Trudny kłopot, czyli pot: przyczyny i metody leczenia nadpotliwości - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Trudny kłopot, czyli pot: przyczyny i metody leczenia nadpotliwości

Trudny kłopot, czyli pot: przyczyny i metody leczenia nadpotliwości

Autor zdjęcia/źródło: Sposoby na nadpotliwość @Woman photo created by freepik - www.freepik.com

Pot i jego zapach mogą pozbawić pewności siebie nawet najbardziej przebojową osobę. Latem, podczas wysiłku fizycznego lub w stresującej sytuacji, ta przykra przypadłość, potrafi stać się prawdziwą udręką i zrujnować życie zawodowe i towarzyskie. Nadpotliwość kojarzona jest z brakiem higieny osobistej, ale jej powodów jest więcej.

Na nadpotpliwość cierpi 3% społeczeństwa. Często dotknięte nią osoby bezskutecznie szukają sposobu rozwiązania problemu. Błędem jest bowiem skupianie się wyłącznie na naprawianiu skutków. Po pierwsze należy ustalić przyczynę. A jest ich wiele, od łatwych do pokonania do tych spowodowanych chorobą.

Ustalenie przyczyny nadpotliwości

Przyczyn nadpotliwości jest dużo. Przykry zapach przeszkadza nie tylko otoczeniu ale i osobie dotkniętej tą przykrą przypadłością. Stresując się trudną sytuacją, powodujemy nasilanie się objawów. Często niesłusznie kogoś obwiniamy o brak higieny, bo problem może być znacznie bardziej poważny, ale łatwy do wyleczenia.

Najczęstsze powody nadpotliwości:

  • nadczynność tarczycy – kiedy potliwość całego ciała narasta w ciągu dnia i jest wywołana czynnikami emocjonalnymi. (gruźlica, cukrzyca)

  • stres i lęk lub inne sytuacje będące przyczyną silnych emocji – wywołują wydzielanie potu na dłoniach, stopach, twarzy i pod pachami. Czynniki emocjonalne zazwyczaj ustępują lub ulegają osłabieniu po 25 roku życia, ale nie zawsze

  • nieodpowiedni ubiór - najczęściej są to tkaniny ze sztucznych włókien

  • brak higieny - zbyt rzadkie kąpiele całego ciała i zmiana bielizny oraz ubrań noszonych bezposrednio na ciele
  • otyłość – ciało osoby z nadwagą podczas nawet niewielkiego wysiłku fizycznego łatwo ulega przegrzaniu

  • sposób odżywiania – ostre i słone potrawy zawierające chilli, cynamon, imbir, czosnek lub cebulę, palenie tytoniu i picie alkoholu oraz zatrucia

  • nadpotliwość u dzieci - może być spowodowana reakcją alergiczną, niektórymi chorobami skóry, hipoglikemią (obniżony poziom cukru we krwi) lub zbyt niskim poziomem witaminy D3 w organizmie.

Leczenie nadpotliwości: działanie na przyczynę problemu

Zarówno przyczyn jak i rozwiązań nadpotliwości jest wiele.

  • Po pierwsze należy dbać o higienę całego ciała (od najmłodszych lat, zwłaszcza jeśli problem pojawi się w dzieciństwie). Częste kąpiele, depilacja owłosionych części ciała pomogą pozbyć się nadmiaru potu oraz zmniejszą powstawanie przykrego zapachu – pot jest właściwy bezwonny, a przykry zapach wywołują bakterie bytujące na ciele.

  • Ulgę w przypadku nadpotliwości pod pachami często przynoszą antyperspiranty i blokery zawierające chlorek glinu, stosowane na noc, dwa razy w tygodniu.

  • Jednak czasem, mimo zachowania najwyższej higieny ciała i stosowania antyperspirantów, przykry zapach powstaje w czasie noszenia ubrań z niektórych włókien. Najczęściej są to sztuczne włókna, ale zdarza się, że i bawełna, Tak naprawdę jest to sprawa indywidualna, która wymaga wielu prób i unikania tych tkanin w przyszłości...

  • Przyczyną wywołującą nadpotliwość mogą być potrawy i napoje. Wtedy zmiany wymagają nawyki żywieniowe. Lepiej wybierać potrawy łagodne, z małą ilością soli i ostrych oraz aromatycznych przypraw – czosnek i cebula wzmagają przykrą woń i tak nadmiernej już ilości potu. Należy również ograniczyć używki. W diecie sprawdzą się napary lub suplementy zawierające wyciągi z pokrzywy, szałwii, skrzypu i melisy.

  • W przypadku nadpotliowści dłoni, stóp, głowy i pach bardzo pomaga punktowe wstrzykniecie w te miejsca toksyny botulinowej (botoksu). Może to zrobić wyłącznie lekarz! Jest to zabieg kosztowny ale skuteczny, a efekt utrzymuje się do 6 miesięcy. Na nadmierną ilość potu na dłoniach i stopach można także stosować jonoforezę – potrzebnych jest jednak kilka zabiegów, których działanie utrzymuje się przez 1-2 lat.

  • Przyczyną nadpotliwości może być także nadczynność tarczycy. Leczenie polegające na wyrównaniu poziomu hormonów (farmakologiczne lub chirurgiczne) zleca lekarz endokrynolog.

 >>> CZYTAJ TEŻ: Upalny dress code