Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-10-29 10:15:07
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Stres jest stałą częścią życia każdego z nas. Silne napięcie nerwowe to normalna reakcja organizmu ludzkiego na sytuacje trudne lub nietypowe. Raz na jakiś czas jest nieunikniony, jednak przewlekły stres to bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia. O przewlekłym stresie mówimy w sytuacji, w której uczucie napięcia nie znika, jest odczuwane przez daną osobę codziennie, a organizm wyzwala silne reakcje. Jest to związane z działaniem podwzgórza, przysadki mózgowej i nadnerczy – narządy te w stanie ciągłego napięcia produkują substancje, które przyczyniają się do uwalniania kortyzolu zwanego hormonem stresu. Co więcej, większa ilość wydzielanego kortyzolu prowadzi do innych fizycznych reakcji organizmu, między innymi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi, a także wydzielania innych hormonów oraz przyspieszenia bicia serca. Możliwe są też inne reakcje somatyczne na przewlekły stres, takie jak nerwobóle. Wszystko to dotyczy każdego z nas, ale jest szczególnie niebezpieczne dla kobiety ciężarnej.
Stres w ciąży jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ wpływa zarówno na zdrowie matki, jak i płodu. Długotrwały stres podnosi ciśnienie krwi, co w skrajnych przypadkach może nawet być jednym z czynników stojących za przedwczesnym porodem. Podobnie jak przedwczesne skurcze macicy powodowane silnym stresem, które najczęściej są przyczyną zbyt szybkiego porodu. Niekiedy bardzo silny, długotrwały stres może doprowadzić nawet do śmierci płodu. Udowodniono również, że stały stres w czasie ciąży sprzyja ryzyku urodzenia się dziecka z wadami wrodzonymi.
Co więcej, długotrwały stres wpływa na układ krwionośny matki, naczynka obkurczają się, a do łożyska trafia mniej substancji odżywczych i tlenu, co może sprawić, że dziecko urodzi się niedotlenione lub niedożywione. Często noworodki urodzone przez matki, które w czasie ciąży zmagały się z długotrwałym stresem, okazują się ważyć mniej, niż powinny.
Jak w takim razie uniknąć stresu w ciąży, który może bardzo negatywnie wpłynąć zarówno na matkę, jak i na dziecko? Istnieje wiele dróg. Po pierwsze, należy wykluczyć czynniki będące powodem przewlekłego stresu, jeśli jest to możliwe. Kolejnym ważnym sposobem jest również utrzymywanie zdrowego stylu życia, zdrowej diety, a także odpowiedniej suplementacji. Na problemy ze stresem może pomóc kwas foliowy, który wpływa też na prawidłowy rozwój płodu. Stres w ciąży można również pokonać dzięki spokojnej aktywności fizycznej, takiej jak joga czy spacery.
W niektórych przypadkach występowanie długotrwałego, przewlekłego stresu w ciąży jest stanem na tyle poważnym, że wymaga konsultacji z lekarzem. Czasami ciężarnym przepisywane są leki uspokajające. Dobrym rozwiązaniem w sytuacji przewlekłego stresu w ciąży jest też konsultacja ciężarnej z psychologiem lub psychoterapeutą, który może pomóc w poradzeniu sobie ze stresem.
Stres w ciąży może być związany z potencjalnymi chorobami płodu lub innymi nieprawidłowościami w czasie ciąży. Aby uniknąć tego typu stresu, należy wykonywać regularne badania, które pomogą wykluczyć między innymi nieprawidłowy rozwój dziecka lub chorobę matki. Pierwsze badania należy wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę, na etapie starania się o dziecko. Należą do nich między innymi badania takie jak morfologia krwi, badania moczu, a także badanie poziomu hormonów tarczycy i na obecność ewentualnych chorób. W czasie ciąży należy regularnie sprawdzać m.in. morfologię krwi, wyniki badań moczu i hormony tarczycy.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.