Opublikowany przez: Familiepl 2018-08-21 08:42:28
Autor zdjęcia/źródło: Talerz warzyw @unsplash.com
Jedna z zasad zdrowego odżywiania mówi o spożywaniu produktów sezonowych, czyli takich, które dojrzewają i są zbierane w aktualnej porze roku. Odżywianie sezonowe czy zgodne z porami roku to najlepszy sposób aby zawsze jeść smacznie, zdrowo i tanio. Większość produktów spożywczych jest dostępna w sklepach cały rok. Jednak bez wątpienia najsmaczniejsze są wtedy gdy jest na nie sezon.
Jesień to wspaniała pora dla smakoszy produktów sezonowych. Zbliża się prawdziwy wysyp warzyw i owoców, z których można przygotować wyśmienite dania i przetwory. Sprawdź, jakie mają wartości odżywcze.
Burak czerwony jest źródłem witamin i wielu pierwiastków mineralnych oraz innych składników biologicznie aktywnych. Najlepsze właściwości lecznicze ma surowy burak, w tym świeżo wyciskany sok z buraka niepasteryzowany, gdyż w takiej formie zachowuje swoje właściwości prozdrowotne w najwyższym stopniu. Buraki ćwikłowe są bogatym źródłem węglowodanów, szczególnie sacharozy. Na tle innych warzyw wyróżniają się dosyć dużą zawartością potasu, żelaza, wapnia i folianów. Najczęściej dokumentowanym wpływem spożycia buraków na zdrowie są ich właściwości obniżające ciśnienie krwi, dzięki wysokiej zawartości nieorganicznego azotanu. Sok z buraka może być także używany w celu profilaktyki nowotworowej.
O wartości odżywczej dyni decyduje przede wszystkim duża zawartość węglowodanów i β-karotenu. W większych ilościach znajduje się również wapń, potas, witamina A i E. Na podkreślenie zasługuje fakt, że miąższ owoców dyni nie kumuluje metali ciężkich.
Najwięcej doniesień naukowych na temat właściwości zdrowotnych dyni, wskazuje, że najlepsze korzyści przynosi ona w prewencji i leczeniu cukrzycy. W badaniu na szczurach, wykazano, że dynia poprawia tolerancję glukozy. Dynia może także przynieść pozytywne efekty u osób aktywnych fizycznie. Dowiedziono, że suplementacja ekstraktem z dyni zwiększa magazynowanie energii w postaci glikogenu mięśniowego oraz zmniejsza stężenie mleczanu.
Brokuł jest warzywem, które powinno być znacznie częściej uprawiane i spożywane ze względu na jego walory dietetyczne. Brokuł wyróżnia się spośród innych warzyw dużą zawartością witaminy C, β-karotenu oraz folianów. Jest także bogaty w minerały, głównie potas, wapń, magnez i żelazo. Jego zaletą jest również obniżona zdolność do kumulacji azotanów w odróżnieniu od innych warzyw kapustnych. Jest także bogatym źródłem białka, węglowodanów, błonnika i witamin z grupy B. Brokuły ze względu na bogactwo przeciwutleniaczy odgrywają ważną rolę w prewencji chorób cywilizacyjnych, między innymi cukrzycy, miażdżycy i nowotworów. Brokuły mogą także wpływać na ogólny stan zapalny, ponieważ obniżają wskaźnik CRP. Ze względu na wysoką zawartość sulforafanu i glukorafaniny, brokuły odgrywają istotną rolę w prewencji chorób nowotworowych. Brokuły mogą być także pomocne w infekcji bakterią H. pylori.
Papryka jest niskokaloryczna, zawiera względnie dużą ilość błonnika i węglowodanów. Wyróżnia się spośród innych warzyw największą zawartością witaminy C. Zawiera także duże ilości β-karotenu, witaminy E oraz potasu. Papryka dzięki dużej zawartości witamin i antyoksydantów oddziałuje korzystnie na nasze zdrowie. Może być pomocna przy leczeniu cukrzycy i nadciśnienia, dowiedziono bowiem, że ekstrakt z owoców papryki działa hamująco na enzym trawiący węglowodany, dzięki czemu zmniejsza wchłanianie glukozy, co jest bardzo korzystne przy hiperglikemii. Zdolności przeciwutleniające papryki mogą mieć także korzystny wpływ na komórki mózgowe. Papryka może również być wykorzystywana w leczeniu otyłości. Kapsaicyna zawarta w papryce jest dobrze znana ze swoich właściwości odchudzających, poprzez hamowanie apetytu, zmniejszanie stężenia tłuszczu we krwi i tworzenia się komórek białej tkanki tłuszczowej.
Adrianna Tucholska – dietetyk, specjalność profilaktyka zdrowotna oraz żywienie w sporcie.
Jej misją jest dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem, jak również motywowanie i inspirowanie do zmiany. Ogromną satysfakcję i motywacje do pracy czerpie z sukcesów swoich klientów, którzy dzięki odpowiednio dobranej diecie odzyskują energię i zmieniają sposób myślenia.
>> Więcej na stronie medfood.com.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.