Opublikowany przez: Monika C. 2020-11-06 15:16:37
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Syed Ali on Unsplash
Konkretnego lekarstwa dedykowanego COVID-19 jeszcze nie ma. Warto mieć jednak w domowej apteczce leki, które przydadzą się, kiedy zaobserwujesz u siebie objawy przeziębienia lub grypopodobne, a które mogą także wskazywać na początek infekcji koronawirusem. Co warto mieć w domu, by z objawami choroby nie chodzić do apteki? Dlaczego warto także posiadać pulsoksymetr?
Pulsoksymetr to niewielkie elektroniczne urządzenie pomiarowe, które zakłada się na palec, a umieszczony w nim czujnik mierzy pochłaniane przez czerwone krwinki promieniowanie pochodzące z nadajnika. Wynik pomiaru podawany jest w procentach i oznacza ilość hemoglobiny, która jest wysycona tlenem.
Pulsoksymetr najczęściej zakłada się na palec ręki, ale pomiaru można także dokonywać na palcu stopy, małżowinie usznej, czole lub skrzydełku nosa (u noworodków pomiaru dokonuje się na nadgarstku lub stopie).
Uwaga: miejsce, w którym dokonuje się pomiaru, musi być ciepłe - na zmarzniętej dłoni lub stopie pomiar może być zafałszowany, bo krew wtedy płynie wolniej.
Pulsoksymetr mierzy także puls.
Prawidłowy wynik badania mieści się pomiędzy 98% a 95%, u osób powyżej 70. roku życia dopuszcza się dolną wartość na poziomie 94%.
W sezonie jesienno-zimowym, a zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19 warto mieć w domu niesterydowe leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Pomocne mogą być także leki na bazie kwasu acetylosalicylowego, który wpływa rozrzedzająco na krew.
Jednym z częściej pojawiających się objawów COVID-19 jest kaszel - męczący i nawracający. W domowej apteczce warto zatem posiadać lek mukolityczny - rozrzedzający śluz i ułatwiający odkasływanie oraz urządzenie do nebulizacji lub inhalacji.
Specjaliści wskazują także witaminę D, witaminę C oraz probiotyki, jako skutecznie stymulujące odporność organizmu i zwalczające infekcję.
Wszystkie te medykamenty można kupić w aptece bez recepty.
W razie wystąpienia w/w objawów, pamiętaj także o regularnym mierzenie temperatury ciała. Przypominamy, że temperatura ciała waha się w ciągu dnia, a o gorączce mówimy, jeśli termometr wskazuje 38-38,5 stopnia C. Więcej o pomiarze temperatury pisze TU
>> Uwaga: jeśli objawy będą się nasilać, pojawią się duszności, a saturacja będzie wynosiła 95% lub mniej KONIECZNIE ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA! <<
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.