Opublikowany przez: Marcin1984 2011-03-01 09:18:01
W rzeczywistości to nie pyłki, jedzenie, sierść czy grzyby powodują alergię, ale nasz układ odpornościowy i jego tzw. nadpobudliwość. W limfocytach krwi są komórki, które szukają „najeźdźców” na nasz organizm i czasami właśnie zwykły pyłek traktowany jest jak wróg organizmu, na którego wysyłana zostaje armia obrońców – czyli histaminy. W naszym ciele zaczyna się intensywna produkcja przeciwciał, które mają za zadanie zwalczyć infekcję. Nieżyt nosa, pieczenie, łzawienie oczu i ataki kichania to nic innego jak nadgorliwa reakcja obronna organizmu na tak naprawdę niegroźną substancję. Skąd się wzięła alergia? Winne są geny, zbytnia chemizacja życia, zanieczyszczenie środowiska a także styl życia jaki prowadzimy.
Alergia nie jedno ma imię…
Wyróżniamy kilka rodzajów alergii, między innymi: pokarmową, wziewną i kontaktową. O ile alergię pokarmową można oswoić i unikać pożywienia, które nas uczula, o tyle z alergią wziewną czy kontaktową są większe problemy, gdyż trudno o unikanie alergenu. O alergii wziewnej mówimy wtedy, gdy uczula nas to, co unosi się w powietrzu. Najczęściej na wiosnę są to pyłki roślin. Można co prawda otrzepywać ubranie po przyjściu do domu, przebierać się i myć włosy, na których osiadły pyłki, nie otwierać okien w mieszkaniu czy nie chodzić na spacery, ale… w ten sposób ograniczmy własną swobodę życia. Podobnie wygląda sprawa z alergią kontaktową. Mówimy o niej wówczas, gdy uczulają rzeczy, z którymi mamy kontakt, a może to być wszystko. Klamra od paska, nowy materiał bluzki, płyn do naczyń czy poręcz w autobusie. W efekcie wszystko może spowodować, że w miejscu zetknięcia z alergenem na skórze wystąpi „bąbel”. Jest to tak zwana pokrzywka idiopatyczna – nieznanego pochodzenia, która znika tak szybko jak się pojawia nie zostawiając po sobie śladu. W obydwu przypadkach alergia czy to wziewna czy kontaktowa jest trudna do ujarzmienia domowymi sposobami. Skutecznie może popsuć całą wiosnę i lato, ważne spotkanie czy urlop. Na szczęście dla alergików są leki, które hamują nadgorliwą produkcje histaminy w organizmie.
Rozprawić się z alergią
Mimo, iż są na rynku leki, które pomagają rozprawić się z objawami alergii, musimy nauczyć się z nią żyć. Dostępne na rynku medykamenty nie eliminują przyczyn powstawania alergii, tylko łagodzą ich objawy.
informacja prasowa
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
czerwona panienka 2011.03.02 08:18
Jestem alergikiem i uwielbiam zimę bo tylko podczas niej mam na chwilę spokój ;)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.