Rodzinny kapitał opiekuńczy jest to świadczenie, które przysługuje na drugie i kolejne dzieci w rodzinie od ukończenia przez nie 12 miesiąca życia do 35 miesiąca. Przy przyznaniu tego świadczenia nie obowiązuje kryterium dochodowe. Rodzinny kapitał opiekuńczy – załączniki, wniosek, komu przysługuje – krok po kroku.
Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje? Wniosek i załączniki
Możesz się ubiegać o to świadczenie na drugie i kolejne dzieci, jeśli dziecko mieszka z Tobą i pozostaje na Twoim utrzymaniu, a do tego jesteś:
- matką dziecka,
- ojcem dziecka,
- przyjąłeś dziecko na wychowanie i wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia.
W przypadku sprawowania opieki naprzemiennej przez oboje rodziców, świadczenie możesz otrzymać Ty i drugi rodzic w wysokości połowy kwoty przysługującej przez cały okres.
We wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy należy wskazać pierwsze dziecko oraz dziecko/dzieci, na które pobierzemy to świadczenie (drugie i kolejne). Wiek pierwszego dziecka nie ma w tym przypadku znaczenia.
Rodzinny kapitał opiekuńczy załączniki - jakie dokumenty dołączyć do wniosku?
Wniosek o Rodzinny kapitał opiekuńczy wraz z załącznikami możesz złożyć elektronicznie. Załączniki do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą uzależnione od Twojej sytuacji prawnej związanej np. z pobytem w Polsce lub pracą za granicą, a także prawną sytuacją rodzinną. Aby otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy musisz dołączyć do składanego elektronicznie wniosku załączniki:
- zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie przysposobienia dziecka z datą wystąpienia do sądu – jeśli przyjąłeś dziecko na wychowanie,
- oświadczenie o dacie przyjęcia na wychowanie dziecka, w stosunku do którego wystąpiłeś do sądu z wnioskiem o wszczęcie powstępowania w sprawie jego przysposobienia,
- decyzję albo zaświadczenie dyrektora szkoły publicznej o odroczeniu obowiązku szkolnego – jeśli dziecko od 7 do 10 lat ma odroczony obowiązek szkolny,
- orzeczenie sądu o ustanowieniu opieki naprzemiennej – jeśli opiekujesz się dzieckiem na przemian z drugim rodzicem (z którym rozwiodłeś się, żyjesz w separacji lub rozłączeniu) w porównywalnych i powtarzających się okresach,
- dokument potwierdzający charakter pobytu cudzoziemca w Polsce np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, kartę stałego pobytu (nie dotyczy to obywateli UE/EFTA).
- Przetłumaczony przysięgle akt urodzenia dziecka jeśli nie posiada ono numeru PESEL i urodziło się za granicą.
Jak długo przysługuje świadczenie? Rodzinny kapitał opiekuńczy – załączniki, formalności
Po złożeniu wniosku o Rodzinny kapitał opiekuńczy wraz z załącznikami, świadczenie możesz otrzymać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35. miesiąc.
Składając wniosek o Rodzinny kapitał opiekuńczy i załączniki możesz wskazać, w jakiej wysokości chcesz otrzymywać świadczenie: czy chcesz otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy.
Rodzinny kapitał opiekuńczy – załączniki i wniosek gdzie i jak złożyć?
Aby uzyskać świadczenie Rodzinny kapitał opiekuńczy należy złożyć do ZUS wniosek o Rodzinny kapitał opiekuńczy i załączniki:
- Wniosek Rodzinny kapitał opiekuńczy + załączniki - RKO-R – jeśli jesteś rodzicem dziecka,
- Wniosek Rodzinny kapitał opiekuńczy + załączniki - RKO-O – jeśli wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka.
Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy i załączniki do niego możesz złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po zalogowaniu się do PUE ZUS należy wybrać zakładkę Rodzinny Kapitał Opiekuńczy z lewej strony i postępować według kolejnych pół we wniosku. Dobrze mieć już wówczas przygotowane załączniki w formie elektronicznej do pobrania i dołączenia do wniosku o Rodzinny kapitał poiekuńczy.
Jeśli jesteś matką albo ojcem dziecka i masz numer PESEL, możesz także złożyć wiosek RKO-R, przez:
- Portal Emp@tia
- A także jak czytamy na stronie ZUS, wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy i załączniki możesz złożyć przez swój bank:
- od 4 stycznia 2022 r. przez: Bank PKO BP, ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Millenium S.A., PEKAO S.A.,
- od 11 stycznia 2022 r. przez Getin Noble Bank S.A.
- od 24 stycznia 2022 r. przez: Bank Pocztowy S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A.
- od 1 lutego 2022 r. przez: Alior Bank S.A., BPS S.A., Santander, BNP Paribas S.A., SGB-Bank S.A., SKOK Energia, SKOK im. Powstańców Śląskich, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Unii Lubelskiej, SKOK Progres, SKOK Śląsk, SKOK Wisła, SKOK Chmielewskiego, SKOK Stefczyka, Krakowska SKOK, SKOK Szopienice, SKOK Świdnik, SKOK Centrum, SKOK Kwiatkowskiego, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta
źródło informacji: ZUS.pl /baza wiedzy
CZYTAJ TEŻ >> Urodzenie dziecka - jak je zgłosić online?