Próchnica u dzieci - uczymy mycia zębów - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Próchnica u dzieci - uczymy mycia zębów

Próchnica u dzieci - uczymy mycia zębów

Mycie zębów u dziecka to czynność, którą trzeba wykonywać regularnie i dokładnie już od pierwszych tygodni życia maluszka. Próchnica u dzieci to niestety często spotykane zjawisko. Zamień codzienny obowiązek, jakim jest mycie zębów w dobrą zabawę, a twoje dziecko będzie z przyjemnością dbać o własne zęby.

Oswajaj dziecko z myciem zębów już od pierwszych chwil życia. Przemywaj dziąsła niemowlaka zwilżonym gazikiem przynajmniej dwa razy dziennie. Niech przyzwyczaja się do tych codziennych czynności, a bedziesz miała znacznie ułatwione zadanie na przyszłość.

Gdy nakarmisz niemowlę, odczekaj około 20 minut i przemyj dziąsła gazikiem i przegotowaną wodą. Delikatnie przesuwaj go po dziąsłach od strony warg i języka. Przemywaj dziąsła malucha, zwłaszcza po wieczornym karmieniu.
Gdy u dziecka pokaże się pierwszy ząbek mycie zębów może się  odbyć z użyciem pasty dla niemowlaków Nenedent-baby przeznaczonej dla dzieci między 4. a 24. miesiącem życia. Jest ona łagodna i dzięki zawartemu w niej  ksylitolowi i żelowi krzemowemu dobrze pielęgnuje zęby dziecka oraz zapobiega próchnicy.

Po pierwsze odpowiednia szczoteczka

Przy pierwszych mleczakach do pasty dla niemowląt użyj silikonowej szczoteczki nakładanej na palec, a przy kolejnych ząbkach zastąp ją zwykłą opatrzoną symbolem 0-2. Szczoteczkę powinnaś wymieniać, gdy włókna stracą sprężystość, ale także po każdej chorobie dziecka i gdy  znajdzie się ona w  mało sterylnym miejscu, jak na przykład w pysku psa czy na podłodze. Szczoteczkę do zębów powinnaś wymieniać nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.
Dobra szczoteczka dla malca przede wszystkim powinna pasować wielkością do jego buzi. Główka szczoteczki powinna być zaokrąglona a włosie miękkie. Uchwyt szczoteczki powinien być  antypoślizgowy i dopasowany do rączek dziecka.

Wyrabianie nawyku mycia zębów

Mycie zębów dziecka na samym początku nie jest łatwe. Licz się z tym, że dziecko zacznie zlizywać pastę lub gryźć i ssać szczoteczkę. Jednak musisz być bardzo cierpliwa i konsekwentnie wyrabiać w dziecku nawyk jakim jest mycie zębów.

  • Zadbaj, aby dziecko mycie zębów zaczęło traktować jak przyjemność. Niech wybierze w sklepie szczoteczkę, jaka mu się podoba.
  • Nie traktuj mycia zębów jak śmiertelnie poważnego obowiązku. Wprowadzenie śmiesznych zwyczajów przy myciu zębów, jak chociażby robienie przed lustrem dziwnych minek, czy śpiewanie piosenek w drodze do łazienki sprawią, że nawet całkiem małe dziecko przypomni ci o myciu ząbków.
  • Włącz do mycia zębów dziecięce pluszaki. Niech obserwują malucha przy myciu. Zabawa dziecka w mycie misiom i lalkom zębów też przynosi dobre rezultaty.
  • Sama myj zęby przy dziecku. Dzięki temu będzie wiedziało, że ten zabieg jest czymś oczywistym.
  • Pozwalaj dziecku na samodzielne mycie zębów, ale potem umyj mu ząbki sama. Na razie nie jest w stanie dokładnie ich wyczyścić szczoteczką.

Wybór pasty do mycia zębów dla dziecka

Na początku do mycia zębów możesz używać samej wody, gdy jednak pojawią się pierwsze mleczaki, użyj pasty dla niemowlaków. Na stosowanie pasty z fluorem poczekaj aż dziecko dobrze opanuje sztukę mycia zębów i nie będzie połykać pasty. Zazwyczaj pasty z fluorem mogą używać już czterolatki.


Jak wygląda prawidłowe mycie zębów?

  1. Ruchem kolistym myj zewnętrzne powierzchnie zębów.
  2. Ruchem wymiatajacym myj je od strony wewnętrznej.
  3. Powierzchnie tylne zębów czyść ruchami w przód i w tył.
  4. Zęby przednie myj ruchami pionowymi góra-dół.

Chrońmy dziecko przed próchnicą

Już podczas ząbkowania używaj łagodzącego ból żelu Dentinox. Zawiera on miejscowo działające składniki przeciwbólowe oraz ksylitol hamujący powstawanie próchnicy.

Nie zostawiaj dziecka z butelką pełną słodkiej herbatki czy kaszki i nie pozwalaj, by z nią zasypiało. Unikaj podawania dziecku przekąsek. Żeby tkanki zęba miały szansę na ponowne zmineralizowanie, czyli naprawiły mikroskopijne uszkodzenia powstałe podczas ataku kwasów, musi minąć trochę czasu. Ślina wypłukuje wówczas spomiędzy zębów resztki pożywienia i atak kwasów zostaje zatrzymany.

Nigdy nie oblizuj smoczka czy łyżeczki, którą karmisz dziecko. W ten sposób przekazujesz maluchowi bakterie wywołujące próchnicę.

Konieczne wizyty u dentysty

Dziecko, u którego pojawiły już pierwsze ząbki powinno być na kontrolnej wizycie u stomatologa. Lekarz sprawdzi ustawienie zębów i powie, jak o nie dbać, aby się ustrzec próchnicy. Ważne jest, aby dziecko trafiło do dentysty, który potrafi pracować z dziećmi, czyli pedodonty.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak dbać o zęby dziecka? >>

Pasta do zębów dla niemowlaka – od kiedy z fluorem? >>

Partnerem artykułu jest: