Test obciążenia glukozą w ciąży – sprawdź, jak wygląda badanie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Test obciążenia glukozą w ciąży – sprawdź, jak wygląda badanie

Test obciążenia glukozą w ciąży – sprawdź, jak wygląda badanie

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Doustny test obciążenia glukozą, znany także jako krzywa cukrowa, to jedno z podstawowych badań, jakie powinna wykonać kobieta w ciąży. Kiedy trzeba zrobić krzywą cukrową i na czym polega to badanie?

Co to jest test obciążenia glukozą?

Test obciążenia glukozą, czyli inaczej krzywa cukrowa, krzywa glikemiczna lub test OGTT (ang. Oral Glucose Tolerance Test) to podstawowe badanie wykonywane u pacjentów z podejrzeniem cukrzycy typu 2, a ponadto u wszystkich przyszłych mam. Badanie to możesz wykonać w każdej poradni POZ, w której znajduje się punkt pobrań krwi. Jest to badanie niezwykle ważne, gdyż pomaga zdiagnozować cukrzycę ciążową. Powinnaś wykonać test OGTT co najmniej dwa razy w czasie ciąży[1].

Badanie jest konieczne nawet jeśli nigdy nie miałaś problemów z podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Cukrzyca ciążowa może rozwinąć się u każdej kobiety i mija w chwili porodu. Badanie w kierunku cukrzycy ciążowej wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży – pamiętaj, że rozpoznanie cukrzycy na wcześniejszym etapie ciąży oznacza albo niezdiagnozowaną wcześniej cukrzycę typu 2, albo rozwijającą się w czasie ciąży cukrzycę typu 1.

Nieleczona cukrzyca ciążowa stwarza ryzyko urodzenia dziecka o wysokiej masie – zbyt dużej w stosunku do wieku ciążowego – i tym samym do wystąpienia groźnych komplikacji porodowych. Istnieje także ryzyko niedocukrzenia u noworodka[2]. Dlatego właśnie to badanie jest tak istotne.

Jak przygotować się do badania?

Przygotowania do testu obciążenia glukozą rozpocznij już na trzy dni przed wizytą w przychodni. W ciągu tych trzech dni stosuj zwykłą dietę, bogatą w węglowodany złożone, takie jak pieczywo, kasze czy ryż (na poziomie minimum 150 g dziennie). W przypadku gdy przyjmujesz, po konsultacji z lekarzem odstaw leki, które zaburzają gospodarkę węglowodanową – chodzi tu o leki moczopędne czy sterydy. Ostatni posiłek zjedz minimum 8 godzin przed badaniem. Pamiętaj też, że kolejnym warunkiem koniecznym jest dobry stan zdrowia – nawet zwykłe przeziębienie może zafałszować wynik testuOGTT.

Jak wygląda badanie OGTT w ciąży?

Na badanie udaj się rano (tolerancja glukozy obniża się po południu i wieczorem). Zabierz ze sobą porcję 75 g glukozy oraz wodę mineralną lub źródlaną i kubek. Badanie rozpoczyna się pobraniem próbki krwi żylnej w celu oznaczenia wyjściowego poziomu glukozy. Następnie wypijesz roztwór 75 g glukozy w 300 ml wody. Rób to powoli, niewielkimi łyczkami. Wypicie całej porcji powinno zająć Ci około pięciu minut. Po wypiciu roztworu glukozy pozostań na terenie przychodni, w spoczynku. Kolejna próbka krwi pobierana jest w ciągu godziny od wypicia roztworu, a trzecia – po kolejnej godzinie.

Test OGTT – normy i interpretacja wyników

Prawidłowe stężenie glukozy we krwi żylnej w próbce pobranej na czczo wynosi od 70 do 99 mg/dl (3,9–5,5 mmol/l). Wynik badania krzywej cukrowej jest prawidłowy, jeśli poziom cukru w 120 minucie po wypiciu roztworu wynosi mniej niż 140 mg/dl (7,8 mmol/l). To normy glukozy po obciążeniu 75 g roztworem. Nietolerancję węglowodanów, czyli stan zagrożenia cukrzycą, stwierdza się przy wyniku  mieszczącym się w przedziale 140–199 mg/dl (7,8–11,1 mmol/l). Jeśli stężenie glukozy we krwi w 120 minucie od wypicia roztworu wynosi natomiast od 200 mg/dl wzwyż, stwierdza się cukrzycę[3] [1].

Cukrzyca ciążowa – kto jest na nią narażony?

Krzywa cukrowa jest badaniem przesiewowym, które przechodzi każda kobieta spodziewająca się dziecka. Cukrzyca ciążowa może rozwinąć się u każdej przyszłej mamy, choć niektóre z nich są bardziej na nią podatne. Są to:

– kobiety, które przebyły tę chorobę już w poprzednich ciążach,

– kobiety, które urodziły już więcej niż dwoje dzieci,

– kobiety w wieku powyżej 35 lat,

– kobiety cierpiące na nadwagę lub otyłość,

– kobiety cierpiące przed ciążą na nadciśnienie tętnicze lub zespół policystycznych jajników,

– kobiety ze skłonnością genetyczną do cukrzycy typu 2,

– kobiety, które urodziły dziecko z wadą rozwojową lub dziecko o wadze urodzeniowej ponad 4 kg.

Pamiętaj, że chociaż cukrzyca ciążowa mija, jej wystąpienie jest sygnałem, że masz predyspozycje do zaburzeń gospodarki węglowodanowej. To m.in. wskazówka dietetyczna, którą warto wziąć pod uwagę ze względu na własne zdrowie.

Bibliografia:

1. Katra B., Cukrzyca ciążowa, https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/inne/66438,cukrzyca-ciazowa, dostęp: 9.10.20.

2. Krajl J., Krzywa cukrowa – normy. Czym jest test obciążenia glukozą? Interpretacja wyników, https://apteline.pl/artykuly/krzywa-cukrowa-normy-czym-jest-test-obciazenia-glukoza-interpretacja-wynikow, dostęp 9.10.20.

3. Orłowska-Kunikowska E., Doustny test obciążenia glukozą, https://www.mp.pl/cukrzyca/lista/92153,doustny-test-obciazenia-glukoza, dostęp: 9.10.20.

[1] Krajl J., Krzywa cukrowa – normy. Czym jest test obciążenia glukozą? Interpretacja wyników, https://apteline.pl/artykuly/krzywa-cukrowa-normy-czym-jest-test-obciazenia-glukoza-interpretacja-wynikow, dostęp 9.10.20.

[2] Katra B., Cukrzyca ciążowa, https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/inne/66438,cukrzyca-ciazowa, dostęp: 9.10.20.

[3] Orłowska-Kunikowska E., Doustny test obciążenia glukozą, https://www.mp.pl/cukrzyca/lista/92153,doustny-test-obciazenia-glukoza, dostęp: 9.10.20.