Słabe parametry nasienia
Coraz więcej par boryka się z niepłodnością. W Polsce liczba ta przekracza już 1,5 mln, a takich par w rzeczywistości jest dużo więcej niż w statystykach. Wiele przypadków choroby dałoby się uniknąć gdyby panowie robili systematyczne badania profilaktyczne. Jednak mężczyzn trudno jest namówić na takie badania. Na pytanie czy zgodziliby się na badanie nasienia w celu sprawdzenia stanu zdrowia tylko 13 proc. panów odpowiada twierdząco. Nawet w przypadku problemów pary z poczęciem tylko połowa mężczyzn wyraża chęć przeprowadzenia takich badań.
O płodność mężczyzn trzeba dbać całe życie, bo jeśli produkcja plemników będzie oscylować tylko na poziomie kilkuset, to w sposób naturalny do ciąży nie dojdzie – podkreśla ginekolog, dr Południewski.
Przygotowanie do badania
- powstrzymajcie się od współżycia przez 3-5 dni (krótszy okres może zmniejszyć liczbę plemników, dłuższy wpłynie na nieprawdziwy obraz żywotności i ruchliwości plemników)
- nie pal i nie pij oraz zrezygnuj z innych używek
- unikaj zbyt wyczerpującej aktywności fizycznej
- badanie nie może być wykonane w czasie antybiotykoterapii ani zaraz po jej zakończeniu. W takim przypadku poczekaj 10 dni od zakończenia brania leków.
Badanie możesz wykonać w domu lub w klinice. Wykonując je w domu musisz w ciągu 30 minut dostarczyć je do kliniki (nasienie musisz umieścić w sterylnym pojemniku, w temperaturze pokojowej). W klinice wykonuje się je w specjalnie do tego przeznaczonym pokoju. Wynik jest dostępny nawet tego samego dnia, ale minimum po 3 godzinach.
Jak styl życia wpływa na nasienie?
Współcześni mężczyźni prowadzą często niezdrowy tryb życia. Siedząca praca, stres, szybkie tempo życia to największe zagrożenia dla męskiej płodności. Do tego dochodzi brak aktywności fizycznej, niezdrowe jedzenie w pośpiechu i brak czasu na odpowiednią dawkę snu. Wszystkie te czynniki obniżają parametry nasienia i stają na przeszkodzie w spłodzeniu potomstwa.
Jeszcze w roku 1980 normą było 60 mln plemników skoncentrowanych w 1 ml ejakulatu, teraz za normę WHO uznaje 15 mln/ml. Wynika z tego, że wartość ta się obniża, więc jeśli po badaniu parametry czyli objętość, pH, lepkość oraz obecność i stopień aglutynacji i agregacji są nieprawidłowe nie należy tego ignorować. Najlepiej zacząć działać od razu i zadbać o zmianę stylu życia połączoną z właściwą suplementacją, bo często to wystarczy, żeby poprawić swoją płodność i móc cieszyć się upragnionym potomstwem.
Co poprawi jakość nasienia? - niezbędne witaminy na płodność mężczyzny
Te składniki dzięki zawartości witamin, minerałów oraz antyoksydantów polepszą nie tylko jakość nasienia, ale wpłyną także na poprawę kondycji fizycznej, samopoczucia, wzrost libido oraz naturalnie wspomogą płodność mężczyzny.
Selen
Właściwości: zwiększa wydzielanie testosteronu, z witaminą E poprawia jakość nasienia, a z cynkiem ruchliwość plemników.
W czym znajdziemy selen (zawartość w 100 g produktu): orzechy brazylijskie (127 µg), wątroba (56 µg), chleb razowy (25 µg), fasola (20 µg), ryby morskie (10-35 µg), grzyby (14 µg), jaja (16 µg), soczewica (10 µg).
dzienna dawka: 70 μg
Witamina C
Właściwości: odżywia plemniki wpływając na ich jakość i zwiększając ich ilość. Chroni ich DNA oraz zapobiega sklejaniu dzięki czemu zwiększa się ich ruchliwość.
W czym znajdziemy witaminę C (zawartość w 100 g produktu): natka pietruszki (178 mg), papryka (144 mg), truskawki (66 mg), owoce cytrusowe (pomarańcza – 49 mg, grejpfrut – 40 mg, cytryna – 50 mg), kapusta (48 mg), pomidory (23 mg), ziemniaki (14 mg).
dzienna dawka: 60 mg
Koenzym Q10
Właściwości: wpływa na zwiększenie liczby i ruchliwości plemników
W czym znajdziemy koenzym Q10 (zawartość w 100 g produktu): olej roślinny (1,9 mg), brokuły (0,8 mg), sardynki (0,6 mg), kiełki pszenicy (0,4 mg), orzechy ziemne (0,4 mg), makrela (0,4 mg), kurczak (0,3 mg).
dzienna dawka: 10 mg
Cynk
Właściwości: bierze udział w procesie dojrzewania plemników, a w połączeniu z kwasem foliowym kształtuje prawidłowo ich DNA.
W czym znajdziemy cynk (zawartość w 100 g produktu): ostrygi hodowlane (15-40 mg), zarodki pszenne (12,5 mg), tahini (10,4 mg), pestki dyni (7,5 mg), kakao (6,5 mg), siemię lniane (4,3 mg), jaja (żółtko – 3,5 mg), soczewica (3,3 mg), orzechy ziemne (3,4 mg), migdały (3,2 mg), płatki owsiane (3,1 mg).
dzienna dawka:15 mg
Dodatkowa suplementacja cynku poprawia jakość nasienia nawet o 74 proc. Wzrasta liczba plemników o prawidłowej budowie.
L-karnityna
Właściwości: wpływa na znaczną poprawę ruchliwości plemników
W czym znajdziemy L-karnitynę (zawartość w 100 g produktu): mięso (stek wołowy – 232 mg, filet z kaczki – 72 mg, filet z indyka – 54 mg), boczniaki – 53 mg, produkty mleczne (jogurt – 40 mg, mleko – 34 mg, twaróg – 30 mg), pieczarki – 29 mg, ogórek – 5 mg.
dzienna dawka: 200 mg
Witamina E
Właściwości: wzmacnia błony komórkowe plemników, chroniąc je przed uszkodzeniem, dzięki czemu poprawia jakość nasienia. Wpływa również na ilość ejakulatu.
W czym znajdziemy witaminę E (zawartość w 100 g produktu): oliwa z oliwek (12 mg), zarodki pszenicy (15 mg), migdały (24 mg), orzechy (6 mg)
dzienna dawka: 10 mg
Zobacz więcej na niepłodnirazem.pl.