Opublikowany przez: Monika C. 2021-02-05 16:17:32
Autor zdjęcia/źródło: tokofobia
Tokofobia, czyli lęk przed porodem. Tokofobia jest zaliczana do jednej z fobii związanych z lękiem przed ciążą i porodem. Nazwa pochodzi z języka starogreckiego, w którym “tokos” oznacza poród. W wyniku tokofobii przyszłe mamy najczęściej wybierają poród przez cięcie cesarskie. Zdarza się, że lęk tak silny, iż kobieta decyduje się na adopcję, bezdzietność lub rozwiązaniem jest wesektomia/sterylizacja partnera.
Spis treści:
Tokofobia: rodzaje lęku przed porodem
Tokofobia: naturalny lęk przed porodem
Strach przed porodem: przyczyny tokofobii
Leczenie tokofobii: lęk przed porodem jest bagatelizowany
Obecnie wyróżnia się dwa typy tokofobii:
Tokofobia wtórna - może pojawiać się u kobiet, które doznały szoku w poprzedniej ciąży z powodu trudnego porodu lub poronienia i przyjmuje formę zespołu stresu pourazowego.
Ryzyko częstszego występowania tokofobii obserwuje się także u kobiet, które wcześniej przeszły depresję poporodową, terminację ciąży lub były molestowane.
Przyszłą mama podczas ciąży przechodzi wiele badań lekarskich, martwi się o stan zdrowia dziecka w chwili urodzenia, a także o to, jak będzie wyglądał poród. Niepokój jest integralną częścią ciąży, zarówno o dziecko, jak i o siebie jednak, kiedy przyjmuje formę lęku panicznego, mówimy o tokofobii. Niekiedy silne objawy lęku - powodują napady paniki i histerii oraz utrudniają wykonywanie pracy i codziennych zajęć.
Najczęściej kobieta obawia się silnego bólu związanego z porodem – boi się, że nie będzie w stanie urodzić dziecka, czuje się osłabiona, źle śpi, ma koszmary. Strach przed porodem może być tak silny, że powoduje problemy z koncentracją, bóle głowy, kołatanie serca, duszności, natrętne myśli związane z porodem, a nawet nudności i wymioty. Objawy nasilają się wraz ze zbliżającym się terminem porodu.
Tokofobia trafiła na listę chorób całkiem niedawno, bo dopiero w roku 2000. Choroba występuje u ok. 6% do 10% ciężarnych kobiet.
Główną przyczynę tokofobii przypisuje się lękowi przed nieplanowaną ciążą, zwłaszcza kobiety, która nigdy myślała o sobie jako o przyszłej matce. Nie wyobraża ona siebie w nowej roli, boi się zmiany dotychczasowego życia lub jest sama – bez partnera i bliskich. Taka sytuacja może implikować inną przyczynę lęku przed porodem, czyli trudna sytuacja materialna. Ciężarna kobieta obawia się, że nie będzie w stanie zapewnić bytu dziecku i sobie.
Często podawanym powodem tokofobii są opowieści o trudnych przeżyciach kobiet podczas porodu (często babć, ciotek lub koleżanek), bólu czy chorobach dziecka wynikających z długiego porodu lub błędnych decyzji personelu medycznego.
Przyczyną tokofobii może być także doświadczenie molestowania przez partnera teraz lub w dzieciństwie.
Leczenie lęku przed porodem polega przede wszystkim na skierowaniu na terapie u psychologa lub psychiatry. Niestety choroba jest często bagatelizowana i pacjentki rzadko trafiają pod fachową opiekę. Chorobę bagatelizuję zarówno lekarze, jak i bliscy przyszłej mamy. Jeśli zauważymy, nasilony lęk przed porodem u kobiety w rodzinie, przyjaciółki lub znajomej, spróbujmy porozmawiać, i poszukajmy razem rozwiązania.
Przyczyna strachu przed porodem może być także zbyt mała wiedza o tym co dzieje się podczas porodu. Dobrym rozwiązaniem jest udział w szkole rodzenia, w której kobieta zdobędzie niezbędną wiedzę oraz będzie miała możliwości rozwiania swojego niepokoju w trakcie rozmów z fachowcami i innym przyszłymi mamami.
Pamiętaj: jeśli boisz się porodu, zwróć się do kogoś komu ufasz. Szukaj wiadomości w fachowej literaturze, pomocy u psychologa albo psychiatry, zwłaszcza jeśli masz przykre doświadczenia z przeszłości.
Źródło:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.