Więcej czasu na rodzinne spacery - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Więcej czasu na rodzinne spacery

Więcej czasu na rodzinne spacery

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Spacer wpływa na kondycję fizyczną, ale także redukuje stres, zwiększa kreatywność oraz wzmacnia relacje z bliskimi. Podczas marszu okazuje się, że problemy, którym nie mogliśmy sprostać w domu, nagle rozwiązują się same. Brak czasu na spacer, to problem, którego rozwiązanie jest w zasięgu możliwości każdego, nawet bardzo zapracowanego rodzica. Jest na to kilka skutecznych sposobów.

Dobry plan to taki, który działa

Rozpisz tygodniowy plan obowiązków i zajęć. Zaznacz w nim czas na: 

  • pracę, 
  • zabawę z dziećmi, 
  • zakupy, 
  • gotowanie, 
  • czytanie, 
  • film,
  • aktywność fizyczną, 
  • hobby, 
  • spotkania z rodziną i przyjaciółmi. 

Zapisz, o której wracasz do domu, ile czasu zajmuje Ci dojazd do pracy i powrót. Możesz podzielić kartki w kalendarzu na dwie kolumny. W pierwszej wypisujesz punkt po punkcie  wszystko to, co chcesz zrealizować. W drugiej pod koniec dnia weryfikujesz ustalony wcześniej plan – zaznaczasz to, co realnie udało się zrobić i wpisujesz, ile czasu to zajęło. Pomyśl nad tym, które aktywności są ważne – na które przeznaczasz za dużo, a na które za mało czasu.

Co wybrać na rodzinny spacer – płaszcz damski czy kurtkę? 

Kurtka jest praktyczna na rower lub wycieczkę za miasto, jednak na krótsze dystanse i miejskie spacery bardziej przyda się płaszcz, który można szybko zarzucić na ramiona. Szczególnie sprawdza się u mam karmiących piersią – łatwo go rozpiąć, gdy trzeba nakarmić malucha w plenerze. Modnym, oversize’owym płaszczem można przykryć siebie i dziecko. A w cieplejszy dzień płaszcz rozłożony na trawie posłuży jako miły kocyk. 

Aby zyskać więcej czasu na spacer, warto skorzystać z zakupów online. Duży wybór odzieży wierzchniej znajdziesz w serwisie Modago – https://modago.pl/plaszcze-damskie. Jest duża szansa, że w ten sposób zaoszczędzisz nie tylko czas, ale także pieniądze.

Krótki spacer w trakcie pracy

Podczas pracy również możesz wyjść na krótki spacer, aby przewietrzyć głowę. Być może zajmie Ci on nawet mniej czasu niż standardowa przerwa, a wrócisz do zajęć ze świeżymi pomysłami i dodatkową energią. 

Zalety spacerowania w pracy:

  • odpoczynek – pomaga w rozwiązywaniu problemów. Oderwanie się od pracy, pozwala spojrzeć na nią z innej perspektywy.
  • dotlenienie mózgu – problemem wielu biur jest brak odpowiedniej wentylacji. W zamkniętych pomieszczeniach krąży to samo powietrze, które sprawia, że czujemy się coraz bardziej zmęczeni i senni. Więc, nawet jeśli zadania piętrzą się na Twojej liście „to do”, zamknij planer i wyjdź na chwilę na zewnątrz.  Już 5–minutowa rundka dookoła biurowca przyniesie pozytywne efekty. Gdy wrócisz, otwórz planer i ponownie ustal priorytety. Dokończ to, co w tej chwili jest najważniejsze, 
  • witamina D – jest odpowiedzialna za odporność organizmu. Jeśli o nią zadbasz, zwiększysz swoją produktywność w pracy, ponieważ mniej czasu spędzisz na zwolnieniu chorobowym. Witamina D wytwarzana jest pod wpływem słońca. Niestety w Polsce, w okresie jesienno–zimowym dni jest go niewiele. Warto więc zbadać poziom witaminy D w swoim organizmie, wykonując odpowiednie badania krwi. Dawkę uzupełniamy po konsultacji z lekarzem,
  • prawidłowa postawa – spacerując, wyprostuj plecy, ściągnij łopatki, patrz przed siebie. W ten sposób codziennie poprawiasz swoją postawę. Podczas spaceru Twoje mięśnie pracują w zrównoważony sposób – napinają się i rozciągają. Dzięki temu stawy i ścięgna są bardziej elastyczne i odporne na kontuzje. 

Wspólny spacer każdego dnia

Nie czekaj, aż wszystko będzie zrobione. Kiedy już wszyscy wrócą z pracy i szkoły, wyjdźcie na wspólny spacer. Wystarczy nawet 30 min dziennie, aby porozmawiać i dowiedzieć się czegoś o sobie nawzajem. Możecie wspólnie zastanowić się nad tym, co jeszcze trzeba zrobić po powrocie do domu i na co macie ochotę w tym tygodniu. 

Jeśli jest taka możliwość, wybierzcie trasę z dużą ilością zieleni, która kojąco wpływa na umysł, redukuje stres i zaspokaja potrzebę piękna. Na zdrowie pozytywnie działają także obszary „niebieskie” – nad rzeką, jeziorem lub morzem. Na codzienny spacer wybierzcie pobliski park, jednak przynajmniej raz w tygodniu zaplanujcie dłuższą wycieczkę za miasto.