Opublikowany przez: Monika C. 2021-03-04 16:45:46
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Luisa Brimble on Unsplash
Jak potwierdzają badania dieta ma ogromny wpływ na wyniki w pracy. Okazuje się, że spożycie ryb wraz z aktywnością fizyczną i wystarczającą ilością snu zwiększają produktywność w pracy. Zawarte w rybach i odpowiednich tłuszczach kwasy omega 3 niezwykle silnie działają na obniżanie stanów zapalnych w organizmie oraz przyczyniają się do lepszej pracy mózgu, co poparte jest mnóstwem badań naukowych. Niezwykle ważnym czynnikiem, do którego przywiązujemy zbyt małą wagę w czasie pracy biurowej, jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dlatego wdrażając w firmie Strategię Wellness, warto pokazać pracownikom, jak ważna jest dobra dieta, jak się przekłada na wyniki w pracy, a także jak łatwo można szybko i samodzielnie komponować optymalne i smaczne dania.
Węglowodany - dobrymi źródłami węglowodanów, czyli cukrów, które łagodnie wpływają na poziom glukozy we krwi są: kasze z grubego przemiału, produkty z mąki żytniej, np. pieczywo żytnie (najlepiej na zakwasie), zamiast pszennego, warzywa skrobiowe (buraki, marchew, pietruszka), odpowiednio przygotowane ziemniaki, bataty – czyli w sposób, który nie podnosi ich indeksu glikemicznego.
Białko - wartościowym źródłem białka jest dobrej jakości mięso, np. kurczak z wolnego chowu lub wołowina od krowy wypasanej na łące (tzw. grass feed). Mięso zwierząt z wolnego chowu, w przeciwieństwie do mięsa pochodzącego od zwierząt hodowanych na farmach niedbających o dobrostan zwierząt, nie będzie działało prozapalnie na nasz organizm. Tak, więc dobre źródła białka to: mięso od sprawdzonego dostawcy, ryby (również najlepsze będą te dzikie, nie hodowlane, z akwenów o mniejszym stopniu zanieczyszczenia), jaja wiejskie, a jeśli organizm dobrze toleruje to również nabiał, zwłaszcza fermentowane produkty mleczne (jogurty, kefiry, sery), które wesprą naszą mikroflorę jelitową.
Tłuszcze - to także niezbędny składnik odżywczy dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i nie trzeba się go bać. Należy wiedzieć z jakiś źródeł czerpać tłuszcz. Najlepiej, jeśli są to: orzechy, awokado, oliwa z oliwek, masło, jaja (zwłaszcza żółtka). Do smażenia, które najlepiej ograniczyć, powinniśmy wybierać tłuszcze, które nie wytwarzają szkodliwych związków, kiedy są podgrzewane, czyli: masło klarowane, olej kokosowy, smalec gęsi wolno wytapiany, oliwa z oliwek do krótszego smażenia. Do spożywania na zimno, np. do sałatek, najbardziej polecane są takie tłuszcze, jak: olej lniany, oliwa z oliwek, olej z wiesiołka, olej z awokado, czy olej z czarnuszki. Zawierają one niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (w tym przeciwzapalne kwasy tłuszczowe omega 3 czy omega9), które są niezbędne dla odpowiedniej pracy serca i mózgu.
Nawodnienie – jest niezwykle ważne i dobrze jest wiedzieć, jakie jest optymalne. Dlaczego? Już nieduże odwodnienie (nawet ok.1-2 %) powoduje pogorszenie samopoczucia, upośledzenie pracy mózgu i zmęczenie. Niewystarczająco nawodniony organizm, nie jest w stanie normalnie pracować, a jego efektywność szybko spada. Pracując, często zapominamy o piciu wody (zwłaszcza jeśli woda nie jest płynem, po który sięgamy regularnie). Normą w pracy jest przerwa na kawę, a dla naszej efektywności lepszym rozwiązaniem jest krótka przerwa na wodę. Odwodnienie bezpośrednio przekłada się na odczucie zmęczenia i spadek koncentracji. Niewiele osób wie, że kiedy odczuwamy pragnienie to oznacza, że organizm już znajduje się w fazie odwodnienia. Dlatego nawadnianie powinno być regularne. Najlepiej, kiedy pijemy kilka małych łyków wody często, a nie szklankę wody na raz. W ciągu doby powinniśmy pić minimum 30 mililitrów na kilogram masy ciała. Mówi się, że około 2 litrów wody to minimum. Jeśli pracujemy fizycznie lub ćwiczymy, to ilość wody relatywnie powinna się zwiększać. Równie ważną kwestią jest to, co pijemy. Kawa, herbaty czy przetworzone soki nie nawadniają w odpowiedni sposób, a wręcz mogą powodować szybszą utratę wody z organizmu. Jeśli czysta woda nie smakuje, można do niej dodać sok ze świeżej cytryny, listki mięty, plasterki imbiru. Dodatki te poprawią walory smakowe, ale i wpłyną pozytywnie na stopień nawodnienia i dodatkowo usprawnią trawienie. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk picia wody (najlepiej ciepłej) na czczo, jeszcze przed śniadaniem. Organizm po nocy jest nieco odwodniony, dodatkowo układ trawienny zostaje lepiej przygotowany do śniadania, które ma dostarczyć energię do działania!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.