Z uwagi na zmiany klimatu, flory bakteryjnej i temperatur oraz częste przemieszczanie się jest kilka chorób, na które zapadamy szczególnie latem. Warto o tym pamiętać i wyjeżdżając na wakacje spakować do apteczki niezbędne medykamenty. Udar słoneczny, angina i grzybica - te choroby szczególnie zagrażają nam latem.
Alergia
Patologiczna, jakościowo zmieniona odpowiedź tkanek na alergeny, którymi bardzo często są pyłki drzew oraz roślin kwitnących właśnie późną wiosną i latem. Jej podstawowe objawy to:
- Nos – obrzmienie śluzówki, nieżytu nosa, a w związku ze swędzeniem częste pocieranie nosa
- Oczy – izolowane alergiczne zapalenie spojówek, zaczerwienienie, swędzenie
- Drogi oddechowe – skurcz oskrzeli – świsty, trudność w oddychaniu, czasami pełnoobjawowy atakastmy
- Uszy – uczucie pełności, osłabione słyszenie z powodu niedrożnej trąbki Eustachiusza
- Skóra – różne wysypki, egzema, pokrzywka
- Głowa – niezbyt powszechne bóle głowy, uczucie ociężałości
Angina
Ostre zapalenie błony śluzowej i migdałków podniebiennych wywołane przez paciorkowce. Sprzyja jej szczególnie, bardzo popularne latem, spożywanie bardzo zimnych napojów i dań podczas bardzo wysokich temperatur powietrza. Jej podstawowe objawy to:
- bardzo wysoka gorączka
- bóle kostno-stawowe
- początkowo ból gardła (bardzo silny, utrudniający połykanie, mowę)
- poczucie rozbicia
- zaczerwienienie gardła
- wymioty (tylko u dzieci do lat 7.)
- do ok. 48 h od wystąpienia objawów bólowych pojawiają się masywne, śluzowo-ropne naloty
Choroba lokomocyjna
To właśnie latem najczęściej podróżujemy, a nasze dzieci spędzają sporo czasu w różnego rodzaju środkach transportu. Dlatego właśnie wówczas daje o sobie znać choroba lokomocyjna zwana także chorobą morską lub kinetozą, to zespół objawów nadpobudliwości błędnika - narządu równowagi. Jej podstawowe objawy to:
- bladość skóry
- zimne poty
- uczucie zmęczenia
- senność
- utrata apetytu
- zawroty i bóle głowy
- mdłości
Grzybica pochwy
Częstsze kontakty seksualne (także te przygodne), trudniejsze zachowanie higieny oraz niewłaściwa bielizna/ubranie podczas upałów - to najważniejsze elementy składające się na to, że latem wiele kobiet atakuje grzybica pochwy. Jej podstawowe objawy to:
- upławy o bardzo przykrym zapachu
- świąd
- pieczenie
- ból okolic intymnych
Liszajec zakaźny
Liszajec zakaźny to bakteryjne, powierzchniowe zapalenie skóry. Choroba ta wywoływana jest przez gronkowce i paciorkowce. Występuję najczęściej u dzieci w okresie wiosenno – letnim poprzez zarażenie od rówieśników – zazwyczaj w zbiorniku wodnym.
Charakteryzuje się on powstawaniem malutkich i nielicznych pęcherzyków, które z czasem stają się coraz większe i liczniejsze. Pęcherzyki te są przezroczyste i wypełnione mętnym płynem. Zmiany swędzą i pękają. Rozdrapane pokrywają się żółtymi strupami. Mogą ropieć. Zmiany występują najczęściej an dłoniach i twarzy u dzieci, ale mogą być umiejscowione także np. na nogach.
Udar słoneczny
Pojawia się najczęściej u dzieci, których opiekunowie lekceważą podstawowe zasady przebywania na słońcu. Jego podstawowe objawy to:
- ogólne osłabienie
- bóle i zawroty głowy
- stan podgorączkowy przechodzący w gorączkę
- drgawki
- przyśpieszony puls
- nudności
- "mroczki" przed oczami
- zaburzenia lub utrata świadomości
Zapalnie ucha środkowego
Występuje najczęściej w efekcie, charakterystycznej latem, nagłej i bardzo odczuwalnej różnicy temperatur lub „przewiania”. Jego podstawowe objawy to:
- ból ucha
- pobudzenie
- płaczliwość
- gorączkę
- utratę apetytu
- niepokój
- bezsenność
- drażliwość
- przerywanie ssania u niemowląt
- tarcie główką o poduszkę w przypadku dzieci starszych
- wymioty
- ból głowy