Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-12-31 09:07:49
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
W przewodnikach możesz spotkać się z określeniem, że Lipsk to „nowy Berlin”, co odnosi się do tego, że oficjalna stolica staje się coraz bardziej zapełniona, przez co coraz więcej ludzi decyduje się szukać swoich szans i możliwości w mniejszych, sąsiednich miastach. Wystarczy wsiąść w samochód i przejechać 190 kilometrów autostradą z Berlina, aby znaleźć się w zupełnie innym miejscu. Od granicy polskiej Lipsk dzieli zaledwie 200 km w linii prostej – nic dziwnego więc, że coraz więcej polskich uczniów decyduje się właśnie tam na studiowanie, a samo miasto jest na nich przygotowane – akademiki w Lipsku chętnie przyjmują międzynarodowe grupy studenckie.
Lipsk, z niemieckiego Leipzig, to najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi po Berlinie we Wschodnich Niemczech. Populacja miasta liczy 600 tys. mieszkańców (stan na 2019), przy czym w największym skupisku miejskim szacuje się, że przebywa około 1,1 mln ludzi, w tym znaczna liczba rezydentów. Lipsk położony jest nad rzeką Biała Elstera, a jego najsłynniejszym obywatelem jest Jan Sebastian Bach, wybitny kompozytor, który przeżywał tam najważniejsze momenty swojego życia. W Lipsku tworzyli też Ryszard Wagner, Feliks Mendelssohn i Robert Schumann. Związany z miastem jest również Samuel Linde – polski leksykograf i językoznawca, student i wykładowca Uniwersytetu w Lipsku, autor pierwszego słownika języka polskiego.
Miasto Lipsk nazywane jest „mniejszym bratem Berlina”. Jest mniej znane, ale za to tak samo atrakcyjne! Jego największą przewagą nad innymi niemieckimi miastami, jest to, że najmniej ucierpiał podczas drugiej wojny światowej, przez co dziś podziwiać możesz oryginalną architekturę z zachowanymi charakterystycznymi dróżkami, po których miło się spaceruje.
Właśnie to miasto zyskało niezwykłą sławę ze względu na wszechobecną w nim muzykę, zarówno klasyczną, jak i współczesną, w tym mroczną muzykę alternatywną i gatunki darkwave. Opera w Lipsku uchodzi za jedną z najznakomitszych i najwybitniejszych oper w Niemczech – założona w 1693 roku jest trzecim najstarszym miejscem operowym w Europie, zaraz po Wenecji i Hamburgu. Co więcej, w Lipsku znajduje się Uniwersytet Muzyki i Teatru, a podczas pobytu w tym mieście Friedrich Schiller napisał wiersz „Oda do radości”, a Lipska Gewandhaus Orchestra, założona w 1743 roku, jest jedną z najstarszych orkiestr symfonicznych na świecie.
Ogromny uniwersytet w Lipsku jest jedną z najstarszych uczelni w Europie, ponieważ został założony w 1409 roku, dzięki współpracy książąt saskich Fryderyka I Kłótnika i Wilhelma II Bogatego na podstawie bulli antypapieża Aleksandra V. Założenie uczelni związane było z migracją z Uniwersytetu Praskiego niemieckich i polskich profesorów i studentów, którzy sprzeciwiali się czeskiej dominacji. Na uniwersytecie w Lipsku studiowali między innymi Friedrich Nietzsche, Johann Wolfgang von Goethe i Angela Merkel; w XV wieku kształcił się tu pierwszy polski drukarz Kasper Elyan. Nauczali na nim zdobywcy Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. Uczelnia może pochwalić się również wybitnym wydziałem psychologii, uważanym za jeden z najlepszych w całych Niemczech. Uniwersytet w Lipsku specjalizuje się w naukach przyrodniczych.
Aż 400 szkół wyższych znajduje się w Niemczech, nic dziwnego więc, że baza mieszkaniowa i akademików musi być rozbudowana. Warto przy tym dodać, że do studiowania w Lipsku, jak i w całych Niemczech, potrzebne jest zgłoszenie pobytu oraz zaświadczenie o zakwaterowaniu, zatem znalezienie kwatery jeszcze przed wyjazdem jest bardzo ważne i wręcz formalnie wymagane.
– Lipsk jest na tyle szalony, że łączy w sobie cechy Berlina, Paryża i Rzymu, jednocześnie nie wykazując męczących cech wielkich miast. Nie odczujesz tutaj minusów prowincjonalnego miasteczka, ale poczujesz ducha prawdziwej, tętniącej życiem Europy. Dzięki otaczającej Cię zieleni zawsze będziesz mógł się zrelaksować i odetchnąć po ciężkim dniu, a jeśli poczujesz ochotę na zabawę, Lipsk na pewno Cię nie rozczaruje – można przeczytać na stronie http://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/lipsk/, która oferuje akademiki w Lipsku dla studentów.
Za Lipskiem przemawiają również ceny. Najdroższymi miejscami do zamieszkania dla studentów są Monachium (387 euro miesięcznie), Kolonia, Frankfurt nad Menem (po 375 euro) i Hamburg (373 euro). Cztery miasta we wschodnich Niemczech należą do najtańszych; Lipsk i Drezno zajmują pierwsze miejsce. Nic dziwnego więc, że coraz więcej pojawia się ofert akademików prywatnych, które stoją pomiędzy publicznym akademikiem a wynajętym mieszkaniem pod względem kosztowym, ale zapewniają standard wyposażenia na równi z samodzielnym mieszkaniem.
Nowocześnie urządzone apartamenty i dogodna lokalizacja – to główne atuty wyboru prywatnego akademika w Lipsku. Dzięki temu, że akademik znajduje się w centrum i blisko uczelni, studenci nie mają problemu z dotarciem na zajęcia. Same apartamenty są tak urządzone, aby zapewniały przyjazny kąt zarówno do życia, jak i do nauki. Pokoje mają własne łazienki, niektóre z nich w pełni funkcjonalne kuchnie, przez co komfort życia w porównaniu do zatłoczonych publicznych akademików jest nieporównywalnie lepszy.
Co zyskasz, wybierając akademik w Lipsku? Prywatne akademiki BaseCamp możesz porównać świeżo wyremontowanego mieszkania lub luksusowego pokoju hotelowego. Tutaj nie ma miejsca dla rozklekotanego tapczanu czy ciasnej łazienki. Całość jest urządzona niezwykle funkcjonalnie, abyś najważniejsze przedmioty i akcesoria były zawsze pod ręką, w pokoju ponadto na pewno nie panuje poczucie ciasnoty. Całość dopełniają nowe i solidne meble, które również są niezbędnym czynnikiem dobrego samopoczucia.
W Student Basecamp w Lipsku znajduje się około 400 pokojów, w tym pokoje wieloosobowe, dwuosobowe oraz pojedyncze. Niezwykle ciekawa jest opcja współdzielonego apartamentu – do wyboru jest dwu- lub trzypokojowy apartament z prywatną łazienką i aneksem kuchennym. Jest to doskonałe rozwiązanie dla paczki znajomych, która poszukuje własnego kąta i chce razem przechodzić przez okres studiów.
Nie brakuje udogodnień dla osób niepełnosprawnych oraz kuchni do użytku wspólnego. Oprócz tego w akademiku w Lipsku zadbano o integrację studencką i udostępniono pokój do nauki i wypoczynku oraz siłownię. Gości można przyjmować w kuchni, które jest obszerna i zapewnia wystarczającą ilość miejsca, by nie zakłócać spokoju innym lokatorom. W standardzie znajduje się też szybki internet oraz rachunki wliczone w cenę najmu pokoju.
Jak prezentują się ceny akademika w Lipsku? Wspomniany współdzielony apartament to cena 435 euro za 2 pokoje (34-57 mkw.) lub za 3 pokoje (77 mkw). Koszt ten obejmuje wszystkie opłaty, czyli płacisz raz za cały apartament i nie przejmujesz się już dosłownie niczym.
Pokoje pojedyncze bez aneksu kuchennego o metrażu 19-23 mkw. kosztują 450 euro miesięcznie, a te wyposażone w aneks – 495 euro. Większe pokoje pojedyncze o metrażu dochodzącym do 27 mkw. kosztują analogicznie 565 lub 595 euro. Pokój dla osób niepełnosprawnych o metrażu 35 mkw. kosztuje 595 euro miesięcznie – zadbano w nim o maksimum przestrzeni, odpowiednie meble i sprzęty, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie.
Akademiki w Lipsku to funkcjonalne apartamenty zapewniające zarówno cichy kąt do nauki, jak i integracyjne przestrzenie, w których można przyjmować gości lub wypoczywać z innymi lokatorami. BaseCamp to prywatne kwatery wyposażone w wysokim standardzie, co więcej, ulokowane są w sąsiedztwie nowoczesnych budynków, blisko miejskiej infrastruktury, przez co możesz zapomnieć o problemach z przemieszczaniem się po mieście – Lipsk jest na wyciągnięcie ręki!
Źródła:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.