Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2019-04-02 13:47:42
Poznajcie 3 najważniejsze aspekty urozmaicania jadłospisu dziecka, na które powinien zwrócić uwagę każdy rodzic.
Wraz z upływem czasu i rozwojem maluszka zmieniają się jego potrzeby żywieniowe. Po 6. miesiącu życia dziecka samo mleko mamy - choć wciąż ważne - okazuje się niewystarczające, a dieta oparta wyłącznie na nim – zbyt mało różnicowana. Dlatego rodzic prędzej czy później musi rozpocząć rozszerzanie diety swojej pociechy. Co mówią na ten temat eksperci? Po okresie wyłącznego karmienia piersią, w okolicy 5-6 miesiąca życia dziecka możemy zacząć rozszerzać jego dietę o nowe pokarmy.
Sekcja Żywieniowa Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci stworzyła schemat żywienia niemowląt, który może być swoistym drogowskazem dla młodych rodziców pokazującym, jak zaplanować żywienie dziecka w pierwszym roku życia. Zawiera zalecenia dotyczące właściwego rozszerzania jadłospisu niemowląt.
Rozszerzanie diety nie powinno rozpoczynać się wcześniej niż przed ukończeniem przez dziecko 17 tygodnia życia, czyli 4 miesiąca. Przynajmniej tyle czasu bowiem potrzeba małemu organizmowi, aby dojrzeć i przygotować układ trawienny do przetwarzania pokarmów innych niż mleko. Jeśli u maluszka obserwujemy objawy gotowości na pierwsze pokarmy uzupełniające, od 5 miesiąca życia można podawać dziecku pierwsze nowości - np. ugotowane i zmiksowane warzywa i owoce, a później także kaszki dla dzieci. Gdy maluszek zacznie doskonalić umiejętność żucia i gryzienia, przyjdzie czas na bardziej złożone posiłki.
Każdy rodzic chciałby dawać swojemu dziecku wszystko to, co najlepsze. Dotyczy to także produktów spożywczych. Z tego tytułu, kolejnym aspektem, który pełni ważną rolę w planowaniu żywienia dziecka jest wybór odpowiednich produktów, które zostały przeznaczone specjalnie dla niemowląt. Istotną rolę odgrywa pochodzenie składników, jakie zostały użyte do skomponowania posiłku dla maluszka. Produkty, które trafią na talerzyk dziecka powinny być świeże i pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Dobrym pomysłem jest wybór gotowych posiłków takich jak Gerber. Ich skład i konsystencja zostały zaplanowane przez specjalistów tak, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby maluszków na poszczególnych etapach rozwoju. Jakość wykorzystywanych składników oraz gotowych produktów, a także cały proces produkcji, podlegają ścisłe kontroli tak, by rodzic miał pewność, że wybiera produkt odpowiedni dla swojego dziecka. Wśród produktów Gerber wyróżnić można linię Gerber Organic. Należące do niej produkty zawierają w swym składzie warzywa, owoce, zboża i mleko pochodzące z ekologicznych gospodarstwach, gdzie podstawą jest poszanowanie praw przyrody i troska o środowisko naturalne. One także spełniają rygorystyczne normy żywności dla niemowląt i małych dzieci Gerber.
W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się zasada BLW w żywieniu dziecka. To skrót od Baby-Led Weaning, co oznacza, że rozszerzanie diety o stałe pokarmy prowadzone jest tak, by wspierać samodzielność maluszka. Idea ta polega na stopniowym usamodzielnianiu się niemowlęcia w sferze żywienia. Samodzielność w jedzeniu maluszek powinien doskonalić pod kontrolą rodzica. Dzięki temu można uniknąć niebezpiecznych sytuacji, jak np. zakrztuszenie.
Istotne jest również, aby rodzic przy wprowadzaniu nowych produktów do diety maluszka obserwował jego reakcję. Alergia pokarmowa u niemowlaka, może pojawić się w odpowiedzi na praktycznie każdy produkt, jednak szczególnie często uczulają mleko i jaja. Bardziej narażona na wystąpienie alergii są dzieci, których bliscy, np. rodzice lub rodzeństwo, cierpią na tę chorobę. U takich dzieci rozszerzanie diety należy prowadzić szczególnie uważnie. Dzięki temu rodzic może szybciej rozpoznać pierwsze objawy uczulenia. Jeśli podejrzewasz, że alergia pokarmowa u niemowlaka występuje, skonsultuj się z lekarzem, który doradzi, jakie działania należy podjąć.
Artykuł powstał we współpracy z Nestlé
Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.