Święta osobno – jak je spędzić razem z dziadkami i rodziną - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Święta osobno – jak je spędzić razem z dziadkami i rodziną

Święta osobno – jak je spędzić razem z dziadkami i rodziną

Autor zdjęcia/źródło: djęcie Євгенія Височина on Unsplash

Tegoroczne święta wielu z nas spędzi z daleka od rodziny i najbliższych. Ale nawet na odległość możemy się poczuć blisko i być razem. Zobacz, jak to zrobić!

Tegoroczna Wigilia i Boże Narodzenie będą inne. Po pierwsze dlatego, że z tyłu głowy ciągle będziemy mieć koronawirusa i zagrożenie, jakie powoduje, ale też ze względu na naszych bliskich, którzy będą musieli pozostać daleko.  Dla wielu osób i rodzin te święta będą wyjątkowo smutne i trudne, dlatego postaramy się poddać Wam kilka pomysłów, aby jednak spędzić Boże Narodzenie w pewien sposób razem.

Boże Narodzenie 2020: daleko, ale blisko

Nowe obostrzenia i regulacje przewidują, że poza mieszkańcami jednego gospodarstwa domowego, w Boże Narodzenie 2020 może w nim przebywać jeszcze 5 dodatkowych osób. Dla niektórych to sporo, ale Wigilia w wielu domach jest takim dniem, gdzie przy stole potrafi zasiąść kilka pokoleń. Dla nich będzie to więc wyjątkowo mało gości. Do tego dochodzi jeszcze troska o najbliższych – zwłaszcza tych starszych, których młodsi mogą nieświadomie zarazić koronawirusem, przechodząc go bezobjawowo. Ale również osoby o obniżonej odporności powinny w te święta bardziej uważać.

Czy zatem zrezygnować ze spotkania z rodziną na tegorocznej Wigilii? O tym każdy musi zdecydować sam, ale my postaramy się pokazać Wam kilka możliwości, aby nawet na odległość być bliżej siebie.

Razem na święta? Warto spróbować!

Proponujemy Wam, aby tym razem do świętowania włączyć nieco techniki. Wiemy, że tradycja Bożego Narodzenia i nowoczesne rozwiązania to dwa odmienne nurty, ale tegoroczna pandemia wyznaczyła nam nieco nowych kierunków w relacjach społecznych, być może więc kontakty międzyludzkie online w pewnej formie pozostaną z nami na dłużej.

1. Zadbaj o osoby starsze i te, które w rodzinie mogą spędzić święta samotnie.

Jeśli dziadkowie mieszkający w odległym mieście nie mają odpowiedniego sprzętu, może warto im sprawić taki prezent na Gwiazdkę (odpowiednio wcześnie, aby mogli przetestować i nauczyć się odpowiednich funkcji). Jeśli nie znają się wystarczająco na nowych technologiach, poproście innych członków rodziny lub przyjaciół mieszkających w okolicy, aby pomogli im się przeszkolić. Wigilia spędzona w trybie wideo wspólnie z dorosłymi dziećmi lub wnukami, na pewno będzie nieco inna, ale pomoże poczuć im się bliżej Was. Taka wersja Wigilii dobrze sprawdzi się też dla rodziny z zagranicy lub naszych przyjaciół, którzy nie mogą być z nami bezpośrednio. W przypadku większej liczby osób dobrze sprawdzą się aplikacje umożliwiające połączenia grupowe dla wielu osób (Teams, WhatsUp, Zoom). Pamiętajcie tylko, by osobom starszym tak przygotować sprzęt, aby miały za zadanie tylko kliknąć na migającą ikonkę.

Jeśli połączenie wideo jest zbyt trudne dla niektórych członków rodziny, dodajcie dla nich połączenie głosowe. Ustawcie telefon na funkcję głośnomówiącą. W takim przypadku pamiętajcie, aby postarać się nieco bardziej „opisowo”  rozmawiać, aby rozmówca miał ogląd sytuacji.

CZYTAJ TEŻ: Co Twoje dziecko wie o Wigilii? Zwyczaje i tradycje świąteczne

2. Ustalcie harmonogram świąt

Nikt nie powiedział, że widzimy się tylko raz. Po kolacji można przecież odbyć wspólne kolędowanie, a nawet otwieranie prezentów. Również pierwszy i drugi dzień świąt mogą być czasem na rodzinne pogaduszki online, czy wspólny obiad. Ustalcie wcześniej, co i o których godzinach robicie wspólnie, a potem koniecznie trzymajcie się ustaleń, aby nikt nie poczuł się zaniedbany i zapomniany.

3. Umówcie się na rodzinny spacer

Oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Ryzyko zarażenia na dworze, w pewniej odległości i maseczkach jest niewielkie, dlatego to może być dobra forma kontaktu w święta. Jeśli mieszkacie niedaleko dziadków, czy rodziny, świąteczny spacer w parku może się stać nową rodzinną tradycją na przyszłość.

Magia świąt w tym roku popłynie też na łączach online. Czy to źle? Odbiór tej sytuacji zależy wyłącznie od nas. Na pewno będzie inaczej niż zawsze. Ale może właśnie dzięki temu nauczymy się bardziej doceniać bliskość i bezpośrednie relacje.

Spokojnych Świąt!