Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2014-10-16 13:46:12
Czym jest kaszel?
Kaszel to jeden z naszych mechanizmów obronnych. Jest naturalną reakcją dróg oddechowych na czynniki, które podrażniają kaszlowe receptory. Mogą być, np. ciała obce, lub wydzielina zalegająca w gardle. Dlatego właśnie kaszel często pojawia się przy infekcjach i jest częstym objawem grypy i przeziębienia. Kaszel usuwa zanieczyszczenia z drzewa oskrzelowego. Jak wygląda ten proces? Nagłe skurcze mięśni dróg oddechowych wprawiają w ruch powietrze i wyrzucają je wraz z zarazkami na zewnątrz. Dlatego kiedy kaszlący się oczyszcza, zaraża innych. Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje kaszlu: suchy i mokry.
Kaszel suchy kontra kaszel mokry
Najczęściej w początkowej fazie choroby pojawia się kaszel suchy, który z czasem przemienia się w mokry. Na koniec choroby znowu mamy kaszel suchy. Zobacz jak je odróżnić!
KROK 1
Sprawdź jak często Twoje dziecko kaszle.
Kaszel suchy jest mniej intensywny. Dziecko kaszle od czasu do czasu i najczęściej w nocy. Kaszel mokry z kolei jest szczególnie męczący w ciągu dnia. Przez jednoczesne zatkanie noska dziecko często skarży się, że nie może oddychać. Koniecznie jak najczęściej opróżniaj nosek specjalną gruszką i naucz dziecko systematycznego smarkania, by wydzielina nie odkładała się w oskrzelikach. Malec stara się wtedy odksztuszać wydzielinę z tylnej części gardła i kaszle. Dziecko przy tym kaszlu będzie odczuwać tzw. kluski, czy gule w gardle.
KROK 2
Kieruj się pozostałymi objawami.
Przy kaszlu suchym częstym towarzyszem jest ból głowy i gorączka. Kaszel mokry z kolei lubi katar i bóle gardła.
KROK 3
Oceń od jak dawna dziecko kaszle.
Kaszel suchy często utrzymuje się długo, nawet po chorobie dziecko jeszcze pokasłuje. Kaszel wilgotny z kolei utrzymuje się krócej i znika po wyzdrowieniu z przeziębienia.
Kaszel duszący
Najbardziej niepokojącym rodziców kaszlem u dzieci jest kaszel duszący. Przypomina trochę szczekanie małego pieska i atakuje dzieci głośnymi salwami, których nie sposób opanować. Często towarzyszy mu chrypka. To także kaszel szczególnie przykry dla dzieci w nocy. Nie mogą przez niego zasnąć, bo wydzielina odrywa się z gardła właśnie w czasie snu. Dziecku jest duszno, trudno mu zaczerpnąć powietrza, przy wdechu słychać świst (czasem nawet z daleka). Przy takim silnym kaszlu konieczna jest natychmiastowa interwencja!
Kaszel napadowy (alergiczny)
Tego typu kaszel jest zwykle suchy i płytki. Co ważne nie towarzyszą mu żadne inne objawy infekcji. Poprzedza go zawsze wodnisty katar. Dziecku po prostu aż leje się z noska. Jest on charakterystyczny dla wszelkiego typu alergii. Jeżeli dziecko kaszle głównie w domu to najprawdopodobniej uczula je coś z najbliższego otoczenia (roztocza żyjące w kurzu, pierze, sierść zwierząt). Kaszel napadowy często jest reakcją na wzmożony wysiłek.
Niebezpieczny kaszel sporadyczny
Nazwaliśmy go sporadycznym, bo jest wynikiem przypadku. Mowa o kaszlu wywołanym dostaniem się ciała obcego do dróg oddechowych dziecka (fragment zabawki, orzeszek, tabletka). Jeśli dziecko nie może wykrztusić okruszka, koniecznie zawieź je na obserwację do szpitala.
Kaszel przewlekły
Winnymi tego kaszlu są zazwyczaj rodzice. Palisz? Uważaj, żeby Twoje dziecko nie zostało biernym palaczem i nie musiało zmagać się z przewlekłym kaszlem. Dym papierosowy może podrażniać rzęski. Te z kolei mają za zadanie ochronę dziecka przed bakteriami i wirusami. Badania udowodniły, że dzieci z domów palaczy, są bardziej podatne na przeziębienia i infekcje. Dodatkowo są narażone na przewlekły kaszel, bo ich drogi oddechowe stale zmuszane są do walki z papierosowym dymem.
Partnerem artykułu jest:
__________________________________________________________________________________
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.