Jeśli dopadła cię biegunka i masz problemy żołądkowe, węgiel leczniczy z pewnością ci pomoże. Substancja ta w naturalny sposób usuwa toksyny z organizmu, łagodząc tym samym dolegliwości ze strony układu trawiennego. Jednocześnie węgiel leczniczy ogranicza nadmierną produkcję gazów w jelitach, zmniejszając podatność na wzdęcia.
Jego zastosowanie
Węgiel pomocny jest także przypadku częstych krwotoków z nosa, szumów usznych oraz silnych bólów głowy. Sprawdza się także przy bezsenności i leczeniu wrzodów, egzemy, gorączki, zapalenia oskrzeli i astmy. Już Hipokrates i jego uczniowie zalecali stosowanie sproszkowanego węgla drzewnego na zakażone rany, co powodowało, że rana szybciej się goiła. Zalecany jest także osobom o obniżonym pulsie, które mają tendencję do omdleń. Coraz częściej mówi się o węglu leczniczym w kontekście leczenia choroby Alzheimera, gdyż działa on uspokajająco na pacjentów w starszym wieku i choć liczne doświadczenia wykazały skuteczność węgla przy wielu rozmaitych schorzeniach, do tej pory nie odkryto, na czym polega jego lecznicze działanie pod względem fizycznym i chemicznym.
Co powinnaś o nim wiedzieć?
- Przy biegunce zażywaj go maksymalnie cztery dni, gdyż po dłuższym czasie może on spowodować problemy trawienne.
- Przyjmuj go co najmniej dwie godziny po zażyciu innych środków farmakologicznych, gdyż może on zaburzać wchłanianie leków.
- Nie mieszaj węgla z syropem czekoladowym, sorbetem ani lodami. Dodatek słodyczy nadaje mu przyjemny smak, ale może zaburzać jego działanie.
- Nie stosuj go przy zatruciu ługiem, silnymi kwasami, detergentami i benzyną. Środek ten może nasilić objawy zatrucia i opóźnić postawienie właściwej diagnozy. W przypadku zatrucia etanolem, metanolem, żelazem, cyjankiem i litem węgiel jest nieskuteczny.
- Powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza, jeśli tabletki z węglem nie przyniosą pożądanych rezultatów, a dolegliwości będą się nasilać.
U osób z wolną przemianą materii węgiel leczniczy może być mniej skuteczny. Niektóre preparaty z węglem zawierają również sorbitol. Jest to substancja słodząca, która wykazuje właściwości przeczyszczające, w związku z czym może nasilać wymioty i biegunkę. Węgiel leczniczy może powodować ból lub obrzęk żołądka u osób doświadczających krwawienia z przewodu pokarmowego oraz u pacjentów po operacji przeprowadzonej w obrębie układu trawiennego. Nie ulega jednak wątpliwości, że węgiel, wciąż kryjący w sobie wiele tajemnic, jest niezwykle silnym środkiem wspomagającym system oczyszczania organizmu. Można go podawać doustnie, drogą wziewną, stosować na skórę w okładach i jako zasypkę.
Jak pomóc dziecku podczas biegunki?>>
Wirusowe infekcje brzuszne u dzieci – PORADY EKSPERTA>>