Reforma szkolnictwa! Co nas czeka w nowym roku szkolnym? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Reforma szkolnictwa! Co nas czeka w nowym roku szkolnym?

Reforma szkolnictwa! Co nas czeka w nowym roku szkolnym?

Autor zdjęcia/źródło: Reforma szkolnictwa, Pixabay CC0 Public Domain

Także macie wrażenie, że od kilku lat toczy się w naszym kraju jakaś reforma szkolnictwa? Najpierw 6-latki obowiązkowo poszły do szkoły, teraz rodzice decydują, w jakim wieku posłać dziecko. Co dalej czeka rodziców?

 Od 1 wrześniu 2017 roku w szkołach będzie zamieszanie. Nie bójmy się tak właśnie określić sytuacji, która nas czeka. Zgodnie z nową ustawą o reformie szkolnictwa, którą Prezydent RP podpisał 9 stycznia 2017 roku, od nowego roku szkolnego 2017/2018 szkoły zaczną funkcjonować według systemu zbliżonego do tego z lat 90-tych.

Jaką sytuację zastaniemy 1 września 2017 w szkołach?

Oto nowa struktura szkół:

8-letnia szkoła podstawowa

4-letnie liceum ogólnokształcące

5-letnie technikum

3-letnia szkoła branżowa pierwszego stopnia, która zastąpi zasadniczą szkołę zawodową

2-letnia szkoła branżowa drugiego stopnia po szkole branżowej pierwszego stopnia

Oznacza to, że już nie będzie:
  • 6-letniej szkoły podstawowej
  • 3-letniego gimnazjum
  • 3- letniego liceum
  • 4-letniego technikum

Co zmieni reforma szkolnictwa?

  1. Spowoduje zamieszanie w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Szkoły podstawowe będą musiały przejąć dwa roczniki uczniów (nowe 7 i 8 klasa), które do tej pory zasilały gimnazja. To z kolei oznacza, że wiele podstawówek ścieśni, jak może, dotychczasowe roczniki, aby móc dać miejsce dodatkowym uczniom. Ścieśnianie to zazwyczaj wprowadzenie drugiej zmiany, ponieważ mury szkoły się nie rozszerzą, a którą szkołę stać na powiększanie budynków. Wiele szkół wprawdzie "pamięta" czasy 8-klasowej SP, ale po "wprowdzeniu" gimnazjów w zwolnionych pomieszczeniach pojawiły się zerówki i sale zagospodarowano na różne sposoby (choćby na gabinet psychologa, magazynek, sale komputerową itp.), a to oznacza, że dla pozyskania pomieszczeń należałoby powrócić do stanu sprzed lat.
  2. Dotychczasowe gimnazja zostaną wchłonięte przez podstawówki. Uczniowie, którzy od września 2017 roku mieli zacząć I klasę gimnazjum, będą uczęszczali do siódmej klasy podstawówki.
  3. Pozostali uczniowie gimnazjum czyli klasy II i III skończą szkołę według starego programu gimnazjalnego. Od nowego roku szkolnego nie będzie już prowadzona rekrutacja do gimnazjów, dlatego w roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik gimnazjalny idący starym programem (uczniowie III klas) opuści szkołę a gimnazja zakończą swoją działalność.  
  4. W roku 2019 reforma obejmie licea i technika w całej okazałości. Do klas pierwszych tych szkół będą ubiegać się jednocześnie trzy roczniki uczniów – młodzież po gimnazjum i po klasie 8 podstawówki.

Nauczyciele i rodzice sprzeciwiają się reformie

Nauczyciele i rodzice uważają, że wprowadzenie reformy szkolnictwa zaburzy dotychczasowy, dobrze funkcjonujący system. Nawet osoby, które przez lata były przeciwnikami wprowadzenia gimnazjów, z czasem dostrzegły pozytywne aspekty zmian. Obawiano się, że przechodzenie dzieci 12-letnich (po 6 klasie podstawówki) do nowej szkoły, nowych nauczycieli i uczniów, nie wpłynie dobrze na ich rozwój. Takie przypadki były i będą, bo dzieci w każdym wieku inaczej przechodzą proces adaptacyjny. Finalnie jednak gimnazja sprawdziły się jako dobrze funkcjonujące szkoły.

W związku z reformą edukacji pojawił się także problem kadrowy. Co stanie się z nauczycielami gimnazjów, których uczniowie przejdą do podstawówek? Część być może znajdzie zatrudnienie w szkołach podstawowych, ale pozostałych nauczycieli czeka nerwowa niepewność o ich los. Nikt nie jest w stanie zagwarantować im miejsc pracy, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak rzeczywiście będzie funkcjonowała polska szkoła po 1 września 2017 roku.

Z odpowiedziami na wszystkie pytania musimy zaczekać jeszcze kilka miesięcy, aż reforma zacznie obowiązywać w praktyce. Do tej pory najczęściej powtarzanym słowem określającym reformę szkolnictwa będzie CHAOS.


ZOBACZ TAKŻE:

Jak w spierać dziecko w nauce?-WYWIAD>>
Szkoły podstawowe>>

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Co sądzisz o reformie szkolnictwa?

Słuszne zmiany, wreszcie będzie normalnie funkcjonująca szkoła
66.7%
Powoduje zamieszanie, ucierpią na tym dzieci
0.0%
Reforma jest konieczna, ale przemyślana i wprowadzana stopniowo
0.0%
Zupełnie bez sensu, obecny system jest dobry
33.3%

Najnowsze komentarze

  • 31.0.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Nie za bardzo rozumiem punktu 1. Przecież większość budynków szkolnych była budowana kilkadziesiąt lat temu, czy kilkanaście, kiedy to obowiązywał 8-klasowy system szkół podstawowych. Chodziłam do szkoły w latach 80-tych, kiedy to w szkole było 8 roczników, a w każdym roczniku było po 4 klasy. I wszyscy chodziliśmy na pierwszą zmianę (tylko w II klasie miałam drugą zmianę). Obecnie w podstawówkach w poszczególnych rocznikach w naszym mieście jest tylko po 3 klasy. Jak w takim razie one nie mają się pomieścić w budynkach, które za moich czasów mieściło po 4 klasy w rocznikach?
  • 81.190.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    co to znaczy "normalna"? Przecież to będą te same dzieci, często w tych samych budynkach. Jaka jest różnica? tylko gorsze podstawy programowe pisane na szybko... co w tym "normalnego" Błagam tylko bez teksów: "myśmy chodzili..." Nasi dziadkowie też chodzili, ale do gimnazjum to i co? Na ludzi wyrośli - tak jak my i nasze dzieci (niezależnie od nazwy szkoły...)
  • 217.96.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Jestem za zmianami bo gimnazjum to było najgłupszy pomysł na jaki można było w paść.