Opublikowany przez: Mela134
Wada zgryzu objawia się brakiem prawidłowego sposobu zwierania się zębów, opóźnieniem terminów wyrzynania się ich, obecnością większej liczby zębów lub ich brakiem w łuku zębowym po okresie ich terminowego ukazania się w jamie ustnej, zębami, których kształt i wielkość odbiegają od przeciętnych, a także ustawieniem zębów w nieharmonijnym łuku.
Wady zgryzu wrodzone i nabyte
W zależności od tego, w jakim okresie rozwoju osobniczego działają czynniki patogenne, wyróżnia się wady rozwojowe, czyli wrodzone oraz wady nabyte.
Wady wrodzone powstają w życiu płodowym. Przyczyną ich mogą być czynniki dziedziczne lub czynniki ze środowiska zewnętrznego, działające przez organizm matki, zwłaszcza w pierwszych dwóch miesiącach życia płodowego. Mogą to być niektóre leki i witaminy.
Wady nabyte zazwyczaj rozwijają się po urodzeniu. Mogą one wystąpić w każdym okresie rozwoju uzębienia i zgryzu, ale najbardziej narażony na działanie czynników szkodliwych jest organizm dziecka we wczesnym dzieciństwie. W okresie późniejszym działanie czynników szkodliwych jest mniejsze. Wady zgryzu nabyte spowodowane są najczęściej czynnikami zewnętrznymi, do których należy zaliczyć:
Rodzaje wad zgryzu
Tyłozgryz: gdy podczas zwarcia zębów dolny łuk zębowy jest cofnięty w stosunku do górnego, zęby przednie nie stykają się. W rysach twarzy widoczne jest cofnięcie wargi dolnej oraz pogłębienie bruzdy wargowo-bródkowej.
Przodozgryz: gdy podczas zwarcia zębów, dolny łuk zębowy jest wysunięty w stosunku do górnego. Zęby przednie dolne zachodzą na zęby górne. W rysach twarzy widoczne jest wysunięcie wargi dolnej oraz wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej.
Zgryz otwarty: brak kontaktu zębów na przednim lub tylnym odcinku zwartych łuków zębowych. Kiedy między wszystkimi zębami nie ma kontaktu. Widoczne jest nieproporcjonalne wydłużenie dolnej części twarzy.
Zgryz głęboki: zajście siekaczy górnych na dolne. Powoduje to skrócenie dolnej części twarzy.
Badania zgryzu
Pierwsze badanie zgryzu dziecka powinniśmy przeprowadzić między między 3. a 6. rokiem życia, kiedy dziecko ma już wszystkie zęby mleczne.
Drugie badanie powinno nastąpić między 7. a 9. rokiem życia. Wyrastają wtedy pierwsze stałe zęby trzonowe, wypadają mleczne siekacze i wyrastają siekacze stałe.
Trzecie badanie powinno być między 10. a 12. rokiem życia. Jest to drugi etap wymiany zębów mlecznych na stałe. Wyrastają wtedy stałe zęby przedtrzonowe i kły.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
79.184.*.* 2017.08.28 09:01
Trzeba o to dbać od najmłodszych lat, bo później czeka wiele wizyt i kosztów. Polecam czytać różne artykuły na ten temat aby wiedzieć co robić by dziecko np. nie wkładało palców do buzi, nie gryzło wargi i tak dalej, bo przyznam szczerze ja z początku rozkładałam ręce. Dopiero moja znajoma z osiedla nieco mnie poratowała i poleciła dentystę z [wymoderowano], który zawsze zajmował się jej zębami i zębami jej dzieci. Jest ortodontą, który oprócz tego, że sprawuje opiekę nad stanem zębów to dodatkowo poratuje przydatną wiedzą. Wiadomo,że w obecnej dobie ciężko jest pilnować zęby dziecka na każdym kroku, bo jest jeszcze masa innych rzeczy, na które również należy zwracać uwagę jednak zęby mają nam posłużyć na całe życie jak już wyjdą stałe tak więc dobrze jest zadbać o nie od najmłodszych lat i to jest nasza, rodziców, rola.
5.135.*.* 2017.01.10 09:30
Jak się nie zadba o uśmiech dziecka od najmłodszych lat to potem problemy z uzębieniem tylko się nawarstwiają i trudno je całkowicie wyleczyć. Ja mojego syna regularnie zapisuję do dentysty na przeglądy. Dzięki temu ma zdrowe zęby, a strach przed stomatologiem jest mu obcy :) Chodzimy do White Dental Clinic w Warszawie. Mają dobre podejście do dzieci i mały zawsze wychodzi z gabinetu uśmiechnięty ;)
gocha2323 2016.07.14 22:35
mam to na uwadze i będe pilnowała tego!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.