Opublikowany przez: Monika C. 2021-03-04 16:47:59
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Rob te Braake on Unsplash
Sen jest jednym z najważniejszych elementów zapewniających zdrowie. Zdrowe odżywianie i nawodnienie, nie przyniosą oczekiwanych skutków, jeśli organizm nie otrzyma odpowiednio długiej ilości snu, i w odpowiednich porach. Podczas snu:
regeneruje się cały organizm,
komórki poddawane są naprawie,
zachodzi oczyszczanie organizmu ze zbędnych lub uszkodzonych komórek,
zachodzi regulacja wszystkich układów organizmu.
Człowiek wyspany jest w pełni sił i chęci do pracy - rosną jego szanse na bycie maksymalnie efektywnym, niewyspanie zaś, zabiera je niemal całkowicie.
Niedobór snu powoduje znaczne pogorszenie zdolności kognitywnych, czyli pamięci, koncentracji i czasu reakcji. Osoby nie przestrzegające zasad higieny snu, wykazują się niższym zaangażowaniem w pracę, większą podatnością na stres i depresję. Najlepszy sen nocny jest w określonych godzinach - przyjmuje się, że optymalną porą na położenie się spać jest godzina 22-a. Jeśli pójdziemy spać o 1-ej w nocy, mimo długiego snu, organizm się nie zregeneruje w odpowiednim stopniu. Ważne jest także pomieszczenie, w którym śpimy - ciemne, chłodne (przewietrzone dodatkowo) i ciche. Sen jest krytycznie ważny nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego, gdyż niedobory snu mogą prowadzić do depresji.
Ważny elementem regeneracyjnym mogą okazać się drzemki w pracy, a co za tym idzie zapewnienie pracownikom miejsca na nie. Wartość drzemek jest nieoceniona w kontekście zwiększenia możliwości koncentracji i skupienia. W zachowaniu prawidłowego snu zastosowanie znajdą opaski na oczy, które ograniczą dostęp światła do oczu i stopery do uszu niwelujące dźwięki.
Odpoczynek jest elementem nierozerwalnie połączonym ze snem. Zarówno sen jak i świadomy odpoczynek od pracy pozwalają na regenerację organizmu, a tylko zregenerowany organizm jest zdolny do pracy każdego dnia od nowa. Oprócz odpoczynku nocnego warto robić nieduże przerwy w czasie pracy. Ciągłe i nieustanne wykonywanie jakiejś czynności, czy to fizycznej czy umysłowej, po pewnym czasie objawia się zmęczeniem i spadkiem wydajności pracy. Dlatego możliwość i umiejętność wypoczynku znalazły wśród kluczowych elementów Strategii Wellness.
Po każdych 60-90 minutach pracy, powinna nastąpić przerwa w pracy, trwająca ok. kwadrans. Przerwa nie powinna być spędzona na przeglądaniu stron internetowych czy oglądaniu telewizji - to paradoksalnie osłabia zdolności umysłowe naszego mózgu i nie przynosi odpoczynku. W czasie przerwy od pracy dobrze jest wyjść na krótki spacer, na świeże powietrze, najlepiej do parku. Warto wtedy świadomie, głęboko oddychać. Spacer to też dobry czas na uzupełnienie nawodnienia i zjedzenie zdrowego posiłku, np. koktajlu owocowego z dodatkiem zielonych liści, orzechów, sałatki warzywnej z awokado (bez cukrów prostych w postaci bułeczek, drożdżówki czy napojów), który doda energii. Dajmy również odpocząć swoim oczom. Patrzenie w dal, zwłaszcza na zieleń, dam im trochę wytchnienia po kilkugodzinnym patrzeniu w monitor.
Odpoczynek po skończonej pracy, to równie istotna kwestia. Ważną umiejętnością jest zakończenie pracy, rzeczywiście wtedy, kiedy się kończy, nieprzenoszenie jej na czas wolny i do domu lub niestresowanie się nią po godzinach. Musimy dać odpocząć naszemu ciału i umysłowi, bo tylko tak będzie zdolny do kolejnego dnia efektywnej pracy, która nie będzie wzbudzała napięcia czy zniechęcenia, a motywację i chęci. Po powrocie do domu lub wieczorem dobrze jest wyjść na dłuższy spacer lub wybrać bardziej aktywną formę, np. bieganie lub jazdę na rowerze. Jeśli całkowicie brak siły - nie należy się zmuszać, a wziąć gorącą kąpiel, poczytać książkę, obejrzeć film (najlepiej nie w komputerze). Dobrze działa także spędzanie czasu z najbliższymi i znajomymi - kontakty międzyludzkie są również bardzo istotne w kwestii regeneracji i ogólnego dobrego samopoczucia, doskonale odrywają od świata pracy.
Rekreacja również znalazła się w Strategii Wellness i jest ściśle powiązana z odpoczynkiem. Wykonując lekką aktywność fizyczną, dajemy wytchnienie mózgowi od pracy. Najlepiej, jeśli jest to:
spacer,
spokojny trucht,
jazda na rowerze lub rolkach,
taniec,
pływanie
W dobrej rekreacji, przynoszącej odpoczynek ważne jest to, żeby znaleźć taką, która sprawia przyjemność, nie należy się do tego zmuszać, bo staje się to kolejnym obowiązkiem. Można powiedzieć, że sport to lek za darmo i to bez skutków ubocznych, jeśli wykonujemy go w sposób umiarkowany, a więc bez nadmiernego przeciążenia. Regularna, lekka aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na wszystkie układy i narządy naszego organizmu. Dotlenia mózg i cały organizm, a im więcej tlenu w komórkach, tym lepsze samopoczucie, więcej energii, lepsza mobilizacja do pracy. Często po rekreacyjnej aktywności, nawet jeśli jesteśmy lekko zmęczeni fizycznie, czujemy się zrelaksowani, lepiej śpimy i regenerujemy się. Następnego dnia mamy więcej sił, lepszy nastrój, wydolność i większą motywację, a to wszystko jest niezbędne do bycia efektywnym w pracy.
Badania dowodzą, że rekreacyjna aktywność fizyczna popoprawia zdolności do pracy i należy ją włączyć do co dziennego harmonogramu. Ciekawe badanie opublikowane przez Scand J Work Environ Health: "Effectiveness of a worksite exercise program with respect to perceived work ability and sick leaves among women with physical work.’’ * dowodzi, że aktywność fizyczna w czasie pracy poprawia produktywność, już przy aktywności w jednym dniu w tygodniu. Ponadto regularna aktywność fizyczna wpływa na zmniejsza ilości zwolnień lekarskich wśród pracowników. Świetnym pomysłem niektórych pracodawców jest posiadanie własnych mini-siłowni, z których mogą korzystać pracownicy w czasie przerw.
Podsumowując: żeby pracować efektywnie, trzeba wykonać dodatkową pracę. Nie musi to być duży wysiłek, który często sprawia ogromną przyjemność i daje wiele satysfakcji. Wszystkie wymienione czynniki Strategii Wellnes, a więc:
zdrowa, urozmaicona i właściwie skomponowana dieta,
Odpowiednie nawodnienie,
odpowiednia ilość i jakość snu,
odpoczynek i umiarkowana aktywność fizyczna,
są niezbędne dla zachowania zdrowia, a tym samym zdolności do efektywnej i satysfakcjonującej pracy. Co ciekawe efekt synergii pojawia się, kiedy połączymy te wszystkie czynniki. Wszystkie są równie istotne i ściśle powiązane. Nie będziemy w pełni zdrowi jedząc zdrowo, ale nie wysypiając się lub być aktywnymi fizycznie, ale spożywając niezdrowe produkty, nie planując dla siebie odpoczynku, żyjąc w ciągłym stresie. Kiedy zastosujemy te podstawowe fundamenty zdrowia, organizm odwdzięczy się dobrym samopoczuciem i pełnią energii do pracy. Droga do efektywnej pracy wiedzie przez odpowiedni styl życia i work life balance.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.