Sposoby na zaparcia w ciąży - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Sposoby na zaparcia w ciąży

Sposoby na zaparcia w ciąży

Informacja o ciąży to wielka radość. Niestety, całą euforię związaną z faktem noszenia pod sercem życia, mogą przysłaniać dokuczliwe i kłopotliwe dolegliwości. Najczęściej pojawiają się one w pierwszym trymestrze ciąży. Poza nudnościami, wymiotami, zawrotami głowy często wyróżnia się również zaparcia.

Zgodnie ze statystykami cierpi na nie ok. 50% kobiet ciężarnych. Jak dochodzi do ich powstania? Za ich pojawianie się w okresie ciąży odpowiedzialne są hormony płciowe, wpływające na spowalnianie procesów trawienia i osłabiające nieco pracę jelit. Ponadto, powiększająca się macica ma tendencję do naciskania na przewód pokarmowy.

Co powoduje zaparcia w ciąży?

Problemy z trawieniem i zaparcia w ciąży zdarzają się bardzo często. Zbyt duża ilość progesteronu, wydzielana naturalnie w tym ważnym dla kobiety okresie, znacznie rozluźnia mięśniówkę jelit, przez co treść żołądka wędruje przez nie wolniej niż zazwyczaj. Niekorzystnie wpływa również anemia, czyli niedokrwistość, która wymaga dostarczania organizmowi żelaza. Sytuacji nie polepsza dieta ciężarnej, w tym słodycze, takie jak czekolada czy jasne pieczywo i słodkie bułki. Zaparciom sprzyja też mało aktywny tryb życia, o co nie trudno w pierwszych 3 miesiącach ciąży, gdy symptomy nie zachęcają do opuszczania czterech ścian. Lekceważenie objawów zaparć może doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań, jakimi są hemoroidy, czyli żylaki odbytu.

Jak radzić sobie z zaparciami w ciąży?

Problem zaparć w ciąży można zmniejszyć lub choćby zminimalizować, stosując się do poniższych zasad.

Zaparcia w ciąży

  1. Codziennie warto jadać jedną łyżkę otrąb. Są źródłem błonnika, który działając jak "miotełka" dla jelit, oczyszcza je z zalegających resztek pokarmowych. W każdej aptece można kupić preparaty bogate w ten związek, które są bezpieczne dla przyszłych mam.
  2. W jadłospisie kobiety ciężarnej powinny znaleźć się również świeżo wyciskanie soki warzywne i owocowe. Ważne, by nie kupować ich w sklepie i nie dosładzać na własną rękę. 
  3. Na czczo zaleca się pić ciepłą wodę z dużą ilością soku z cytryny i miodem.
  4. Warto wspomagać się ziołowymi herbatami. Warto jednak skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć, które z nich można bez obaw stosować w ciąży. Bezpieczny jest z pewnością rumianek, koper włoski oraz mniszek lekarski. 
  5. Florę bakteryjną doskonale uzupełniają produkty mleczne, pozbawione cukru, w tym kefiry, maślanki, zsiadłe mleko i jogurty.
  6. Kobieta spodziewającą się dziecka, nie powinna zapominać o regularnym ruchu. Nie chodzi tutaj tylko o problem zaparć, a o kondycję całego ciała. Wiele klubów fitness proponuje specjalnie zajęcia dla przyszłych mam. Jeśli jednak, ze względu na mnogość objawów, jest to niemożliwe, dobrym rozwiązaniem są zwykłe, 20-minutowe spacery. 
  7. W czasie ciąży zakazane jest spożywanie środków o działaniu przeczyszczającym. Powodują one nagłe ruchy robaczkowe jelit i skurcze macicy. Na zaawansowanym etapie ciąży mogą doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. 
  8. Ważne jest wypróżnianie o tych samych porach w ciągu dnia. Jelito grube jest najaktywniejsze w godzinach porannych, tuż po przebudzeniu.
  9. Podczas jedzenia, każdy kęs należy przeżuwać powoli. Połykanie cząstek pokarmowych w całości, sprzyja ich zaleganiu w jelitach.

Jakich produktów powinno się bezwzględnie unikać, aby ograniczyć lub zmniejszyć problem z zaparciami w ciąży? Na liście zakazanych produktów są: czekolada i kakao, banany, napoje gazowane , alkohol, cukier, zupki typu instant, sosy w proszku i dania typu fix.

Poważne problemy z zaparciami, które nie ustępują po wdrożeniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Nie wolno tego lekceważyć, ponieważ może to grozić poważnymi konsekwencjami, w tym pojawieniem się żylaków odbytu.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika BożenaW
    BożenaWIkona zgłaszania komentarza
    Stosowałam kiedyś takie czopki musujące, które nie wchłaniają się do organizmu tylko działają miejscowo. Kilka minut po aplikacji zaczynają działać. Pomagają wyregulować proces wypróżnień