W związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem od 27 marca rząd wprowadził zamknięcie żłobków i przedszkoli, a także galerii, kin, teatrów i obiektów sportowych. Nowe zasady mają obowiązywać do piątku, 9 kwietnia:
- Zamknięte żłobki i przedszkola – opieka nad dziećmi będzie nadal przysługiwała rodzicom wykonującym zawody medyczne, w służbach porządkowych, wojsku itp.
- Zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne
- Zamknięte sklepy wielkopowierzchniowe RTV, meblowe i budowlane, wszystkie o powierzchni pow. 2 tys. m2
- Poczta i sklepy 1 os.-20 m2
- W kościołach 1 os./20 m2
- Obiekty sportowe wyłącznie do sportu zawodowego.
ZOBACZ: WZÓR wniosku do ZUS - dodatkowy zasiłek z powodu COVID
Jak udało się jednak ustalić dziennikarzowi radia RMF FM, zamknięcie żłobków i przedszkoli może jednak zostać przedłużone o tydzień.
Kiedy otwarte żłobki i przedszkola? Termin może się przesunąć
Nieoficjalne ustalenia radia RMF FM rzucają nowe światło na termin otwarcia żłobków i przedszkoli. Wielu rodziców zastanawiając się, kiedy placówki będą czynne, powinni się liczyć z możliwością przedłużenia terminu ich otwarcia.
„(…) Decyzja w tej sprawie zależeć będzie przede wszystkim od tego, jakie koronawirusowe statystyki przyniosą nam jutro i pojutrze, kiedy nastąpić powinna poświąteczna kumulacja – czytamy na stronie RMF. - Jeśli ten skumulowany bilans nowych zakażeń okaże się wysoki, to zamknięcie żłobków i przedszkoli zostanie przedłużone o co najmniej tydzień.”
Podobnie sytuacja wygląda z salonami fryzjerskimi i kosmetycznymi, ale tutaj również planowane jest przesunięcie terminu ich ponownego otwarcia.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – czy będzie przedłużony?
Rodzice, których dzieci pozostały w domach z powodu zamknięcia żłobków i przedszkoli, mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – na razie do 9 kwietnia.
Przysługuje on ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku do lat 8. Mogą się ubiegać o niego także ubezpieczeni rodzice dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
źródło informacji: RMF FM
CZYTAJ TEŻ >> Czy 12 kwietnia dzieci wrócą do szkoły?