Swędząca skóra w ciąży – jak rozpoznać przyczynę? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Swędząca skóra w ciąży – jak rozpoznać przyczynę?

Skóra kobiet ciężarnych jest wyjątkowo wrażliwa i sucha. Pod wpływem działania hormonów oraz szybkiego rozciągania się zwłaszcza na brzuchu, biodrach i udach może pojawić się świąd. Swędząca skóra w ciąży to problem wielu kobiet, któremu można zaradzić poprzez łagodzenie dolegliwości.

Świąd skóry to uciążliwa dolegliwość większości ciężarnych kobiet. Może on mieć różne przyczyny i ze względu na to różnie być niwelowany. Aby swędząca skóra w ciąży nie była dla nas tak dużym problemem należy określić jej przyczynę i skutecznie ją zwalczać. Jednak, gdy świąd jest bardzo uporczywy i nie możemy sobie z nim poradzić najlepiej jest jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ może on być objawem poważnych chorób.

(pixabay.com @ Swędząca skóra w ciąży)

Swędząca skóra w ciąży - przyczyny

Główną przyczyną świądu skóry w ciąży jest szybkie rozciąganie się skóry pod wpływem rosnącego płodu oraz hormonów wydzielanych w tym czasie przez organizm mamy. Tkanka łączna rozciąga się pod wpływem zwiększonej ilości estrogenów. Proces rozciągania skóry bywa zakłócany przez kortyzol, hormon stresu, który często towarzyszy kobietom w ciąży. Duża ilość tego hormonu osłabia włókna kolagenu, co sprawia, że skóra „się rozchodzi”. Wtedy pojawiają się rozstępy i skóra w tych miejscach zwykle swędzi wyjątkowo silnie. Nie znaczy to, że każda mama która ma rozstępy jest zestresowana. Jednak, jak wiemy, stres w czasie ciąży nigdy nie jest wskazany i może się odznaczać nie tylko na samopoczuciu, ale i wyglądzie.

Gdy skóra swędzi nie tylko w miejscach, w których się rozciąga, ale na całym ciele odpowiedzialne za to są zmiany w gospodarce wodno-lipidowej. W czasie ciąży skóra zmniejsza wydzielanie łoju, co powoduje jej przesuszanie się. Dla kobiet do tej pory borykających się z tłustą, łojotokową cerą jest to bardzo pozytywna zmiana. Jednak jeśli skóra na całym ciele ma zbyt niskie nawilżenie wtedy zaczyna swędzieć. Najgorzej mają w tym przypadku kobiety, które zawsze miały skórę suchą, w czasie ciąży wysusza się ona jeszcze bardziej. Poza tym pod wpływem hormonów zmienia się również pH skóry, co prowadzi do jej nadwrażliwości. Łatwo wtedy o reakcje alergiczne na czynniki zewnętrzne, takie jak proszek do prania, nowy kosmetyk, bielizna lub ubranie z materiału syntetycznego. Warto wtedy zmienić kosmetyki na naturalne, bez substancji zapachowych, zwykły proszek wymienić na specjalny do prania dziecięcych ubranek oraz nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę i nieuciskające, luźniejsze stroje.

Swędząca skóra w ciąży – jak rozpoznać i zwalczyć przyczynę?

  • Gdy swędzi skóra na brzuchu, biodrach, udach i piersiach jest to wynikiem intensywnego jej rozciągania w tych miejscach i należy ją uelastycznić przez nawilżenie. Najlepiej smarować ją 2 razy dziennie (rano i wieczorem) silnie nawilżającym, bezzapachowym balsamem lub olejkiem czy oliwką dla dzieci. Swędzenie piersi w ciąży zmniejszy krem przeciw rozstępom lub krem do biustu z dodatkiem składników minimalizujących świąd.
  • Gdy swędzą podudzia, przedramiona, kolana i łokcie oznacza to nadmierną suchość skóry, ponieważ te części ciała są niemal zupełnie pozbawione gruczołów łojowych. Również trzeba je intensywnie nawilżać.
  • Jeśli świąd pojawi się w jednym miejscu, np. na twarzy czy szyi, upewnij się czy nie zmieniłaś kremu do twarzy czy balsamu do ciał lub nie założyłaś nowego czy dawno nie używanego łańcuszka, bo może to być reakcja alergiczna. Zrezygnuj natychmiast z czynnika wywołującego reakcję.
  • Jeśli swędzi brzuch, plecy i ręce lub uda i nogi przyczyną może być bluzka czy spodnie ze sztucznego materiału lub wyprane w proszku, który powoduje uczulenie. Zwróć uwagę czy Twoja skóra reaguje świądem po zetknięciu z ubraniami i zrezygnuj z nich lub zmień proszek do prania. Aby złagodzić świąd do kąpieli możesz stosować emolienty, są to substancje mocno nawilżające, których używa się jak płynów do kąpieli.
  • W przypadku pojawienia się pierwszych oznak świądu zaleca się przemycie podrażnionego miejsca wodą, przewietrzenie oraz osuszenie i nawilżenie bezzapachowym, łagodnym balsamem lub olejkiem na bazie naturalnych olejków.

Jeśli swędząca skóra w ciąży jest bardzo dokuczliwa i powyższe metody nic nie dają zgłoś się do lekarza, który określi przyczynę świądu i skieruje na odpowiednie leczenie. Przyczyną tak uciążliwego świądu mogą być choroby takie jak cholestaza ciążowa czy cukrzyca ciężarnych, które wymagają specjalistycznego leczenia.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Gdy swędzi skóra w ciąży – POZNAJ PRZYCZYNY!>>

Cholestaza ciążowa - objawy, badania i leczenie>>

Najnowsze komentarze

  • 46.215.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    idz do lekarza bo taki silny swiad moze byc przyczyna swierzba lub azs
  • 31.0.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    mnie bardzo swedzi skora na calym ciele, dodatkowo dostalam jakiejs wysypki czerwonej... nie moge przestac sie drapac. jak sie z tym uporac?
  • 95.40.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Nie wiem co było przyczyna u mnie, ale pomógł mi balsam.