 2020 w ramach przyjęcia na wychowanie dziecka w ramach rodziny zastępczej, należy przedstawić:
- dokument potwierdzający wiek dziecka,
- umowę cywilnoprawną zawartą między stronami (rodzina zastępczą a starostą) - oryginał lub kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem lub prawomocne orzeczenia sądu opiekuńczego informujące o umieszczenie dziecka w określonej rodzinie zastępczej,
- informację dotyczącą odroczenia obowiązku szkolnego (oryginał lub potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię).
Kiedy można podwyższyć zasiłek macierzyński?
Istnieją sytuacje, gdy możliwe jest zwiększenie kwoty przysługującej za zasiłek macierzyński. Ma to miejsce w przypadku, gdy jego wysokość pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy jest mniejsza niż tysiąc złotych. Wówczas, uzasadnione jest zwiększenie zasiłku o 1000 złotych netto.
Zasiłek macierzyński a osoby bezrobotne
Osoby, które zarejestrowane są w urzędzie pracy jako bezrobotne, mogą mieć prawo do wypłacenia zasiłku macierzyńskiego na 2020 rok. Muszą one jednak podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu, zdrowotnemu i rentowemu. Co jednak ważne, jeśli kobieta urodzi swoje dziecko w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych (lub w ciągu miesiąca po jego ustaniu), będzie on wydłużony zgodnie z przepisami na okres, w którym przysługiwałby jej zasiłek macierzyński.
Zasiłek macierzyński a prowadzenie działalności gospodarczej
Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja prawa kobiet, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy może przysługiwać zasiłek macierzyński na rok 2020. Aby być uprawnionym do pobierania określonej kwoty, należy jednak spełniać pewne warunki. Konieczne jest przede wszystkim opłacanie składek chorobowych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Dokładna wysokość zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorcy uzależniona jest od wielkości spłacanych składek.
Aby złożyć stosowny wniosek, należy pobrać go ze strony ZUS, wypełnić oraz dostarczyć osobiście lub drogą pocztową. Wygodną opcją jest wypełnienie dokumentu za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.