Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-06-06 14:56:44
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu Paracetamol
Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, że zbyt częste stosowanie paracetamolu może doprowadzić do przedawkowania, skutkującego groźnymi dla zdrowia konsekwencjami. Jak działa więc paracetamol i jak należy go dawkować, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić?
Paracetamol jest lekiem, którego właściwości przeciwbólowe odkryto już ponad sto lat temu.
W Polsce swoją popularność zdobył dopiero w drugiej połowie XIX wieku, jako skuteczna alternatywa dla często zażywanego wówczas piramidonu. Paracetamol uważany jest przez Światową Organizację Zdrowia za środek niezwykle bezpieczny[1], który mogą stosować zarówno dorośli, jak i dzieci. Mimo, iż jest skuteczny i szybko uśmierza ból, bardzo łatwo również o jego przedawkowanie. Nie należy więc nigdy przekraczać zalecanej dawki, która została wskazana w ulotce wybranego leku.
Paracetamol wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dobrze wchłania się do organizmu, dlatego szybko uśmierza ból i niweluje gorączkę. Według informacji udostępnionych przez Światową Organizację Zdrowia, efekt przeciwbólowy po zażyciu jednej dawki lekarstwa, utrzymuje się do 4-6 godzin, zaś przeciwgorączkowy do 6-8 godzin.
Tak skuteczne działanie paracetamolu, związane jest z zatrzymaniem enzymu zwanego cyklooksygenazą kwasu arachidonowego, odpowiadającego za wiązanie hormonów bólu. Z kolei w trakcie gorączki, lek powstrzymuje spajanie prostaglandynu odpowiedzialnego za podwyższenie temperatury ciała. Po paracetamol można więc sięgać w przypadku wystąpienia:
Paracetamol stosuje się również w trakcie grypy lub przeziębienia. Ponadto, zalecany jest pacjentom borykającym się z astmą, chorobąwrzodową, zaburzeniami krzepliwości krwi oraz alergią na niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Badania przeprowadzone przez doktor Emmert Roberts w 2013 roku, wykazały, że paracetamol u niektórych osób może wywoływać negatywne skutki uboczne. Według analizy opublikowanej na łamach pisma Annals of the Rheumatic Diseases, leków zawierających ten składnik nie mogą stosować:
Ponadto, paracetamolu nie powinny zażywać osoby mające problem z nadużywaniem alkoholu. Kobiety w ciąży oraz mamy karmiące, mogą stosować środek wyłącznie za zgoda lekarza. Należy również pamiętać, że paracetamol łatwo wchodzi w interakcję z innymi lekami, dlatego przed zastosowaniem konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z ulotką danego leku. Nieprawidłowe łączenie tego leku przeciwbólowego z niektórymi środkami, może znacząco podwyższyć ryzyko uszkodzenia nerek i wątroby. Paracetamol dodatkowo wzmaga działanie lekarstw przeciwzakrzepowych oraz przeciwcukrzycowych.
Paracetamol jest lekiem, który został dopuszczony do obrotu na terenie Polski. Można go kupić bez recepty.
Rejestr produktów leczniczych zaleca więc następujące dawkowanie środka:
Paracetamol zaczyna działać mniej więcej po upływie trzydziestu minut. Jeśli ból nie ustąpi w ciągu 5 dni, a gorączka w ciągu 3 dni, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Zażywanie paracetamolu zgodnie z załączoną do leku ulotką nie doprowadzi do przedawkowania. Należy uważać, aby nieświadomie nie dublować zalecanej dziennej dawki preparatu. Wiele popularnych leków przeciwgrypowych, również w swoim składzie zawiera paracetamol, dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie składu wszystkich zażywanych środków. Tylko dzięki odpowiedniej kontroli można uniknąć przedawkowania leku. Do najczęstszych objawów świadczących o przedawkowaniu paracetamolu zalicza się:
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat paracetamolu zajrzyj również do artykułu: Paracetamol - działanie, bezpieczeństwo, przedawkowanie.
[1] Źródło: https://www.who.int/medicines/publications/08_ENGLISH_indexFINAL_EML15.pdf
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.