Zapalenie płuc u dziecka: jak się objawia, zalecenia dla rodzica i leczenie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zapalenie płuc u dziecka: jak się objawia, zalecenia dla rodzica i leczenie

Zapalenie płuc u dziecka: jak się objawia, zalecenia dla rodzica i leczenie

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Online Marketing on Unsplash

Zapalenie płuc u dziecka daje wyraźne objawy, które od razu powinny zaniepokoić opiekuna. Zarówno wirusowe jak i bakteryjne - każde podejrzenie tej choroby wymaga kontaktu z lekarzem i sprawdzenia przez pediatrę stanu zdrowia dziecka. Jak się objawia zapalenie płuc u dziecka i jak je leczyć?

Zapalenie płuc u dziecka wbrew pozorom nie występuje rzadko. Zwłaszcza w sezonie jesienno- zimowym, gdy maluch jest narażony na większą zapadalność na różnego rodzaju infekcje i przeziębienia. Zapalenie płuc, poza objawami ogólnymi, charakteryzuje się obecnością nacieku  w pęcherzykach płucnych lub w tkance śródmiąższowej

Jak  się objawia zapalenie płuc u dziecka i jak je leczyć?

Zapamiętaj proszę, że artykuł opisuje problem wyłącznie poglądowo, a rozpoznanie i leczenie może przeprowadzić wyłącznie lekarz. W przypadku jakichkolwiek niepojących objawów u dziecka, udaj się na wizytę lekarską.

Co powoduje zapalenie płuc u dziecka? U dzieci do 4 roku życia najczęstsze są zachorowania wirusowe lub w wyniku bakterii Streptococcus pneumoniae, natomiast dzieci starsze mogą chorować również na skutek zarażenia bakteriami atypowymi.

Bakteryjne zapalenie płuc czasem bywa poprzedzone występowaniem u dziecka początkowo zwykłej infekcji (katar, coraz większy z czasem kaszel, gorączka), która rozwijając się początkowo w wyższych partiach układu oddechowego, może przenieść się także niżej - nadkażając płuca dziecka i  powodując ich zapalenie.

W zależności od rodzaju bakterii lub wirusa, który spowodował zapalenie płuc u dziecka, choroba daje objawy:

  • suchy kaszel, przechodzący z czasem w mokry (intensywny również w nocy),
  • gorączka,
  • złe samopoczucie dziecka, rozbicie,
  • bóle głowy,
  • ból brzucha,
  • czasem pojawia się świszczący oddech,
  • brak apetyt,
  • rzadko mogą się pojawić wymioty (zwykle jako wynik kataru lub uporczywego kaszlu).

Wszystkie niepokojące objawy powinny nas skłonić do pilnej konsultacji z lekarzem (zarówno utrzymujący się kaszel, gorączka, czy nawet ogólne złe samopoczucie u dziecka zgłaszane przez nie lub zaobserwowane prze opiekunów).

Jak rozpoznać zapalenie płuc u dziecka?

Wyłącznie lekarz rozpoznaje zapalenie płuc -  osłuchowo lub za pomocą badań krwi albo  radiologicznie (RTG).  Jeśli dziecko jest pod opieką przychodni, rzadko występuje konieczność wykonywania zdjęć RTG, jakie obowiązkowo wykonuje się natomiast u dzieci z cięższą postacią zapalenia płuc, które kierowane są na leczenie szpitalne.

Jak leczy się zapalenie płuc u dziecka i zalecenia dla pacjenta

Zapalenie płuc u dzieci jest poważną chorobą i w zależności od etiologii (wirusowa lub bakteryjna) lekarz przepisze odpowiedni antybiotyk oraz leki dodatkowe.

Zazwyczaj zalecenia przy zapaleniu płuc u dziecka są następujące:

  •  przyjmowanie zaleconych leków,
  •  podawanie dziecku preparatów przeciwgorączkowych,
  •  nawadnianie,
  •   leżenie w łóżku,
  •  zmniejszenie temperatury w pokoju dziecka do około 20 stopni,
  •  zakaz palenia w pobliżu dziecka,
  • częste wietrzenie pomieszczenia, w którym dziecko przebywa ( w chłodniejsze dni, należy dziecko przenieść na czas wietrzenia do innego pokoju, powrócić dopiero, kiedy wietrzony pokój się ogrzeje).

Ile trwa zapalenie płuc u dziecka?

Niepowikłane zapalenie płuc u dziecka w zależności od wirusa lub bakterii, które je wywołało, trwa od 7 do 14 dni. Mogą zdarzyć się również powikłania (wysiękowe zapalenie opłucnej, martwicze zapalenie płuc, czy powikłania ogólnoustrojowe), dlatego należy uważnie obserwować stan dziecka zarówno w czasie trwania choroby, jak i niedługo po jej zakończeniu.

Czytaj też:   Bostonka - czy jest groźna i jak można się zarazić?