Dzisiaj 8 czerwca, w końcu rozpoczęły się egzaminy maturalne. Jako pierwszy, jak zawsze odbył się egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tegoroczny egzamin dojrzałości rozpoczął się we wszystkich polskich szkołach punktualnie o godzinie 9-ej.
Matura 2020: nietypowe wytyczne dla absolwentów i szkół
Tegoroczne matury rozpoczęły się z ponad miesięcznym opóźnieniem. Pierwotnie termin był wyznaczony na 4 maja 2020 r. Do szkoły uczniowie mogli wejść po wstępnym sprawdzeniu temperatury, w przyłbicach, z własnymi długopisami oraz ze swoimi butelkami z wodą, ale bez jakichkolwiek maskotek. W trakcie egzaminu uczniowie nie muszą już zasłaniać ust i nosa. Stan pandemii wymusił również na organizatorach egzaminów zagwarantowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy zdającymi.
>> GDZIE NA WAKACJE 2020 W POLSCE? Zobacz TOP 7 rodzinnych miejsc!
Matura 2020: tematy na maturze z języka polskiego
Na egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się test oraz tekst własny. W tym roku absolwenci mogli wybrać pomiędzy rozprawką:
"Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów",
a analizą wiersza Anny Kamieńskiej “Daremne”.
Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Oprócz napisania tekstu, absolwenci muszą jeszcze rozwiązać test. Na napisanie całego egzaminu przewidziano 170 minut.
>>> Arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: język polski poziom podstawowy
Również dzisiaj, o godzinie 14-ej rozpoczął się pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym – tutaj należy napisać tekst na jeden z dwóch podanych tematów. Chęć podejścia do tego egzaminu zadeklarowało 60,5 tys. absolwentów. W tym roku najczęściej wybieranym przedmiotem na poziomie rozszerzonym jest język angielski – ok. 60% absolwentów, następnie geografia i matematyka. Rozszerzony język polski znalazł się na czwartym miejscu.
Jutro dalszy ciąg egzaminów.