Maluchy bardzo szybko zaczynają interesować się wszelkimi urządzeniami elektronicznymi. Uwielbiają zwłaszcza takie, które są kolorowe i wydają dźwięki. Zapewne początkowo telefony komórkowe kojarzą się dzieciom z zabawkami, dlatego tak się im podobają. Jednak dość szybko brzdące dowiadują się w jaki sposób takie urządzenia działają i odkrywają ich kolejne funkcje. Najpierw zainteresowaniem cieszą się tylko ikony na smartfonach. Jednak, gdy dziecko odkrywa do czego one służą, zwłaszcza jeśli są to gry, to już jest w swoim żywiole. W takim przypadku musimy zadbać o to by dziecko nie spędzało zbyt dużo czasu na grach, bo to może doprowadzić do niebezpiecznego uzależnienia od telefonu.
(rgbstock.com @ elefon komórkowy dla dziecka)
Kiedy kupić telefon komórkowy dla dziecka?
Zastanów się do czego twojemu dziecku jest potrzebny telefon komórkowy? W jakim celu będzie go używać? Główną przesłanka skłaniającą rodziców do kupienia nawet małemu dziecku telefonu komórkowego jest kwestia bezpieczeństwa i kontroli nad malcem. Telefon komórkowy daje rodzicom możliwość sprawdzenia, gdzie jest ich pociecha, gdy przebywa poza domem. Z tego względu kupno pierwszego telefonu dla dziecka ma zazwyczaj miejsce, gdy dziecko idzie do szkoły. W przedszkolu jeszcze nie jest to konieczne, ponieważ dziecko jest przez rodziców zawożone na miejsce i stamtąd odbierane. Natomiast w czasie pobytu w przedszkolu znajduje się pod stałą opieką przedszkolanek, więc rodzice są o nie spokojni.
Zdarza się również, że jedyną motywacją do posiadania telefonu przez małe dziecko jest jego zachcianka, bo lubi ono na nim grać albo wszyscy jego koledzy już mają, a on nie. W takim przypadku lepiej nie kupować mu własnego telefonu, bo jest ono jeszcze za mało odpowiedzialne, żeby posiadać na własność takie urządzenie. Telefon nie jest jedynie zabawką, niesie ze sobą również pewne zagrożenia, które musisz wziąć pod uwagę, kupując go dziecku. Tak jak komputer czy tablet, telefon może spowodować uzależnienie. Dlatego kupuj telefon dla dziecka po to, by był on urządzeniem do komunikacji z rodzicami, a nie uzależniającą zabawką.
Jak przygotować dziecko, aby właściwie korzystało z telefonu?
Dziecko zanim dostanie telefon powinno zapoznać się z zasadami, których ma przestrzegać podczas korzystania z niego.
- Samodzielność i odpowiedzialność – Rodzic musi mieć pewność, że dziecko nie tylko rozumie, do czego służy telefon, ale też wie, czego nie wolno robić.
- Zakazy - Przede wszystkim maluch musi wiedzieć, żeby nie podawać swojego numeru nie zaufanym osobom, nie dzwonić na płatne infolinie, nie wysyłać smsów do konkursów czy nie ściągać niepotrzebnych i niebezpiecznych aplikacji. Trzeba mu jasno powiedzieć, że w ten sposób może uszkodzić telefon, a ciebie narazić na duże koszty, przez co nie będziesz mogła mu kupić wymarzonej zabawki czy stroju. Jeśli dziecko będzie świadome jakie zagrożenia z tego wynikają na pewno będzie przestrzegało tych zasad.
- Dobre maniery – Warto maluchowi również przypomnieć o zasadach dobrego zachowania związanych z używaniem telefonu w miejscu publicznym. Musi pamiętać, żeby w czasie lekcji nie korzystać z telefonu i mieć wyciszony dźwięk. W miejscach takich jak urząd, poczta czy muzeum również powinno wyciszać dźwięk i nie rozmawiać przez telefon. Jeśli boisz się, że dziecko zapomni po lekcjach czy wycieczce włączyć dźwięku i nie będzie słyszało, że dzwonisz niech włączy wibracje.
- Przygotowanie rodzica - Przy okazji ty również pamiętaj, żeby nie kontrolować dziecka bez przerwy i nie sprawdzać gdzie jest i co robi co godzinę. Ani dziecku, ani tobie taka kontrola nie będzie służyła, spowoduje tylko więcej nerwów. Telefon jest po to, żeby w razie dłuższej nieobecności, spóźnienia czy przedłużenia zajęć dziecko dało znać, że wynikła taka sytuacja. Jeśli ono tego nie zrobi, wtedy rodzic może sprawdzić co się w tym czasie dzieje, bez konieczności monitorowania dziecka w każdej chwili. Musisz zaufać malcowi, że wie to co powinien na temat samodzielnego korzystania z telefonu.
Jaki telefon komórkowy dla dziecka wybrać?
- Niedrogi i bezpieczny - Kupując dziecku drogi telefon najnowszej generacji narażamy je stres spowodowany ciągłym pilnowaniem telefonu, bo przecież ktoś może dziecku ten telefon ukraść albo ono samo może go zgubić lub gdzieś zostawić. Pod tym względem lepiej wybrać skromniejszy model, który posiada niezbędne funkcje bez dodatkowych udogodnień.
- Bez zbędnych funkcji - Aby zadzwonić do rodziców nie potrzebny będzie dostęp do Internetu czy aparat fotograficzny. Nie przyda się również łącze bluetooth czy podczerwień.
- Blokada rodzicielska - Jeśli jest taka możliwość to najlepiej zablokować zbędne funkcje i aplikacje, a nawet wybrane numery telefonów. Wiele telefonów posiada taką opcję w ustawieniach.
- Solidna obudowa - Najlepszy będzie model odporny na uszkodzenia takie jak upadek czy zamoczenie w wodzie. Ważne również żeby nie posiadał zbyt wielu przycisków. Na rynku dostępne są specjalne modele telefonów przeznaczone specjalnie dla dzieci. Mają one ciekawe, kolorowe kształty i posiadają tylko niezbędne dla dziecka funkcje.
- Kwestie finansowe - Biorąc pod uwagę kwestie finansowe pamiętajmy o zakupie tańszego modelu oraz telefonie raczej na kartę niż abonament. Dziecko nie ma wyczucia kosztów, więc nie będzie kontrolować samo wydatków. Mając telefon na kartę będzie mogło wydać tylko tyle pieniędzy, ile aktualnie znajduje się na jego koncie. Wybierzmy również najkorzystniejszą taryfę, która ma obniżone koszty rozmów i smsów.
Kiedy i jaki telefon komórkowy dla dziecka kupić zależy od tego czy macie pewność, że wasze dziecko jest już na tyle dojrzałe i odpowiedzialne, że będzie się nim właściwie posługiwało. Nie bierzcie więc pod uwagę jego zachcianek, ale oceńcie faktyczną potrzebę posiadania telefonu przez dziecko. Wtedy przyjdzie czas na wybór odpowiedniego modelu.
Czy Wasze dzieci korzystają z komórek? Kiedy kupiliście dziecku pierwszy telefon komórkowy? Jakie były powody jego zakupu?