Opublikowany przez: Mama Julki 2010-10-14 10:24:26
Rak piersi. To brzmi jak wyrok. Jest to najczęściej występujący nowotwór u Polek! Jednak odpowiednio wcześnie zdiagnozowany jest uleczalny! W tej kwestii tak wiele zależy od nas samych – od tego, czy chodzimy na badania, czy same kontrolujemy stan swoich piersi, czy posiadamy wiedzę na ten temat.
Bo być kobietą – to znaczy dbać o swoja kobiecość nie tylko poprzez piękny make-up i modne ubranie, lecz przede wszystkim poprzez szacunek do własnego ciała i zdrowia!
A kiedy Wy ostatni raz przeprowadzałyście samokontrolę piersi? Kiedy robiłyście mammografię? Jak szeroka wiedzę posiadacie na temat raka piersi? Warto odpowiedzieć sobie w październiku na te pytania!
Zacznijmy od teorii:
Rak piersi to tak naprawdę rak gruczołu sutkowego pojawiający się w formie guza jako wzrost komórek nowotworowych w tkankach piersi.
Nowotwór piersi może być przedinwazyjny i inwazyjny (naciekający). Ok. 70% wszystkich nowotworów sutka odznacza się inwazyjnością.
Objawy raka piersi: (obserwuj swoje ciało!)
- guzek w piersi
- nagła zmiana różnicy w wielkości piersi
- obrzęk lub zgrubienie piersi
- wciąganie lub sterczenie brodawki
- wyciek z brodawki sutkowej;
-podwyższenie temperatury ciała w rejonie piersi,
- zakażenie lub zapalenie piersi,
- ból lub tkliwość w piersi i / lub w obszarze ramienia,
- zaczerwienienie skóry na piersi,
- pieczenie lub swędzenie sutka
- stwardnienie i powiększenie węzłów chłonnych w pachy i okolicy nadobojczykowej.
/ofeminin.pl/
Jakie jest prawdopodobieństwo, ze właśnie Ciebie może spotkać ta choroba?
Zagrożenie rakiem piersi rośnie razem z wiekiem. Większe prawdopodobieństwo zachorowania jest np. u kobiet po menopauzie, niż u kobiet przed 30. Ważne są tez czynniki genetyczne – jeśli Twoja mama czy inna krewna pierwszego stopnia chorowała na nowotwór piersi jesteś niestety w grupie podwyższonego ryzyka. Naukowcy wymieniają także wśród czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi: wczesny wiek pierwszej miesiączki, późny wiek menopauzy, otyłość, późny wiek pierwszej ciąży lub jej brak, brak karmienia piersią (karmienie piersią według badaczy zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu piersi).
Są to oczywiście czynniki, które niekoniecznie muszą być powodem wystąpienia raka. Możesz nie karmić piersią i nie zachorować! Naukowcy jednak dostrzegają większą częstotliwość zachorowań wśród kobiet, u których wymienione sytuacje wystąpiły. Przedstawienie ich nie ma na celu wystraszenia Cię, a jedynie wzmożenia Twojej czujności!
W wykryciu zmian nowotworowych w piersiach istotne są trzy etapy: samokontrola, USG piersi oraz mammografia.
Samobadanie piersi jest minimum, która każda z nas powinna dla siebie zrobić! Takie badanie najlepiej przeprowadzać raz w miesiącu, u kobiet miesiączkujących – tydzień po menstruacji. Samokontrole piersi powinna przeprowadzać każda kobieta, niezależnie od wieku i ryzyka zachorowania! Takie samobadanie polega na odpowiednim dotykaniu piersi, w celu sprawdzenia, czy nie ma w nich jakichś zmian, zgrubień, guzków, bolesnych miejsc. Instrukcję takiego badania możesz otrzymać od swojego ginekologa!
USG piersi to drugi krok ku kontroli ich stanu. To badanie również można wykonać niezależnie od wieku! Profilaktycznie powinno się je przeprowadzać raz do roku. USG piersi powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim. Badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć już 5 mm zmiany w piersiach i odróżnić guzki od torbieli.
Mammografia należy do najskuteczniejszych badań w profilaktyce nowotworowej piersi. Jest to radiologiczne badanie gruczołu sutkowego, pozwalające dosyć dokładnie uwidocznić strukturę sutka i ewentualne zmiany w jego gruczole. Mammografia jest zalecana kobietom po 40 roku życia, aczkolwiek profilaktycznie powinna być ona wykonywana od 35 roku życia co 2 lata, a powyżej 50 roku życia raz w roku.
Na badania możesz zgłosić się u swojego lekarza. Kobiety po 40 roku życia trzymują tez specjalne zaproszenia na badanie mammograficzne (Skorzystało z niego w zeszłym roku kilka kobiet z mojej rodziny.) Tzw. Mammobusy jeżdżą po całej Polsce i zatrzymują się w większych miastach, aby bezpłatnie wykonywać badania piersi! Warto skorzystać z takich akcji!
Pamiętaj, że strach przed rakiem nie może być powodem unikania badań! Wręcz przeciwnie – powinien on zmobilizować Cię do ich przeprowadzenia, ponieważ im wcześniej zmiana zostanie wykryta, tym większa szansa na jej wyleczenie i zachowanie piersi!
Dbanie o zdrowie piersi powinnaś traktować jako swój obowiązek, ale także jako świadomą troskę o własne zdrowie i życie, które mamy przecież tylko jedno…
Jeśli jeszcze nie wykonałaś badań – niech październik będzie miesiącem, w którym zaczniesz dbać o swoje piersi!
Artykuł powstał w oparciu o materiały z:
Ofeminin.pl
Zdrowie.med.pl
oraz
Ulotki informacyjne
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
79.186.*.* 2014.11.05 15:50
Ja mam femiglove i rzeczywiscie zwiększa czułość, więc polecam
lauraaa 2014.11.03 16:44
Warto jest się badać. To zajmuje niewiele czasu. Ostatnio ginekolog polecał mi rękawiczkę do samobadania piersi. Korzystała może któraś z was?
Mama Julki 2010.10.15 21:26
Tez tak myślę Joasjoas. Październik i kampania przeciwko rakowi piersi szczególnie nagłosniona w tym miesiacu sprawiła, ze zaczęłam o tym myśleć. Wprawdzie w mojej rodzinie nie ma przypadków zachorowań na tę chorobę, ale jak pisze Soho chorują coraz młodsze koiety i to nieobciażone ryzykiem... Warto posiadac wiedze na ten temta i warto sie badać... Jak pisałam w pore wykryte zmiany dają duze szanse na wyleczenie... joasjoas napisał 2010-10-15 19:44:49Mamo Julki - dobrze, że poruszyłas temat....Prawda jest taka, że żyjemy z dnia na dzień, nie zdając sobie sprawy z faktu, że w każdej chwili mozemy zachorować, a rak piersi dotyka bardzo wielu kobiet...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.