Niezależnie od tego czy jest to placówka publiczna czy prywatna, każde przedszkole ma swoją własną listę potrzebnych przedmiotów. W niektórych wszystkie niezbędne przybory toaletowe i plastyczne kupowane są przez placówkę z pieniędzy za czesne czy Komitet Rodzicielski. W innych to na rodzicach spoczywa obowiązek dostarczenia ich dla swojego dziecka. Wyprawka do przedszkola zwykle jest przedstawiana rodzicom podczas dni adaptacyjnych lub podczas pierwszego dnia rozpoczynającego rok szkolny. Jeśli jednak nie chcesz zostać z zakupem całej wyprawki na raz w pierwszych dniach września zobacz jak możesz przygotować swojego przedszkolaka już dziś.
Wyprawka do przedszkola – nie musisz wszystkiego kupować
Oczywiście nie musisz kupować wszystkich nowych rzeczy. Maluchowi na pewno lepiej będzie się spało w ulubionej piżamce, a swojego znajomego ręczniczka nie pomyli z ręcznikiem kolegi. Jeśli jednak kupujesz dziecku wszystkie rzeczy to pozwól mu iść z Tobą na zakupy i wybrać sobie rzeczy. Dzięki temu łatwiej je zapamięta i będzie wiedziało, które należą do niego. Poza tym wszystkie przedmioty malucha wcześniej podpisz. Jest to jednak głównie informacja dla dorosłych, bo przedszkolak jeszcze nie będzie umiał tego przeczytać. Do podpisania możesz użyć niezmywalnego markera, a na ubrankach podpisy możesz wyszyć. Ciekawym pomysłem są też naprasowanki lub naklejki, które na wszystkich przedmiotach będą takie same, dzięki czemu malec zawsze rozpozna swoje rzeczy po obrazkach.
Wyprawka do przedszkola – lista nr 1 – niezbędnik
Te rzeczy niezależnie od tego do jakiego przedszkola pójdzie Twoje dziecko warto mieć już od pierwszego dnia. Maluch się będzie lepiej z nimi czuł, a Ty będziesz o niego spokojniejsza i nie będziesz się zastanawiać czy mu czegoś nie brakuje.
- ubrania na zmianę – niezbędne zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, ale i starszym się przydadzą. Maluchy mogą się zabrudzić, więc dobrze jest przygotować dla nich dodatkowy strój oraz bieliznę w razie czego (spodenki, bluzeczkę, majteczki, skarpetki). Warto też do szafki dziecka włożyć ciepłą bluzę lub sweter, gdy zaskoczy nas chłodny dzień, a także przewiewną koszulkę jeśli okaże się, że ubraliśmy dziecko za ciepło. Pamiętaj o tym, żeby wszystkie ubrania były łatwe do założenia przez dziecko.
- kapcie – wygodne, miękkie z gumową podeszwą i usztywnianą piętą, najlepiej zapinane na zatrzask, rzepę lub wsuwane, żeby dziecko nie musiało ich wiązać. Wiele przedszkoli wymaga, aby kapcie miały białą podeszwę.
- piżama – może to być również zwykły t-shirt i dresowe spodnie. Nawet jeśli dziecko w domu zwykle śpi w ubraniu dziennym to w przedszkolu jako element nauki samodzielnego ubierania się będzie na drzemkę przebierało się w piżamkę.
- przybory do mycia zębów – mycie zębów to ważny element przedszkolnej edukacji. Potrzebne więc będą przedszkolakowi szczoteczka, pasta do zębów i kubek.
- przybory higieniczne – chusteczki higieniczne oraz nawilżane, czasami również papier toaletowy czy pieluszki dla najmłodszych dzieci, ręczniczek do rąk, szczotka lub grzebień do włosów oraz gumki czy spinki do włosów.
- plecaczek – mały i koniecznie z ulubionym bohaterem malucha to niezbędny atrybut każdego przedszkolaka, który początkowo będzie w nim nosił głównie swoje zabawki. Jednak później przyjdzie też czas na przynoszenie w nim swoich prac wykonanych w przedszkolu dla mamy, taty, babci czy dziadka lub innych członków rodziny.
- ulubiona maskotka – będzie mu ona przypominać najbezpieczniejsze miejsce jakie zna, czyli swój dom, a dzięki temu sprawi, że maluchowi łatwiej będzie się zaadoptować w nowym otoczeniu. Dziecko będzie miało swojego ulubionego towarzysza zawsze przy sobie, będzie mu raźniej i łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji.
Wyprawka do przedszkola – lista nr 2 – przybory plastyczne
Tutaj już wszystko zależy od przedszkola. Każda placówka może mieć odmienną listę przyborów, które rodzic musi dostarczyć. Niektóre przedszkola same kupują wszystkie przybory, inne zapewniają tylko część z nich. Rodzice przeważnie na początku roku szkolnego dostają listę niezbędnych przedmiotów, która jest dość długa, ale wszystkie rzeczy kupuje się raz na cały rok szkolny.
- kredki, ołówki, gumka do ścierania, temperówka,
- blok rysunkowy, techniczny, z papierem kolorowym, bibuła (kilka kolorów), brystol,
- tekturowa teczka A4 lub segregator (żeby zbierać w nim prace dziecka),
- farby plakatowe, pojemnik na wodę, pędzelki,
- nożyczki, klej do papieru, plastelina,
- zeszyty, kolorowanki.