352 posłów za odrzuceniem projektu
Projekt „STOP ABORCJI” został w tym tygodniu odrzucony. Za odrzuceniem tego projektu głosowała miażdżąca liczba posłów, bo aż 352. Przeciw było 58, a jedynie 18 posłów wstrzymało się od głosu. Odrzucenie obywatelskiego projektu poparli m.in. premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, wicemarszałkowie Sejmu: Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński.
Prawo i Sprawiedliwość będzie w dalszym ciągu za ochroną życia i będzie podejmowało w tym kierunku odpowiednie działania, ale będą to działania o charakterze przemyślanym, o takim charakterze, który rzeczywiście będzie prowadził do uzyskania tego skutku - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński
Platforma Obywatelska była za odrzuceniem posłów. Jedynie 18 posłów z tego ugrupowania nie głosowało. Jednomyślni w głosowaniu byli natomiast posłowie Nowoczesnej, głosując za odrzuceniem projektu.
Aktualne prawo
W naszym kraju można przerwać ciążę tylko w trzech ściśle określonych przypadkach:
- Ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki.
- Badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
- Zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).
W dwóch pierwszych przypadkach przerwania ciąży dokonuje lekarz w szpitalu, a okoliczności umożliwiające przerwania ciąży potwierdza inny lekarz niż ten, który przerwania ciąży ma dokonać. W przypadku ciąży w wyniku czynu zabronionego aborcję musi potwierdzić prokurator. Ciąża może być przerwana po uzyskaniu pisemnej zgody od matki.
Projekt „Stop aborcji”
Obywatelski projekt ustawy przygotowany przez Ordo Iuris oraz Fundację Pro-Prawo do życia, zakłada pełną prawną ochronę życia dzieci nienarodzonych i usuwa z systemu polskiego prawa tzw. wyjątki aborcyjne wymienione powyżej. W myśl tego projektu narzuca się jednocześnie na państwo obowiązek pomagania, wsparcia materialnego i opiekowania się rodzinami z dziećmi niepełnosprawnymi oraz poczętymi w okolicznościach podejrzenia czynu zabronionego.
W ostatnich dniach wywiązała się duża dyskusja na temat tego jakie prawo jest lepsze i kto ma to prawo o decydowaniu o życiu dziecka, płodu, zarodka. Dlatego dziś pytamy Was o zdanie. Piszcie w komentarzach pod artykułem. Zapraszamy też do SONDY poniżej.