Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-09-27 14:52:01
Praktycznie zawsze tego typu schorzeniom towarzyszą takie objawy jak katar oraz suchy albo mokry, uporczywy kaszel.
Z jednej strony kaszel jest objawem, którego w przypadku dzieci nie należy lekceważyć. Z drugiej zaś – warto go nieco oddemonizować, zwłaszcza, jeżeli mowa o kaszlu mokrym, nie bez powodu zwanym także produktywnym. Przede wszystkim kaszel jest istotnym elementem obronnych sił organizmu. Ma bowiem za zadanie oczyszczanie dróg oddechowych z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które się tam dostają wraz z wdychanym powietrzem. Wszelkie zbędne, a nawet szkodliwe substancje (drobnoustroje, wirusy, bakterie), są transportowane specjalnymi rzęskami i wyrzucane właśnie poprzez odruch kaszlowy. Jak łatwo się domyślić w czasie infekcji takiego sprzątania jest dużo więcej, a wydzielina w drogach oddechowych jest gęsta i lepka, co powoduje nasienie odruchu kaszlowego. Właśnie wtedy pojawia się mokry, często uporczywy kaszel.
W przeciwieństwie do kaszlu suchego, który tylko męczy i podrażnia drogi oddechowe, kaszel produktywny ma sens. Co nie zmienia faktu, że bywa męczący, a gęsta wydzielina może utrudniać oddychanie. W przypadku dzieci jest to o tyle poważny problem, że nie mają one jeszcze wystarczająco wykształconego i skutecznego odruchu kaszlowego. Dlatego istotne jest wspomaganie zarówno poprzez leki wykrztuśne, jak i domowe sposoby na mokry, uporczywy kaszel. Małe dzieci powinny być na tym etapie oklepywane (oklepujemy opuszkami palców plecki dziecka). Czynność ta jest wskazana także w przypadku starszych dzieci, które w związku z chorobą dłuższy czas spędzają w łóżku, w pozycji leżącej.
Co jeszcze warto wiedzieć, kiedy pojawia się mokry uporczywy kaszel? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że pozostawienie zalegającej wydzieliny może doprowadzić do nasilenia objawów choroby i rozwoju infekcji. A zatem na pewno nie stosujemy wówczas leków przeciwkaszlowych, hamujących ten odruch. W ten sposób „uwięzilibyśmy” wydzielinę z wirusami czy bakteriami w drogach oddechowych. Zaleca się zatem leki (np. Ambrosol TEVA), które ułatwiają odkrztuszanie. Zawierają substancję czynną (ambroksol), która działa wykrztuśnie, rozrzedza śluz, zmniejsza jego lepkość i tym samym sprawia, że najzwyczajniej w świecie łatwej ją „wykasłać”. Jednocześnie sam odruch kaszlowy nie jest tak męczący i bolesny przy odrywaniu się zalegającej wydzieliny. Z uwagi na to, że odruch kaszlowy jest łatwiejszy, leki działają wykrztuśnie, nie należy zażywać ich na noc.
Warto także sięgnąć po domowe sposoby, które wspierają kurację i łagodzą mokry uporczywy kaszel. Można zastosować domowe syropy – z cebuli, z tymianku, z sosny oraz z miodu, cytryny i imbiru. Kolejna metoda to inhalacje ze środkami antywirusowymi, antybakteryjnymi, rozrzedzającymi wydzielinę. W tym celu sięgamy m.in. po olejek eukaliptusowy, sandałowy, lawendowy, z rozmarynu, sosny albo majeranku. Stosuje się także inhalacje ziołowe, np. z rumianku. Niezbędne jest również nawilżanie dróg oddechowych poprzez picie – może być to woda, ale wsparciem w leczeniu będzie herbata z sokiem malinowym, cytryną i miodem. Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, a kiedy tylko jest to możliwe wietrzymy pomieszczenie, w którym przebywa chory.
Pamiętajmy o tym, że produktywny kaszel jest potrzebny w procesie leczenia, ale należy reagować, kiedy mamy do czynienia z naprawdę uporczywym mokrym kaszlem. Leczniczo stosuje się leki mukolityczne, wykrztuśne, takie jak np. Ambrosol (http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/produkty/ambrosol-teva/) oraz sprawdzone domowe sposoby. Szczególnej opieki wymagają w takich sytuacjach małe dzieci. Pamiętajmy również o tym, że dolegliwości, które utrzymują się przez dłuższy czas albo nasilają się, bezwzględnie wymagają konsultacji lekarskiej.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.