Prądy TENS – na czym polega przezskórna stymulacja nerwów? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Prądy TENS – na czym polega przezskórna stymulacja nerwów?

Prądy TENS – na czym polega przezskórna stymulacja nerwów?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Prądy TENS to jedna z najpopularniejszych form elektroterapii stosowanych w gabinetach fizjoterapeutycznych, a od niedawna również w domu pacjenta. Elektrostymulacja znajduje zastosowanie w uśmierzaniu bólu zarówno przewlekłego, jak i ostrego. Co warto wiedzieć o zabiegach TENS?

Czym są prądy TENS?

TENS jest skrótem od angielskiego Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation i dosłownie oznacza: przezskórną elektryczną stymulację nerwów. Jest to nieinwazyjna metoda leczenia bólu różnego pochodzenia, wykorzystująca prądy o niskiej częstotliwości. Elektrostymulacja TENS to metoda znana już od lat 70. ubiegłego wieku i do dziś stosowana na całym święcie przy dolegliwościach bólowych o różnym podłożu.

Prądy TENS – działanie

Elekterapia TENS wykorzystuje lecznicze działanie impulsów elektrycznych emitowanych przez specjalne urządzenie – elektrostymulator przeciwbólowy. Impulsy o wysokiej częstotliwości blokują ból u źródła, a te o niskiej – pobudzają organizm do wytwarzania beta-endorfin, czyli hormonów szczęścia i naturalnych substancji przeciwbólowych.

Prądy TENS docierają głębiej niż żele przeciwbólowe i działają na przyczynę dolegliwości, a nie tylko na ich objawy. Dzięki temu terapia ta zwalcza symptomy nawet przewlekłych chorób i przynosi ulgę na wiele godzin. Nie bez powodu elektrostymulacja TENS zyskała miano „znieczulenia” niefarmakologicznego. Liczne badania i raporty potwierdzają skuteczność leczenia prądami TENS różnych rodzajów bólów.

Prądy TENS – wskazania i przeciwwskazania

Prądy TENS mają zastosowanie zarówno w ostrych, jak i przewlekłych zespołach bólowych narządu ruchu. Działają stymulująco na układ nerwowy, który przenosi informacje regulujące pracę organizmu, z mózgu do narządów, tkanek i komórek.

Prądy TENS – wskazania:

  • bóle krzyża,
  • dyskopatia,
  • rwa kulszowa,
  • lumbago,
  • napięcie mięśniowe,
  • leczenie bólu przewlekłego,
  • wsparcie przy terapii reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • wspomaganie leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • neuropatia,
  • bóle przy osteoporozie.

Prądy TENS to metoda bezpieczna również dla osób starszych, artretyków i diabetyków, jednak nie powinna być stosowana m.in. przez kobiety w ciąży czy osoby z wadami serca. Miejsca, w które stanowczo nie należy przykładać elektrod to: oczy, usta, twarz, przednia części szyi, klatka piersiowa, głowa, serce czy narządy rozrodcze.

TRU+ czyli elektrostymulacja w domowej rehabilitacji

Jeszcze do niedawna z terapeutycznego działania prądów TENS można było skorzystać tylko w gabinecie fizjoterapeuty. Dziś możesz ją stosować nawet samodzielnie w domu, dzięki elektrostymulatorowi TRU+. To niewielkie,przenośne urządzenie przeciwbólowe emituje lecznicze impulsy elektryczne o bardzo niskim napięciu, które blokują sygnał bólowy i jednocześnie stymulują produkcję beta-endorfin. TRU+ jest wyrobem medycznym, a jego skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone stosownymi badaniami.

TRU+ umożliwia korzystanie z leczniczych prądów TENS na co dzień. Regularne stosowanie elektrostymulacji polecane jest w łagodzeniu bólu przy wielu chorobach kręgosłupa, takich jak przepuklina czy zwyrodnienia, a nawet dyskopatia szyjna czy lędźwiowa. Zabiegi TENS redukują bóle krzyża, karku i szyi, wspomagają leczenie rwy kulszowej, zaburzeń lordozy lędźwiowej czy lumbago. Urządzenie TRU+ można stosować także na nerwobóle czy bóle reumatyczne. Zakres przeciwbólowego działania TRU+ jest szeroki, ale trzeba pamiętać, że można używać go jedynie na plecy i okolice kręgosłupa.

Elektroterapia TENS wykonana samodzielnie w domu nie zastąpi w pełni indywidualnej konsultacji ani pełnej gamy zabiegów możliwych do wykonania w profesjonalnym gabinecie fizjoterapeutycznym, jednak z całą pewnością skutecznie wspomoże leczenie i wesprze Cię w walce z bólem.

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych. Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.