Dobra maniery to nie tylko zwroty grzecznościowe. To również umiejętność właściwego zachowania się w różnych sytuacjach. Musimy brać pod uwagę możliwości dziecka pod katem jego wieku. Wiadomo, że malucha w trakcie jedzenia przy stolenie będziemy zmuszać do trzymania łokci blisko ciała. Z kolei, gdy zaczynamy naukę dobrego zachowania zbyt późno, dziecko nie rozumie dlaczego nagle musi to robić. Poza tym narażamy je na zwracanie mu uwagi przez osoby obce, co nie jest miłe ani dla nas, ani dla dziecka.
Dobrze ułożona panienka lub mały dżentelmen
Nie możemy liczyć na to, że kilkulatek uczony od maleńkości dobrych manier zawsze będzie się dobrze zachowywał. Natomiast jeśli będziemy malcowi konsekwentnie pokazywać, co jest dobre, a co złe, to możemy liczyć na stopniowe postępy. Jak powinniśmy uczyć dziecko savoir-vivru?
- Jak najczęściej chwalmy dobre, a gańmy złe zachowania
- Nie krytykujmy dziecka w obecności innych. Natarczywe i ciągłe zwracanie dziecku uwagi, żeby czegoś nie robił przyniesie odwrotne efekty. Maluch z czasem wejdzie w rolę którą mu rodzic narzuca.
- Uprzedzajmy dziecko jak ma się zachować. Na przykład, kiedy idziemy z wizytą, powiedzmy mu, że powinien się przywitać i powiedzieć dzień dobry a gdy będziemy wychodzić ładnie się pożegnać mówiąc do widzenia.
- Postarajmy się zrozumieć małe dziecko. Gdy zostaje zasypane pytaniami, zazwyczaj milknie. Stańmy w jego obronie i wytłumaczmy dorosłym jego zachowanie. Małe dziecko przechodzi fazy niepewności związane z tym, jak oceniają go inni. Peszą go pytania, co doprowadza do buntu ale na szczęście z wiekiem z tego wyrasta.
- Gdy maluch powie coś niestosownego, co może obrazić osoby będące w naszym towarzystwie, zwróćmy dziecku uwagę na boku. Niech przeprosi obrażoną osobę. Kilkulatki często nie potrafią przewidzieć, że ich słowa mogą sprawić przykrość. Trzeba więc poinformować dziecko, że nie chcemy żeby tak mówiło.
- Nie zabierajmy głosu, gdy ktoś grzecznie zwróci uwag e naszemu dziecku. Musi się ono przyzwyczaić, że złe postępowanie naraża go też na uwagi obcych. Jeśli reprymenda skierowana do dziecka jest obraźliwa, powinniśmy się wtrącić. Nie możemy pozwolić, aby ktoś obcy obrażał dziecko.
- Nie udawajmy, że nie widzimy, jak nasze dzieci źle się zachowują, zwłaszcza, gdy wokół są ludzie. Powinny one wiedzieć, że w różnych miejscach panują odmienne zasady i należy ich przestrzegać. Gdy nasz maluch w kawiarni ściąga obrus z sąsiedniego stolika, przeprośmy za zachowanie malca. Powinniśmy wiedzieć o tym, że nadszedł już czas na opuszczenie kawiarni. Dziecko może być już zmęczone przebywaniem w jednym miejscu.
Nauka dobrych manier to inwestycja w przyszłość dziecka. Wszyscy wiemy, że kontaktach międzyludzkich najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Dziecko, które pozna dobre maniery jest lepiej postrzegane przez ludzi. W przyszłości z pewnością to zaowocuje. Łatwiej mu będzie nawiązywać przyjaźnie i znaleźć dobra pracę.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jak zająć dziecko, gdy musimy coś zrobić?>>
Jak wychowywać dziecko? MĄDRE ZAKAZY>>