Opublikowany przez:
Familiepl
2021-09-06 11:21:39
Autor zdjęcia/źródło: Zdjęcie Susana Coutinho/Unsplash
Rok szkolny ruszył pełną parą, a maluchy i dzieci szkolne mogą na razie bez przeszkód wrócić do nauki stacjonarnej. Okazuje się jednak, że nadinterpretacja przepisów przez dyrektorów niektórych placówek żłobkowych i przedszkolnych uniemożliwia spokojną adaptację maluchów do nowej sytuacji i miejsca.
W wielu przedszkolach i żłobkach pojawiła się informacja, że z powodu COVID-19 adaptacja z rodzicami nie będzie możliwa, albo zostaje ograniczona do dwóch godzin dziennie. W większości placówek rodzice musieli jednak pozostać płaczące i przestraszone maluchy już w drzwiach placówki… Wytyczne GIS dla żłobków i przedszkoli nie zakazują jednak przebywania rodziców w placówkach, ale wskazują, aby było ono ograniczone do minimum, z zachowaniem środków bezpieczeństwa (maseczka, rękawiczki, dezynfekcja)oraz dystansu.
- Rodzice, mimo pandemii, mają prawo być ze swoim dzieckiem, gdy pierwszy raz idzie do przedszkola lub żłobka. Zakazywanie obecności rodzica w okresie adaptacyjnym to nie tylko naruszenie praw dziecka, lecz także zagrożenie dla jego prawidłowego rozwoju — informuje biuro Rzecznika Praw Dziecka.
W wytycznych MEiN pozostawiono dowolność decyzji dla dyrektorów placówek, którzy mogą decydować o przebiegu funkcjonowania placówek, jednak w tym przypadku interwencja RPD wydaje się w pełni uładniona i potrzebna.
- Rzecznik Praw Dziecka w wystąpieniach do Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg zwrócił uwagę, że dyrektorzy wprowadzenie ograniczeń tłumaczą przede wszystkim sytuacją epidemiczną — dodaje biuro Rzecznika Praw Dziecka.
Mamy nadzieję, że ta sytuacja w placówkach szybko ulegnie zmianie, a maluchy bez przeszkód i z większym poczuciem bezpieczeństwa będą mogły rozpocząć swoją przygodę z edukacją.
CZYTAJ TEŻ >> Dlaczego dziecko nie chce iść do przedszkola?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!