Ustawa o in vitro podpisana! Co się zmienia? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ustawa o in vitro podpisana! Co się zmienia?

Ustawa o in vitro podpisana! Co się zmienia?

Autor zdjęcia/źródło: pixabay @

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nową ustawę o leczeniu niepłodności. W końcu temat in vitro jest po części znormalizowany. Nowe prawo wejdzie w życie za trzy miesiące.

Podpisanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy o in vitro jest dobrą wiadomością dla wielu par starających się o dziecko, które do tej pory mogły czuć się niewysłuchane. Obecnie nie ma bowiem w Polsce prawa regulującego leczenie metodą in vitro. Nowe prawo na mocy ustawy podpisanej w ostatnią środę przez prezydenta wejdzie w życie za trzy miesiące. Zgodnie z najnowszymi przepisami z metody in vitro będą mogły skorzystać małżeństwa i pary we wspólnym pożyciu potwierdzonym oświadczeniem. Zgodnie z zapisem leczenie metodą in vitro będzie rozpoczynane wtedy, kiey inne metody leczenia zawiodą. Para powinna wykazać się także udokumentowanym procesem leczenia innymi metodami przez okres co najmniej dwunastu miesięcy.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą nie wolno tworzyć zarodków w innych celach niż pozaustrojowe zapłodnienie. Kolejnym zakazem jest objęte niszczenie zarodków, które są zdolne do normalnego rozwoju, za co grozić ma kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do pięciu lat. Z kolei zezwala się na dawstwo zarodków.

Ustawa zarówno przed podpisaniem, jak i po decyzji prezydenta wzbudza wiele emocji. Znana jest dobrze wszystkim natychmiastowa, negatywna reakcja Episkopatu. Z kolei PiS zapowiedziało, że w przypadku zwycięskich wyborów zamierza zmienić zapisy ustawy. Zatem mimo najnowszych zmian rodzice planujący skorzystać z tej metody leczenia nadal nie czują się pewnie.

Dodatkowo wątpliwości, w tym także prezydenta, budzi zapis mówiący o możliwości pobierania komórek rozrodczych od dawcy, który jest w danym momencie niezdolny do podjęcia świadomej decyzji o ich pobraniu. Zapis zatem ma służyć osobom, które są nieprzytomne i w danym momencie, np. w wyniku komplikacji, mogą stać się bezpłodne. W ten sposób zabezpieczałoby się ich płodność na przyszłość. Prezydent chce zgłosić ten zapis do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Rządu natomiast ten sporny punkt nie narusza w żaden sposób konstytucji.

Czy skorzystałaś z in vitro? Może znasz parę, która doczekała się potomka właśnie dzięki tej metodzie? Czy zgadzasz się z założeniami podpisanej ustawy?

POROZMAWIAJMY NA FORUM >>