Opublikowany przez:
ULA
2012-01-26 15:48:59
Pytanie zadane na forum Familie.pl: Nie chorowałam nigdy na ospę teraz mam codzienny kontakt z dziećmi 3-4-letnimi w przedszkolu. Czy można zaszczepić się przeciwko ospie w wieku 22 lat? Jak uniknąć zachorowania, które w dorosłym życiu ma spore powikłania?
Szczepionka przeciwko ospie wietrznej nie ma górnego ograniczenia wiekowego, zatem może i powinna Pani ją zastosować.
Żywa, atenuowana szczepionka przeciwko ospie wietrznej została opracowana w Japonii w latach 70. przez zespół profesora Takahashi. Doświadczenie ze stosowaniem szczepionki jest bardzo duże. Od 1995 roku jest stosowana w powszechnych szczepieniach dzieci w Stanach Zjednoczonych i przynajmniej w 7 innych krajach świata.
Szczepionka jest wyjątkowo bezpieczna - obserwowane działania niepożądane są bardzo rzadkie, zwykle łagodne i zdecydowanie mniej poważne niż powikłania ospy wietrznej, co uzasadnia stosowanie szczepionki.
Zgodnie z zaleceniami wytwórcy można ją stosować od 9. miesiąca życia. Szczepienie składa się z dwóch dawek podanych w odstępnie przynajmniej 6 tygodni, najlepiej 6 tyg.-3 mies. Skuteczność pojedynczej dawki jest określona na 85%, jeżeli chodzi o zapobieganie wszystkim przypadkom wiatrówki i praktycznie 100% przypadkom ciężkim. Z tego powodu wprowadzono drugą dawkę, której podanie zwiększa skuteczność ochrony do około 90% wszystkich przypadków ospy. Co ważne, jeżeli osoba szczepiona pomimo to zachoruje, to będzie chorować łagodnie (liczba wykwitów <30, przebieg bezgorączkowy).
Opracowanie: Medycyna Praktyczna - Lekarze Pacjentom
dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Pimiennictwo:
Charakterystyka Produktu Leczniczego Varilrix GSK
CDC Varicella vaccination http://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/varicella/
CDC Varicella vaccination Questions and answers. http://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/varicella/vac-faqs-gen.htm
TUTAJ ZADASZ SWOJE PYTANIE
EKSPERTOM WYDAWNICTWA MEDYCYNA PRAKTYCZNA
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!