Opublikowany przez: oktawia_s Źródło artykułu: materiały Centrum Informacyjnego Rządu 2015-05-11 22:26:33
Brzmi rodzinnie prawda? I właśnie tak działa. Rodzinometr, bo o nim mowa, to narzędzie ułatwiające zdobycie wiedzy na temat ulg dla rodzin, dofinansowań, urlopów i wszelkich innych praktycznych informacji, które pomogą Waszej rodzinie na różnych etapach życia. Warto jednak dokładnie przeanalizować czym jest ów rodzinometr i poznać ponad 10 liczb, które zmieniły politykę prorodzinną w Polsce.
DLA CAŁEJ FAMILII - MILION KART DUŻEJ RODZINY
Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z co najmniej trójką dzieci. Jest wydawana niezależnie od dochodu. Rodziny takie są upoważnione do korzystania z oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Karta została uchwalona w maju ubiegłego roku. Od tego czasu do programu przyłączyło się 580 partnerów z ponad 5800 placówek w całym kraju.
DLA BRZDĄCÓW - WIĘCEJ ŻŁOBKÓW
Dzięki nowelizacji ustawy żłobkowej z 2013 roku i zmianie zasad dofinansowywania żłobków możliwe stało się tworzenie nowych placówek. Państwo zwiększyło bowiem dotacje z 50 do 80%. Poza tym od 2011 roku działa program MALUCH, dzięki któremu wzrosła liczba instytucji opieki nad dziećmi. Poza żłobkami bowiem zaczęły powstawać kluby dziecięce oraz pojawili się dzienni opiekunowie. Dodatkowo w tym roku do programu wprowadzono nowy program „Maluch na uczelni”, który umożliwi tworzenie żłobków przy uczelniach. Dzięki niemu studiujący rodzice będą mogli w pełni spełniać się zarówno w nowej, rodzinnej roli jak i będą mieli czas na spokojną naukę.
DLA STARSZAKÓW – WIĘCEJ PRZEDSZKOLI I MIEJSC W PRZEDSZKOLACH
Od września 2013 roku płacimy mniej za pobyt maluchów w przedszkolu. Możemy zostawić malucha w przedszkolu na pięć godzin bezpłatnie, za każdą kolejną godzinę płacąc maksymalnie złotówkę. Na dodatkowe godziny bowiem samorządy dostają dotacje z budżetu państwa. Opieka przedszkolna i edukacja maluchów jest ułatwiona – rośnie nie tylko liczba przedszkoli, ale także miejsc w przedszkolach.
DLA PRZYSZŁYCH RODZICÓW – DOFINANSOWANIE IN VITRO
W lipcu 2013 r. ruszył rządowy program o nazwie „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016”. Po raz pierwszy zabiegi te są finansowane z budżetu państwa. Do końca kwietnia z programu skorzystało ponad 15 tysięcy par, a na świat przyszło prawie 2 tysiące maluchów.
DLA ZAPRACOWANYCH - DŁUŻSZE URLOPY DLA MAMY I TATY
Milowym krokiem w polityce prorodzinnej rządu było wydłużenie w urlopu dla rodziców. Obecnie rodzice mogą skorzystać z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Tylko pierwszych 14 tygodni zarezerwowanych jest dla matki, pozostałą częścią rodzice mogą się wymieniać. Nie zapominajmy też o urlopach przewidzianych specjalnie dla tatusiów.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.05.13 17:28
Wszystko tak pięknie zapisane.. tylko ciekawe jak to się ma do rzeczywistości..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.