Co prawda bezzębny uśmiech niemowlęcia ma w sobie mnóstwo uroku, każdy rodzic z utęsknieniem wyczekuje momentu, w którym to z buźki malucha wyjrzy pierwszy ząbek. Biała kreseczka na dziąśle budzi radość, ponieważ jest zapowiedzią kolejnego etapu rozwojowego. Ząbkowanie u niemowlaka zazwyczaj jest wstępem do wprowadzenia nowych pozycji w menu niemowlęcia. Nareszcie brzdąc będzie mógł trenować umiejętność gryzienia, a co za tym idzie - również mowy.
Ale jak to zwykle w życiu bywa - każdy kij ma dwa końce. Ząbkowanie u niemowlaka - szczególnie jeśli powoduje silne dolegliwości bólowe - może skutecznie uprzykrzyć życie zarówno dziecku jak i jego rodzicom.
Ząbkowanie u niemowlaka, gotowi - start!
Pediatrzy przyjmują, że pierwszy ząbek wyżyna się ok. 6 miesiąca życia. Okazuje się, że nie zawsze. Wbrew opinii wielu rodziców, późne ząbkowanie u niemowlaka nie musi być wcale powodem do obaw. Biała kreseczka na dziąśle może się bowiem pokazać zarówno w 3, jak i... 14 miesiącu życia. W obu przypadkach z reguły nie ma mowy o jakichkolwiek nieprawidłowościach. Jeśli mimo to, chcemy upewnić się, że ząbkowanie przebiega tak, jak powinno - udajmy się z maluchem do stomatologa, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
- Ząbkowanie u niemowlaka jest procesem złożonym, aż w 70 proc. zależnym od uwarunkowań genetycznych. Jeśli więc pierwszy ząbek pojawia się dopiero po ukończeniu przez dziecko 1 roku życia, warto popytać czy w rodzinie nie było podobnych przypadków - mówi stomatolog Anna Przybylska z Gabinetu Stomatologii Rodzinnej Dentisana. Przyczyn późnego ząbkowania może być wiele - od wspomnianych wcześniej uwarunkowań genetycznych, poprzez wcześniactwo i niewłaściwą dietę, aż do nieprawidłowości anatomicznych (np. guzy, torbiele) oraz chorób, takich jak zespół Downa, niedoczynność tarczycy czy niedobór hormonu wzrostu.
Jak ulżyć dziecku przy ząbkowaniu? |
Późne ząbkowanie u niemowlaka, o którym mówimy w przypadku, gdy pierwszy ząbek wyżyna się po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia - może być też związane z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej. Najczęściej wynika to z niedoboru witaminy D. Zbyt niski poziom tego składnika w organizmie może przyczynić się do rozwoju krzywicy. Jeśli jednak maluch otrzymywał odpowiednie dawki witaminy w 1 roku życia (400 IU/24 h) i jednocześnie nie przejawia innych objawów choroby, takich jak np. apatia, potliwość potylicy czy nadmierne tycie, to rodzic nie powinien mieć żadnych powodów do obaw.
Ząbkowanie u niemowlaka - czytaj więcej na kolejnej stronie!