Dlaczego możesz odczuwać swędzenie po depilacji?
Uczucie swędzenia może pojawić się zarówno po goleniu maszynką, jak i po zastosowaniu kremu do depilacji, na skutek podrażnienia delikatnej skóry wokół narządów płciowych. Dyskomfort ustępuje samoistnie lub po zastosowaniu łagodnego kremu o właściwościach kojących.
Swędzenie po depilacji okolic intymnych może być także wynikiem zaburzenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej pochwy i niepożądanego wzrostu pH dróg rodnych. Mechanizm jest prosty:
- Naruszenie flory bakteryjnej pochwy oznacza spadek liczby pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus.
- Zmniejszenie liczby bakterii kwasu mlekowego powoduje wzrost pH pochwy i niekontrolowane namnażanie się patogenów wywołujących infekcje układu moczowo-płciowego, w tym grzybów.
- Brak równowagi mikrobiologicznej pochwy zaczyna manifestować się przez pojwienie się objawów stanu zapalnego i infekcji, takich jak upławy i swędzenie okolic intymnych.
Jak zapobiegać zakażeniom pochwy?
Nie musisz rezygnować z depilacji okolic intymnych, by uchronić się przed infekcjami układu moczowo-płciowego – dzięki wzmocnieniu flory bakteryjnej pochwy możesz usuwać zbędne włoski bez obaw o zdrowie intymne.
Jak zapewnić sobie właściwy skład jakościowy i ilościowy mikroflory pochwy?
- Stosuj wyłącznie bezpieczne, łagodne preparaty do mycia okolic intymnych, które nie mają w swoim składzie substancji drażniących, np. związków zapachowych.
- Profilaktycznie aplikuj kapsułki dopochwowe zawierające pałeczki kwasu mlekowego. Sięgnij po przebadany produkt, np. polski probiotyk ginekologiczny Lactovaginal®, który przywraca kwaśny odczyn pochwy i tym samym zapewnia jej ochronę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.W ramach profilaktyki wystarczy zastosować 1 kaps na noc przez dwa dni po depilacji. .
Kiedy jeszcze powinnaś zadbać o zdrowie intymne?
Ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowo-płciowego rośnie nie tylko po depilacji, ale także na skutek przyjmowania niektórych środków farmakologicznych (np. leków hormonalnych, antybiotyków), powielania błędów higienicznych (np. zbyt częste mycie okolic intymnych) oraz zmian hormonalnych w ciąży, w okresie menopauzy i w przebiegu cyklu miesiączkowego. Niekorzystny wpływ na skład mikroflory pochwy i jej odczyn ma także stres, dlatego kwestię profilaktyki zakażeń układu moczowo-płciowego powinnaś traktować poważnie każdego dnia, zwłaszcza jeśli problem nawracających zakażeń pochwy nie jest ci obcy. Osłabioną florę bakteryjną dróg rodnych skutecznie wzmocnią probiotyczne kapsułki dopochwowe (np. Lactovaginal®), które można stosować zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo, po wystąpieniu upławów.
Jak pokazują dane statystyczne, niedyspozycje układu moczowo-płciowego występują u ponad 60% Polek co 2-3 miesiące. Problemy ze zdrowiem intymnym są tak częstym zjawiskiem, ponieważ środowisko pochwy jest niezwykle wrażliwe na działanie szkodliwych czynników, a mikroflora pochwy może ulec zaburzeniu nawet po depilacji okolic intymnych. Niedyspozycji intymnych możesz na szczęście uniknąć, z pomocą probiotycznych kapsułek.