Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2018-11-29 17:24:07
Autor zdjęcia/źródło: mat. prasowe
Podczas organizacji prawdziwej polskiej wigilii zadbaj o to, aby w przygotowywanych przez Ciebie posiłkach znalazły się takie produkty jak: kasza, mąka, ryby, mak i miód, kapusta, groch czy owoce i warzywa (świeże lub suszone). Z myślą o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia przygotowaliśmy dla Was wigilijne inspiracje, wśród których znajdziecie coś na słono, ale też na słodko.
„Barszcz czerwony z uszkami czy zupa grzybowa?” – to jeden z najczęstszych bożonarodzeniowych dylematów. Tymczasem oba dania przeszły już do kanonu tradycyjnych polskich potraw wigilijnych. Jeśli więc dotychczas w Twoim domu serwowana była delikatna zupa z suszonych grzybów (np. prawdziwków, podgrzybków czy borowików), w tym roku możesz zaskoczyć swoich bliskich, przygotowując dla nich rozgrzewający barszcz czerwony z samodzielnie przyrządzonymi uszkami.
Przygotowania do zrobienia pysznego barszczu wigilijnego warto zacząć już nawet… tydzień wcześniej! Wtedy też nastaw zakwas. Do jego zrobienia będziesz potrzebować około 1 kg buraków, 1 łyżkę soli na 1 litr wody, 4 ząbki czosnku, 2-3 liście laurowe, 3 ziarenka ziela angielskiego i tyle samo ziarenek pieprzu. Jeśli chcesz, żeby przygotowana przez Ciebie zupa miała jeszcze bardziej intensywny smak, możesz dodać do zakwasu kilka łyżek soku z ogórków kiszonych lub kapusty kiszonej.
Do garnka wlej wodę, wsyp sól, całość zagotuj i odstaw do przestudzenia. Następnie dokładnie umyj buraki, obierz je, pokrój na małe kawałki i umieść w suchym słoiku lub tradycyjnej kamionce. Dodaj liście laurowe, czosnek, ziele angielskie oraz pieprz. Całość zalej osoloną wodą w taki sposób, aby dokładnie przykryć wszystkie składniki zakwasu. Jeśli będą wypływać na powierzchnię, musisz je docisnąć, używając talerzyka. Słoik dokładnie zakręć i odstaw w ciepłe miejsce na około tydzień.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak przy użyciu zrobionego przez Ciebie zakwasu ugotować wigilijny barszcz, zajrzyj na https://akademiasmaku.pl/przepis/swiateczne-przepisy-barszcz-wigilijny,4333, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje i wskazówki.
Barszcz czerwony nie będzie kompletną polską potrawą wigilijną bez własnoręcznie przygotowanych uszek z grzybami. Choć możesz je kupić, nieporównywalnie lepszym rozwiązaniem i dającym dużo większą satysfakcję jest zrobienie ich samodzielnie w domowym zaciszu.
W przypadku, gdy podczas kolacji nie zużyjesz wszystkich uszek, możesz je zamrozić (w postaci surowej lub po wstępnej obróbce cieplnej) i przechowywać w zamrażarce nawet do pół roku.
Do przygotowania ciasta na uszka potrzebujesz jedynie mąkę pszenną, wodę, masło i sól, zaś do farszu: grzyby, cebulę, masło, oliwę z oliwek, a także sól i pieprz. Sprawdzony przepis na smaczne uszka idealne do wigilijnego barszczu znajdziesz na: https://akademiasmaku.pl/przepis/swiateczne-przepisy-uszka-z-grzybami,4332.
- Owocowe ciekawostki bożonarodzeniowe -
Jabłka zdaniem wielu symbolizują miłość, pokój i zdrowie. Dawniej wieszane na choince miały dawać siłę i zapewniać długowieczność.
Śliwki podobno odpędzały złe moce, zaś przygotowany z nich kompot miał przynosić szczęście i pomyślność.
Gruszki zaś to symbol dobrobytu oraz długiego życia.
Wśród wigilijnych potraw, którymi uraczysz swoich bliskich podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia nie może zabraknąć dań z rybą w roli głównej. Choć wiele osób wciąż decyduje się do serwowanie karpia, możesz pokusić się o kulinarne eksperymenty z innymi gatunkami ryb.
Przykładowo możesz przyrządzić niezwykle smaczną rybę po grecku, wykorzystując filety z mintaja, soli lub morszczuka. Polska wigilia to także świetna okazja do tego, by podać dania ze śledziem w kilku wydaniach:
Polska wigilia na słodko: kutia
Po obfitej kolacji wigilijnej pora na zaserwowanie kawy, herbaty, ciast i… kutii! Co ciekawe, danie to wywodzi się z kuchni litewskiej, białoruskiej oraz kresowej. Obecnie jednak coraz częściej gości na świątecznych stołach we wszystkich regionach Polski. Kutia to nic innego jak połączenie delikatnych ziaren pszenicy, maku, miodu, a także zdrowych i smacznych bakalii takich jak orzechy włoskie, żurawina, figi i daktyle. Przepis na nią możesz znaleźć na https://akademiasmaku.pl/przepis/kutia,2270.
Czy wiesz, że…
słowo „kutia” wywodzi się od greckiego słowa „kokkos”, które oznacza ziarno? To bezpośrednie nawiązanie do ziaren pszenicy, z których ten delikatny i zdrowy deser jest przyrządzany.
Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest w tym przypadku długi czas moczenia pszenicy (minimum 6 godzin). Po dokładnym jej wypłukaniu, zalej ją na noc gorącą wodą – dzięki temu zmięknie i stanie się delikatna. Następnego dnia ponownie zalej ją wrzątkiem i gotuj na małym ogniu przez około godzinę. Właściwie ugotowana pszenica powinna być miękka, ale nie rozgotowana.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.